کد خبر: 9903
تاریخ انتشار: شنبه 20 فروردين 1401 - 14:14
کد پیشنهاد: 59744
تاریخ پیشنهاد: 1401/01/09
تاریخ ثبت پیشنهاد: 1401/01/10
وزارت امور خارجه پیشنهاد کرد؛
وزارت امور خارجه به منظور تشویق اتباع خارجی شرکت کننده در جام جهانی فوتبال 2022 قطر برای سفر به کشورمان در ایام حضور در این رویداد، پیشنهاد صدور روادید رایگان برای متقاضیان سفر به ایران از میان شرکت کنندگان در رویداد مزبور را به دولت ارایه کرده است.
صدور مجوز برای ارایه تسهیلات روادیدی ویژه به اتباع خارجی در جریان رویداد جام جهانی فوتبال 2022 قطر

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» با پيشرفت جوامع و ماشينی شدن زندگی در سال های اخير، ورزش به عنوان فعاليتی پویا، نقش و جایگاه بارزی در زندگی مردم داشته و به یک پدیده اجتماعی تبدیل شده است. ورزش با توليد سرمایه از طریق بليط فروشی، حمایت مالی و حق پخش تلویزیونی، به یک پدیده اقتصادی مهم در جهان تبدیل گشته است. تلفيقی از "گردشگری"به عنوان بزرگ ترین صنعت جهان و "ورزش"به عنوان یکی از صنایع بزرگ و با اهميت در دنيای کنونی، یکی ازشگفت انگيزترین صنایع خدماتی مدرن را به نام صنعت "گردشگری ورزشی" به وجود آورده است.

اکثر مطالعاتی که در مورد رویدادهای ورزشی انجام گرفته، عمدتاً به فواید دائمی و بلند مدت مثل توسعه تسهيلات و زیر بناها، بازسازی شهرها، اعتبار بين المللی، بهبود رفاه عمومی، رشد گردشگری و اشتغال زایی تأکيد داشتند. از این رو امروزه بسياری از شهرها از ميزبانی رویدادهای ورزشی استفاده می کنند و گردشگران زیادی را تحریک می کنند.

بر این اساس و با توجه به ظرفیت های اقتصادی، گردشگری، فرهنگی و ورزشی موجود در رویداد جام جهانی فوتبال 2022 قطر برای کشورمان، وزارت امور خارجه در راستای تشویق اتباع خارجی شرکت کننده در این رویداد برای سفر به ایران، طرح صدور روادید رایگان برای متقاضیان سفر به کشورمان از میان شرکت کنندگان در رویداد مزبور را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب، به دولت ارایه کرده است.

به موجب طرح پیشنهادی وزارت امور خارجه، اتباع کشورهایی که تیم های فوتبال آنان موفق به صعود به جام جهانی 2022 قطر شده است، می توانند درخواست روادید یک بار ورود، دو بار ورود و متعدد با مدت اعتبار دو ماهه و مدت اقامت 20 روز (رایگان) را از طریق ثبت درخواست ارایه نمایند.

همچنین اتباع کلیه کشورها (بجز اتباع کشورهای افغانستان، پاکستان، هندوستان، بنگلادش، سومالی، سریلانکا که تابع شرایط روادید جهانگردی بوده و نیز اتباع کشورهای آمریکا، انگلستان و کانادا که روند اخذ روادید آنها کما فی السابق از طریق درخواست قبلی و انجام بررسی های لازم خواهد بود) در صورت ارایه بلیط از مبدأ دوحه می توانند از طریق ثبت درخواست و درج تصویر بلیط در سامانه (در محل در نظر گرفته شده) درخواست روادید یک بار ورود، دو بار ورود و متعدد با مدت اعتبار دو ماهه و مدت اقامت 20 روز (رایگان) نمایند.

اتباع کلیه کشورهایی که (بجز کشورهای یاد شده) که از وزارت ورزش کشور متوقف فیه خود نامه مبنی بر گواهی شرکت فرد را ارایه نمایند، می توانند به شرط ثبت درخواست روادید و درج تصویر گواهی از وزارت ورزش کشور خود در سامانه (در محل در نظر گرفته شده) نسبت به درخواست روادید یک بار ورود، دو بار ورود و متعدد با مدت اعتبار دو ماهه و مدت اقامت 20 روز (رایگان) اقدام نمایند.

در صورت ارایه یادداشت رسمی توسط وزارت خارجه کشور متوقف فیه و یا نمایندگی های سیاسی و کنسولی خارجی در ایران مبنی بر اعلام شرکت فرد یا افراد متقاضی می توانند روادید متعدد با مدت اعتبار دو ماهه با مدت 20 روز (رایگان) را به شرط ثبت درخواست و درج تصویر یادداشت رسمی به زبان های فارسی و زبان مدنظر کشور خود در سامانه (در محل در نظر گرفته شده) ارایه نمایند.

اتباع کشورهایی که از طریق ترانزیت تمایل به شرکت در جام جهانی قطر را دارند، با ارایه مدارک لازم (در سامانه روادید) می توانند درخواست روادید متعدد با مدت اعتبار دو ماهه با مدت 20 روز (رایگان) نمایند.

گفتنی است، پیشنهاد یاد شده هم اکنون در کمیسیون سیاسی و دفاعی دولت، مرحله بررسی کارشناسی را طی می کند.

downlod
آخرین موضوعات در حال بررسی