کد خبر: 9036
تاریخ انتشار: چهارشنبه 24 شهريور 1400 - 08:57
کد پیشنهاد: 59085
تاریخ پیشنهاد: 1400/05/13
تاریخ ثبت پیشنهاد: 1400/05/20
وزارت راه و شهرسازی (سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای) به منظور حمایت از خانواده های راهدارانی که در حین خدمت جان خود را از دست می دهند،‌ به هیئت دولت پیشنهاد نموده است که راهداران در صورت از دست دادن جانشان در حین خدمت، شهید محسوب شوند.
پیشنهاد شهيد راه خدمت قلمداد شدن راهداران جان‌باخته در حین عملیات راهداری

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت»‌ راه یکی از سرمایه هاي ملی و از جمله عوامل توسعه اجتماعی و اقتصادي یک کشور می باشد، به شکلی که هرچه نسبت به گسترش شبکه راه هاي یک کشور اقدام گردد، در جهت توسعه آن گام برداشته شده است. بر همین اساس بهبود و توسعه شبکه راه ها در کلیه کشورها به عنوان یکی از مهمترین شاخص ها و زیرساخت هاي توسعه اقتصادي و اجتماعی و حتی فرهنگی محسوب می شود .

طبق تعریف مجمع جهانی راه (PIARC) نگهداری راه شامل مجموعه فعالیت هایی از قبیل نگهداری روسازی، شانه ها، شیب ها، تسهیلات زهکشی و دیگر ابنیه فنی در حدی است که راه را به شرایط اولیه ساخت آن نزدیک می کند.

در کشور ما به دلیل ظرفیت پذیري فوق العاده شبکه راه هاي زمینی که بیش از 90 درصد از کل حمل ونقل ملی را ساماندهی می کند، نقش و جایگاه راهداري از اهمیت بیشتري برخوردار است و از این رو سازمان راهداري و حمل  نقل جاده اي به عنوان متولی نگهداري، بهسازي و ایمن سازي راه هاي کشور جایگاه ویژه اي در توسعه ملی و افزایش بهره وري اقتصادي کشور دارد .

راهداران به عنوان متولیان امر راهداری، نیروهای خدوم و زحمتکشی هستند که همواره در حین خدمت و انجام عملیات راهداری در معرض انواع مختلف تهدیدات قرار دارند، مخاطراتی که گاهی مصدومیت، معلولیت و یا فوت آنها را به دنبال دارد، آمارها نشان می دهند که سالانه حدود 40 راهدار ایرانی در حین خدمت، جانشان را از دست می‌دهند و معادل همین رقم هم دچار معلولیت و یا مصدومیت می‌شوند.

بنابراین باتوجه به اينكه ساليانه تعدادي از راهداران درحين عمليات راهداري و در حین خدمت جان خود را از دست مي دهند و از طرفي خانواده هاي آنها پس از دست دادن عزيزان خود، فاقد هرگونه پشتوانه معنوي و مادي هستند، لذا وزارت راه و شهرسازی (سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای) طرحی را به هیئت دولت پیشنهاد داده است که با تصویب آن راهداران در صورت از دست دادن جانشان در حین خدمت، شهید محسوب شوند.

گفتنی است این پیشنهاد مراحل بررسی خود را در کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیئت دولت طی می کند.

downlod
آخرین موضوعات در حال بررسی