کد خبر: 9797
تاریخ انتشار: شنبه 14 اسفند 1400 - 15:27
نوع مصوبه: تصویب نامه
شماره مصوبه: 58960/160219
تاریخ ابلاغ: 1400/12/11
با امضای معاون اول رئیس جمهور، آيين نامه اجرايي واردات، صادرات و ترانزيت (عبور) پسماندها بر اساس مفاد كنوانسيون بازل ابلاغ شد.
آيين نامه اجرايي واردات، صادرات و ترانزيت (عبور) پسماندها بر اساس مفاد كنوانسيون بازل ابلاغ شد

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» هیئت وزیران در جلسه مورخ 4 اسفند 1400 و با هدف ایجاد هم افزایی بین دستگاه های اجرایی و ارتقای مدیریت محیط زیستی کشور در زمینه نقل و انتقال مواد زائد زیان بخش در راستای عضویت جمهوری اسلامی ایران در کنوانسیون بازل، آيين نامه اجرايي واردات، صادرات و ترانزيت (عبور) پسماندها بر اساس مفاد كنوانسيون یاد شده را به تصویب رساند.

به موجب آیین نامه فوق، هرگونه واردات، صادرات و عبور پسماند ویژه (خطرناک) و سایر پسماندها بدون رعایت مفاد کنوانسیون بازل، مفاد این آیین نامه و سایر قوانین و مقررات ملی مدیریت پسماند در کشور ممنوع می باشد.

پسماندهای مندرج در الحاقیه های کنوانسیون مذکور، مشمول این آیین نامه قرار گرفته و پسماندهای بخش های دفاعی و پسماندهای ویژه پرتوزا در دامنه شمول آیین نامه نمی باشند و تابع قوانین و مقررات مربوط به خود هستند.

کنوانسیون بازل در سال 1989 میلادی توسط برنامه محیط‌زیست سازمان ملل متحد (UNEP) و در پاسخ به نگراني كشورهاي درحال توسعه به دلیل محدوديت توانایی های فني و مالي آنها جهت مقابله با انباشت غيرقانوني پسماندهاي خطرناك، به تصويب كشورهاي عضو سازمان ملل رسيد و در سال 1992 میلادی لازم الاجرا شد.

پیرو عضویت جمهوری اسلامی ایران در «کنوانسیون بازل درباره کنترل انتقالات برون مرزی مواد زائد زیان بخش (پسماندهای ویژه) و دفع آنها»، هرگونه حمل و نقل برون مرزی پسماندهاي ویژه (خطرناک) و سایر پسماندها به کشور در چارچوب قوانين و مقررات کنوانسیون بازل انجام می شود.

downlod
آخرین مصوبات