کد خبر: 10631
تاریخ انتشار: چهارشنبه 23 شهريور 1401 - 11:53
نوع مصوبه: تصویب نامه
شماره مصوبه: 60262/107686
تاریخ ابلاغ: 1401/06/20
ابلاغ مصوبه دولت درخصوص طرح تسهیل ضمانت وام های اشتغال خُرد زنان سرپرست خانوار
با امضای معاون اول رئیس جمهور، مصوبه دولت درخصوص طرح تسهیل ضمانت وام های اشتغال خُرد زنان سرپرست خانوار ابلاغ شد.
پرداخت وام اشتغال خرد به زنان سرپرست خانوار تا سقف یک میلیارد ریال بدون نیاز به ضامن خواهد بود

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» یکی از برنامه های دولت سیزدهم از ابتدای فعالیت تاکنون تأکید بر حمایت از زنان سرپرست خانوار و کمک به رفع مشکلات این قشر از جامعه بوده است. براساس ماده (3) آیین نامه ستاد ملی زن و خانواده، کلیه مصوبات ستاد ملی زن و خانواده طبق اصل (138) قانون اساسی و مجوز هیئت وزیران لازم الاجرا بوده و کلیه دستگاه ها و سازمان ها موظفند براساس مصوبات ستاد اقدام نمایند. در همین راستا پیشنهاد تسهیل ضمانت وام های اشتغال خُرد زنان سرپرست خانوار با بهره گیری از ظرفیت صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون، در فروردین ماه سال جاری از سوی ستاد ملی زن و خانواده و با حضور رئیس جمهور مصوب و به تأیید وزرای عضو ستاد رسید و پس از آن، معاونت رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با توجه به رویه موجود درخصوص ابلاغ مصوبات ستاد مذکور، پیشنهاد طرح یاد شده را برای تصویب نهایی به هیئت وزیران ارایه کرد که در جلسه دولت به تصویب رسید.

براساس مصوبه هیئت وزیران، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف شده اقدامات لازم برای صدور ضمانت نامه به بانک های عامل جهت پرداخت تسهیلات اشتغال خرد زنان سرپرست خانوار (دهک های 1 تا 5 درآمدی) را از محل اعتبارات صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون، تا سقف یک میلیارد ریال بدون نیاز به معرفی ضامن غیر انجام دهد.

در راستای اجرای طرح مصوب دولت برای تسهیل ضمانت وام های اشتغال گروه هدف نیز وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف شده با همکاری معاونت رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، اقدامات لازم را جهت بهره گیری از ظرفیت صندوق سرمایه گذاری تعاون در راستای صدور ضمانت نامه تسهیلات اشتغال خُرد زنان سرپرست خانوار (دهک های 1 تا 5 درآمدی)، تا سقف یک میلیارد ریال بدون نیاز به معرفی ضامن غیر به بانک های عامل و با اعتبار 500 میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق به انجام رساند و در صورت تأمین اعتبار تکمیلی صندوق، صدور ضمانت نامه از طرف صندوق تا 5 برابر مبلغ تودیع شده انجام می شود.

همچنین درخصوص نحوه هماهنگی و نظارت بر اجرای مصوبه مذکور، ستاد ملي زن و خانواده مسئوليت مستقيم هماهنگي، پايش و نظارت بر اقدامات كليه دستگاه هاي ذیربط را بر عهده داشته و دستگاه هاي مذکور موظفند تمامي اقدامات و برنامه های خود را در اجراي اين مصوبه هر 6 ماه يك بار به دبيرخانه ستاد ملي زن و خانواده (معاونت رئیس جمهور در امور زنان و خانواده) گزارش نمايند.

علاوه بر این، براساس تقسیم کار دستگاهی تعیین شده از سوی دولت برای اجرای مصوبه یاد شده، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نسبت به ایجاد هماهنگی لازم به منظور سپرده گذاری مبالغی از محل کمک های بلاعوض، بودجه های حمایتی و یا مسئولیت اجتماعی دستگاه ها در حساب های صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون و نیز معرفی زنان سرپرست خانوار واجد شرایط صدور ضمانت نامه به صندوق اقدام خواهد کرد. همچنین تقویت منابع قرض الحسنه به منظور ایجاد توان و امکانات برای اعطای تسهیلات قرض الحسنه به جامعه هدف و احراز صلاحیت متقاضیان مبنی بر تعیین دهک درآمدی (قرار داشتن در دهک های 1 تا 5) و سرپرست خانوار بودن به استناد اطلاعات پایگاه رفاه ایرانیان، از دیگر اقدامات این وزارتخانه در اجرای طرح مصوب دولت خواهد بود.

downlod
آخرین مصوبات