کد خبر: 9288
تاریخ انتشار: دوشنبه 24 آبان 1400 - 16:11
نوع مصوبه: تصویب نامه
شماره مصوبه: 58679/93885
تاریخ ابلاغ: 1400/08/24
با امضای معاون اول رئیس جمهور، آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن اصلاح و ابلاغ شد.
اصلاح و ابلاغ آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» هیئت وزیران در جلسه مورخ 19 آبان 1400، با هدف تسهیل شرایط واگذاری زمین در طرح های تأمین مسکن و به منظور تأمین مسکن خسارت دیدگان از سوانح طبیعی و اولویت بندی متقاضیان فاقد مسکن براساس شاخص های درآمدی، شهرهای محل سکونت و تعداد افراد تحت تکفل، اصلاح کرد.

به موجب اصلاح «آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن»، اولویت بندی متقاضیان فاقد مسکن بر اساس میزان تقاضای متوسط هر استان در سامانه درخواست مسکن و براساس شاخص هایی از قبیل نداشتن سابقه مالکیت، مدت زمان سکونت، میزان درآمد و تعداد افراد خانوار انجام می شود.

همچنین بهره مندی اشخاصی که مالک واحد مسکونی مشاعی هستند براساس متراژ و مرغوبیت در شهرها و روستاهای مختلف تعیین می شود.

زنان مشروط به داشتن حداقل 35 سال سن، مردان مشروط به داشتن حداقل 45 سال سن و بیماران خاص براساس ضوابط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مشمول متقاضیان واجد شرایط این آیین نامه می شوند.

سابقه سكونت براي مهاجرين از كلانشهرها به ساير شهرهاي كشور به يك سال كاهش مي‌ يابد، براي كارمندان دولت و نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران كه به ­استناد حكم دستگاه و سازمان (ارگان) نظامي ذي‌ربط و روحانيوني كه با تأييد مركز مديريت حوزه‌‌ هاي علميه منتقل شوند، (به استثناء استان تهران) اين سابقه ملاك عمل نخواهد بود.

همچنین واگذاري اراضي به اشخاص حقيقي واجد شرایط در مورد شهرهای زیر 100 هزار نفر جمعیت، براساس ضوابطی است که با پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی و تصویب شورای عالی مسکن ابلاغ می شود.

واگذاری زمین به خسارت دیدگان از سوانح طبیعی که در اراضی مسکونی تصرفی ساکن هستند، در شهرهای کمتر از100 هزار نفر جمعیت به صورت واگذاری انفرادی و در شهرهای بیشتر از 100 هزار نفر جمعیت به صورت واگذاری گروهی حداقل به سه خانوار به بالا انجام می شود.

همچنین واگذاری اراضی موضوع این ماده با رعایت ضوابط و مقررات ابلاغی وزارت راه و شهرسازی، برای واجدین شرایط براساس قیمت کارشناسی روز با اعمال حداکثر 30 درصد تخفیف به صورت فروش اقساطی با بازپرداخت حداکثر 15 سال (از زمان واگذاری) و برای غیرواجدین شرایط بدون اعمال تخفیف صورت می پذیرد.

downlod
آخرین مصوبات