کد خبر: 9589
تاریخ انتشار: يکشنبه 3 بهمن 1400 - 12:50
کد پیشنهاد: 59521
تاریخ پیشنهاد: 1400/10/26
تاریخ ثبت پیشنهاد: 1400/11/02
پیرو دستور رئیس جمهور مبنی بر انجام بررسی های کارشناسی و طرح موضوع تشکیل مرکز ایمنی و بررسی سوانح حمل و نقل جمهوری اسلامی ایران در هیئت دولت، وزارت راه و شهرسازی پیش نویس آیین نامه اجرایی مربوط را به همراه ساختار مربوطه جهت سیر مراحل بررسی و تصویب، به دولت ارایه کرده است.
ارایه پیش نویس آیین نامه اجرایی «مرکز ملی ایمنی و بررسی سوانح و حوادث حمل و نقل جمهوری اسلامی ایران»

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» وزارت راه و شهرسازی با هدف ارتقاي ايمني حمل و نقل و پیشگیری از رخداد سوانح و حوادث مشابه، پیشنهاد تشکیل «مرکز ملی ایمنی و بررسی سوانح و حوادث حمل و نقل جمهوری اسلامی ایران» به عنوان مرجع بررسی سوانح و حوادث حمل و نقل کشور و ارایه توصیه های ایمنی و پیشنهادات اصلاحی را در این وزارتخانه، به دولت ارایه کرده است.

به موجب پیشنهاد فوق، مرکز یاد شده در بررسی سوانح، متعهد به رعایت بی طرفی و تأثیرناپذیری از افراد یا دستگاه های مختلف در بررسی سوانح و حوادث حمل و نقل خواهد بود.

سوانح و حوادثی که این مرکز در هریک از شیوه های حمل و نقل به آن ورود خواهد کرد، شامل سوانح و حوادث جدی زیربخش های هوایی، ریلی، دریایی و جاده ای بوده و در موارد خاص به دستور وزير راه و شهرسازي، حوادث و سوانح خارج از شمول این آیین نامه نیز توسط مركز مذکور قابل بررسي است.

فرآیند بررسی سانحه شامل اطلاع رسانی (تعیین نوع رویداد، تاریخ و زمان وقوع سانحه، موقعیت جغرافیایی محل سانحه، شرح مختصر حادثه، میزان و نوع صدمات وارد شده به ناوگان و تعداد خدمه، مسافر و کشته شدگان و آسیب دیدگان در داخل و خارج از ناوگان) و نیز انتخاب مسئول و تشکیل کمیته تخصصی و تیم تخصصی برای بررسی سانحه جهت جمع آوری اطلاعات و تهیه گزارش ها و تحلیل و تعیین علل و توصیه ها، تشکیل جلسات و رفع مشکلات حین فرآیند بررسی است.

پس از اتمام فرآیند بررسی سانحه و تولید و انتشار گزارش نهایی شامل علل وقوع سانحه و توصيه هاي ايمني که در آن مسئولیت هر یک از ارگان ها و سازمان های مسئول در وقوع سانحه تعیین گردیده، گزارش به ارگان هاي مسئول جهت اجرا و پیاده سازی توصیه های ایمنی ارسال مي گردد. هر يك از ارگان هاي مسئول موظف به اجراي توصيه ‌ها و انجام اقدامات مربوطه بر اساس مهلت تعيين شده‌از سوي مرکز مي باشند و این مهلت حداقل 1 تا 3 ماه براساس حجم و نوع توصیه ها تعیین می شود.

لازم به ذکر است، مرکز یاد شده مي تواند در راستای انجام وظایف خود، با رعایت ملاحظات سیاسی و امنیتی، با نهادهای مرتبط بین المللی و دستگاه هاي مسئول در ساير كشورها، برای هر زیربخش به صورت مجزا همکاری و تبادل اطلاعات داشته باشد.

همچنین براساس ساختار پیشنهادی، این مرکز از يك رئیس، يك گروه مهندسي و تحقيقات، دو معاونت فني و اجرايي و حقوقي و امور بين الملل تشکیل می شود که رئیس مركز در حكم معاون وزير و جانشين در امور ايمني حمل‌ و نقل بوده و به پیشنهاد وزیر راه و شهرسازی و تصویب هیئت وزیران برای مدت 4 سال منصوب مي‌گردد و انتصاب مجدد وی برای دوره متوالی بلامانع است. در صورت انقضای مدت ریاست تا زمان انتخاب رئیس جدید، رئیس سابق دارای اختیارات لازم برای اداره امور مرکز خواهد بود. همچنين عزل رئیس مركز باید با تصويب هيات وزيران باشد.

گفتنی است، پیشنهاد فوق هم اکنون در کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست دولت مراحل بررسی کارشناسی را سپری می کند.

آخرین موضوعات در حال بررسی