موضوعات در حال بررسی
در راستای تحقق سیاست های ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب در آغاز سال 1401 و نامگذاری این سال از سوی ایشان با عنوان «تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین»، وزارت جهاد کشاورزی به منظور حرکت هدفمند به سمت کشاورزی دانش بنیان، سرمایه گذاری و بسترسازی برای پیشرانی فناوری در کشاورزی و بهره مندی از مدیریت علمی و روش های فناورانه جهت رفع وابستگی در کالاهای اساسی کشاورزی و نهاده های دام و طیور، پیش نویس «لایحه حمایت از تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین در بخش کشاورزی» را جهت بررسی و تصویب، به دولت ارایه کرده است.
در راستای سیاستگذاری و حمایت از ورزشکاران به منظور کسب آمادگی هرچه بیشتر جهت حضور در مسابقات رسمی و کسب افتخارات برای میهن اسلامی، وزارت ورزش و جوانان پیشنهاد تمدید حق استفاده از مجموعه ورزشی ناشنوایان را برای فدراسیون ورزش های ناشنوایان، جهت بررسی و تصویب هیئت وزیران، به دولت ارایه کرده است.
در راستای تحقق موادی از قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی، تبصره (2) بند (ث) قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور و همچنین بندهایی از ماده (38) قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر توسعه سطح جنگل های کشور، حفاظت خاک، تعدیل بیابانزایی و توسعه طبیعت گردی و... وزارت جهاد کشاورزی پیش نویس لایحه قانونی «نهضت مردمی برای توسعه درختکاری» را تدوین و جهت بررسی و تصویب هیئت وزیران، ارایه کرده است.
با توجه به تکلیف قانونی سازمان آموزش فنی و حرفه ای جهت صدور کارت مهارت فنی برای متقاضیان مشمول قانون بیمه های اجتماعی، به دلیل وجود مشکلات فراوان برای دریافت کارت مهالت فنی توسط بسیاری از شاغلان صنایع دستی متقاضی بیمه طی سنوات گذشته، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خواستار حذف الزام دریافت کارت مهارت فنی برای شاغلین و دارندگان مجوز تولید صنایع دستی از این وزارتخانه و بهره مندی آنان از بیمه های اجتماعی قالی بافان و شاغلین صنایع دستی شد.
با توجه به عدم وجود ساز و کار لازم جهت پرداخت تسهیلات از اعتبارات دولتی به دستگاه های اجرایی دولتی و نیز لزوم تخصیص هرچه سریع تر منابع مندرج در جزء (3) بند (الف) تبصره (18) قانون بودجه سال 1400 کل کشور جهت بروز رسانی تجهیزات کارگاهی دانشگاه فنی و حرفه ای و سازمان فنی و حرفه ای و هنرستان های آموزش و پرورش به دلیل فرصت کم باقی مانده تا پایان سال، وزارت امور اقتصادی و دارایی پیشنهاد اصلاح جزء قانونی یاد شده را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب، به دولت ارایه کرده است.
به منظور رفع مشکلات اجرایی و نقدینگی شرکت ملی گاز ایران به دلیل عدم درج معافیت مالیاتی برای منابع ناشی از صادرات سوخت صرفه جویی شده و همچنین منابع ناشی از صادرات گاز به کشور عراق در متن مصوبات مربوطه شورای اقتصاد و ایجاد ابهام برای سازمان امور مالیاتی کشور، وزارت نفت متن پیشنهادی خود را جهت بررسی و طرح و تصویب در هیئت وزیران ارایه کرده است.
در راستای انتظام و ساماندهی هرچه بیشتر به نظام حقوق ورزشی کشور و لزوم حفظ شأن و جایگاه ورزشکاران و تسریع در حل و فصل اختلافاتشان، وزارت ورزش و جوانان در اجرای قانون اهداف، وظایف و اختیارات این وزارتخانه، پیشنهاد تأسیس دیوان داوری ورزشی کشور را جهت بررسی و طرح و تصویب در هیئت وزیران ارایه کرده است.
وزارت صنعت، معدن و تجارت به استناد اصل (138) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، پیشنهاد صدور مجوز برای ورود و ترخیص انواع ماشین آلات و تجهیزات سنگین یا خاص مستعمل استفاده شده در پروژه های خدمات فنی و مهندسی برون مرزی را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب در دولت، ارایه کرده است.
با توجه به زمان بر بودن و طولانی شدن فرآیند خصوصی سازی دو شرکت فرهنگی – ورزشی «پرسپولیس» و «استقلال» و انقضای مهلت مقرر در بند (3) مصوبه های دولت درخصوص انتقال مالکیت دو مجموعه ورزشی «شهدای گمنام تهران» و «زنده یاد ناصر حجازی» از وزارت ورزش و جوانان به ترتیب به «پرسپولیس» و «استقلال»، وزارتخانه مذکور تقاضای اصلاح مصوبه های یاد شده را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب، به دولت ارایه کرده است.
وزارت امور اقتصادی و دارایی در اجرای مقررات تبصره (3) ماده (64) قانون مالیات های مستقیم، پیشنهاد تعیین 20 درصد از ارزش معاملاتی املاک به عنوان مأخذ محاسبه و سایر عوارض و وجوه را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب در هیئت وزیران، به دولت ارایه کرده است.
101 - 110 of 1134
جلسات کمیسیون