کد خبر: 9039
تاریخ انتشار: چهارشنبه 24 شهريور 1400 - 12:14
کد پیشنهاد: 59185
تاریخ پیشنهاد: 1400/06/20
تاریخ ثبت پیشنهاد: 1400/06/22
وزارت نیرو پیشنهاد اصلاح مربوط به تعيين فوق العاده سختي كار كاركنان وزارت نيرو را به هیئت دولت ارائه نموده است.
پیشنهاد اصلاح مصوبه مربوط به تعيين فوق‌العاده سختی كار كاركنان وزارت نيرو

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» وزارت نیرو از جمله وزارت خانه هایی بشمار می رود که همانند وزرات نفت از بدو تاسیس، دارای مقررات خاص نظام پرداخت بود ولی در سال 1391 طی توافقنامه ای، این وزارت مکلف به اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری برای کارمندان مشمول شد.

الزام وزارت نیرو به تبعیت از قانون مدیریت خدمات کشوری، در حالی اتفاق افتاد که به دلیل عدم انطباق این قانون با ساختار شرکتی وزارت مزبور، نه تنها اجرای خط مشی ها و سیاست ها را که باید در قالب یک بنگاه اقتصادی اداره شوند، با کندی مواجه کرد، بلکه نارضایتی کارکنان و عدم امکان نگهداشت نیروی انسانی در این صنعت را به همراه داشت.

علاوه براین، به لحاظ ابهام های موجود در قانون مدیریت خدمات کشوری، موارد متعددی در خصوص اجرای این قانون به ویژه درخصوص فوق العاده سختی کار کارمندان صنعت آب و برق، مورد ایراد دستگاه های نظارتی از جمله دیوان محاسبات کشور قرار گرفت که این صنعت را نیز با مشکل مواجه نمود.

لذا به منظور حل مشکلات ایجاد شده و نیز حفظ رضایت کارکنان این صنعت، وزارت نیرو به هیئت دولت پیشنهاد نمود تا بر اساس بند (3) ماده (68) قانون مدیریت خدمات کشوری، فوق العاده سختی کار کارمندان وزارت مزبور و شرکت های دولتی زیرمجموعه آن، با رعایت سقف تعیین شده در قانون مدیریت خدمات کشوری پرداخت شود.

بر اساس بند فوق، فوق العاده سختي كار و كار در محيط هاي غيرمتعارف نظير كار با اشعه و مواد شيميايي، كار با بيماران رواني، عفوني و در اورژانس و در بخش هاي سوختگي و مراقبت هاي ويژه بيمارستاني تا (1000) امتياز و در مورد كار با مواد سمي، آتش زا و منفجره و كار در اعماق دريا، امتياز ياد شده با تصويب هيئت وزيران تا سه برابر قابل افزايش خواهد بود.

در همین راستا هیئت وزیران اسفند سال گذشته، طی مصوبه ای مقرر کرد فوق‌العاده سختي كار و كار در محيط‌هاي غيرمتعارف با رعايت سقف و ضوابط تعيين شده در بند مذکور، بر اساس دستورالعمل مصوب وزير نيرو به كارمندان شاغل در مشاغل داراي شرايط مقرر در بند يادشده در وزارت نيرو و شركت هاي دولتي زيرمجموعه آن قابل‌پرداخت است.

 ولی از آنجایی که مصوبه مذكور فاقد تاريخ اجرايي است و دستگاه‌هاي نظارتي تاريخ صدور تصويب‌نامه مذكور (18 اسفند 1399) را مبناي عمل قرار داده اند و اين امر خلاء پنج ماه و 10 روزه‌ را در مباني قانوني پرداخت فوق‌العاده مذكور به وجود آورده،  به طوري كه اصلاح احكام و كاهش حقوق كاركنان در طي مدت مذكور در دستور كار دستگاه‌هاي يادشده قرار گرفته، لذا به منظور رفع مشكل مذکور وزارت نیرو به هیئت دولت پیشنهاد نموده است تا تصویب نامه مربوط به فوق العاده سختی کار کارکنان وزارت نیرو از تاریخ 8 مهر 1399 مورد اجرا قرار بگیرد.

گفتنی است این موضوع مراحل بررسی خود را در کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیئت دولت طی می کند.

آخرین موضوعات در حال بررسی