کد خبر: 8045
تاریخ انتشار: سه شنبه 21 بهمن 1399 - 10:28
کد پیشنهاد: 58473
تاریخ پیشنهاد: 1399/11/13
تاریخ ثبت پیشنهاد: 1399/11/14
باتوجه به گذشت 15 سال از تصویب قانون «تسهیل ازدواج جوانان» و لزوم تهیه اساسنامه «صندوق اندوخته ازدواج جوانان» که توانمند سازی این قشر جامعه برای تشکیل خانواده را در برنامه دارد، وزارت امور اقتصادی و دارایی لایحه اساسنامه مزبور را تدوین و به هیئت دولت ارائه نموده است.
بررسی لایحه «اساسنامه صندوق اندوخته ازدواج جوانان»

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» خانواده نخستین نهاد اجتماعی شکل گرفته در جهان و ازدواج، رسمی نخستین در این کره خاکی است، رسمی که در همه کشورهای دنیا با ارزش و قابل احترام است که با رعایت آداب خاصی انجام می‌ شود. هر چند این رسم قدیمی، هزاران سال بود که در نهایت سادگی برگزار می‌شد اما در دهه‌های اخیر تحت تأثیر پیچیدگی‌های شرایط اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی جامعه قرار گرفته و به گفته کارشناسان، زنگ خطر کاهش ازدواج در جامعه به صدا درآمده است. در ایران نیز افزایش سن ازدواج و تمایل جوانان به تجرد، چالش بزرگی است که بسیاری از خانواده‌ها را تحت تأثیر قرار داده است.

حالا هرچه گذشته را با امروز مقایسه می کنیم، در می یابیم که در طول یک دهه گذشته، افزایش خانواده های تک نفره به 8.5 درصد خانواده های کل کشور رسیده و ازدواج با کاهش 40 درصدی رو به رو شده و حدود 2 میلیون جوان در حال عبور از سن مناسب ازدواج هستند، آمارهایی که در دل خود، ده ها پیامد اجتماعی را جای داده است که تاثیر نهایی این آسیب ها را می توان در نرخ رشد جمعیت دید.

شاید بتوان پاسخ تمام این مسائل را در قانون «تسهیل ازدواج جوانان» جستجو کرد،‌ قانونی که یک فوریت طرح آن در دی ماه سال 1383 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و در 27 آذر 1384 به قانون تبدیل شد و شکل رسمی یافت. در قانون مزبور به منظور توانمندسازی جوانان برای تشکیل خانواده، هم تسهیلات مالی، هم استفاده از امکانات دولتی برای ازدواج و هم راهکارهای فرهنگی برای کاهش سن ازدواج پیش بینی شده است.

براساس ماده (1) این قانون، دولت مکلف است به منظور توانمند سازی جوانان برای تشکیل خانواده، نسبت به ایجاد «صندوق اندوخته ازدواج جوانان» اقدام کند. اساسنامه صندوق شامل ماهیت صندوق، منابع مالی، ارکان، شرح وظایف صندوق و نحوه عضویت در آن ظرف سه ماه از تصویب این قانون توسط دولت، تهیه و جهت تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه می شود.

بر اساس ماده (2) این قانون،‌ دولت همچنین مکلف شده که علاوه بر استفاده از منابع بودجه سنواتی پیش بینی شده، از محل صندوق اندوخته ازدواج جوانان به زوج های جوان نیازمند به اجاره مسکن برحسب تشخیص کمیته سامان ازدواج با توجه به امکانات صندوق، وام ودیعه مسکن پرداخت کند.

اکنون پس از گذشت 15 سال از تصویب قانون تسهیل ازدواج جوانان و لزوم تهیه اساسنامه صندوق اندوخته ازدواج جوانان و از آنجایی که تاکنون اساسنامه و آیین نامه اجرایی این قانون تهیه نشده و در عمل اجرای آن با مشکل مواجه گردیده است، بنابراین وزارت امور اقتصادی و دارایی بر اساس ماده (13) قانون فوق‌ به عنوان مسئول حسن اجرای آن، لایحه «اساسنامه صندوق اندوخته ازدواج جوانان» را تدوین و به هیئت دولت ارائه نموده است.

گفتنی است، اساسنامه مزبور مراحل بررسی خود را در کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیئت دولت طی می کند.

downlod