کد خبر: 10484
تاریخ انتشار: يکشنبه 23 مرداد 1401 - 18:40
در جلسه بعدازظهر روز یکشنبه هیئت دولت که به ریاست آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور برگزار شد، اعضای دولت با اختصاص اعتبار و تسهیلات بانکی به منظور جبران خسارات ناشی از سیل و آبگرفتگی در برخی شهرستان های استان های مازندران، اردبیل، تهران، اصفهان، خوزستان و ایلام موافقت کردند.
موافقت دولت با اختصاص اعتبار و تسهیلات بانکی برای جبران خسارات ناشی از سیل و آبگرفتگی در برخی استان های کشور

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» با تصویب هیئت وزیران، مبلغ 500 میلیارد ریال اعتبار به صورت تملک دارایی های سرمایه ای، بابت جبران خسارت وارده به سازه زیرگذر انتقال آب سنگتاب در مسیر رودخانه تالار شهرستان قائم شهر در اثر سیل سال های 1397 و 1398 و تثبیت و پایدارسازی سازه مذکور با توجه به اهمیت آن سازه در تأمین آب کشاورزی استان مازندران اختصاص یافت. همچنین سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مازندران موظف شد ضمن نظارت فنی و اجرایی بر روند انجام بازسازی، گزارش عملکرد اعتبار فوق را هر سه ماه به سازمان های برنامه و بودجه کشور و مدیریت بحران کشور ارسال نماید.

هیئت وزیران همچنین مبلغ 150 میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی های سرمایه ای برای ساماندهی رودخانه مرزی بالهارود و لایروبی سد میل و مغان در استان اردبیل اختصاص داد.

با توجه به وقوع سیل و آبگرفتگی و طوفان اسفند 1400 و فروردین و اردیبهشت سال جاری و نیز بارش برف سنگین در دی ماه سال گذشته در برخی شهرستان های استان اصفهان، هیئت وزیران با اختصاص تا مبلغ 90 میلیارد ریال اعتبار هزینه ای و تملک دارایی های سرمایه ای برای جبران خسارات وارده در بخش های راه های روستایی و تأسیسات زیربنایی (راه ها، پل ها، کانال مسیل روستا) در این استان موافقت کرد. همچنین مبلغ 76 میلیارد و 700 میلیون ریال تسهیلات بانکی با سود 4 درصد روستایی و 5 درصد شهری برای جبران خسارات وارده به خسارت دیدگان اختصاص یافت.

اعضای دولت در ادامه، با توجه به اهمیت اجرای پروژه های پیشگیرانه به منظور مدیریت بهینه مخاطرات طبیعی، با اختصاص اعتبار به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خوزستان تا مبلغ 750 میلیارد ریال به صورت تملک دارایی های سرمایه ای جهت اجرای شبکه های جمع آوری و هدایت آب های سطحی شهرهای اروندکنار و چوئده در شهرستان آبادان موافقت کردند.

به منظور ساماندهی نقاط بحرانی و تثبیت پایدارسازی نقاط رانشی محورهای ارتباطی، تعمیر و تکمیل پل های آسیب دیده از مخاطرات طبیعی، بهسازی و اصلاح سردهنه های کشاورزی و احداث دیوار حفاظتی در مناطق مسکونی شهرها و روستاهای استان مازندران، مبلغ 2231 میلیارد و 250 میلیون ریال اعتبار به صورت تملک دارایی های سرمایه ای اختصاص یافت.

همچنین با عنایت به وقوع سیل و آبگرفتگی در برخی از شهرستان های استان تهران، هیئت وزیران با اختصاص اعتبار تا مبلغ 363 میلیارد و 750 میلیون ریال به منظور جبران خسارات وارده به تأسیسات زیربنایی و اماکن مسکونی در شهرستان دماوند موافقت کرد.

اختصاص اعتبار تا مبلغ 402 میلیارد ریال به صورت تملک دارایی های سرمایه ای برای جبران خسارات وارده ناشی از وقوع سیل و آبگرفتگی در برخی شهرستان های استان ایلام و پرداخت تسهیلات بانکی به مبلغ 603 میلیارد ریال با سود 4 درصد در مناطق روستایی و 5 درصد در مناطق شهری، از دیگر مصوبات جلسه امروز هیئت وزیران بود.

 

** تعیین نماینده و اعلام نظر دولت درخصوص تعدادی از طرح های نمایندگان مجلس

هیئت وزیران در ادامه، ضمن اعلام نظر درخصوص تعدادی از طرح های نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان دولت را برای پیگیری طرح های مذکور تعیین کرد.

آخرین اخبار