کد خبر: 8996
تاریخ انتشار: يکشنبه 14 شهريور 1400 - 19:30
کد پیشنهاد: 59113
تاریخ پیشنهاد: 1400/05/21
تاریخ ثبت پیشنهاد: 1400/06/01
وزارت آموزش و پرورش در اجرای بند (ک) تبصره (12) قانون بودجه سال 1400 کل کشور مبنی بر تکلیف این وزارتخانه جهت بازنگری اساسنامه صندوق ذخیره فرهنگیان و تصویب آن در مجلس شورای اسلامی، متن بازنگری شده اساسنامه صندوق یاد شده را جهت بررسی و تصویب، به دولت ارایه کرده است.
ارائه پیشنهاد بازنگری در اساسنامه صندوق ذخیره فرهنگیان

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» به موجب قانون تشکیل حساب پس انداز کارکنان دولت، به دولت اجازه داده شده به منظور تشویق پس انداز و حمایت از کارکنان خود از طریق تأمین اندوخته، حساب سپرده ثابت تحت عنوان حساب پس انداز سهم مستخدم، نزد یکی از بانک ها به نام او افتتاح و هر ماه برابر صد درصد سهم پس انداز هر مستخدم، دولت نیز نسبت به واریز آن به حساب مستخدم اقدام کند.

کارکنان وزارت آموزش و پرورش با عضویت در مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان که در سال 1374 و با هدف کمک به بهبود معیشت فرهنگیان، بخصوص در دوره بازنشستگی تأسیس شد، از مزایای قانون تشکیل حساب پس انداز کارکنان دولت برخوردار نمی باشند. لذا سرمایه گذاری فرهنگیان در مؤسسه، مانند اندوخته سایر کارکنان دولت نزد بانک ها، کاملاً شخصی و خصوصی است. به همین سیاق مؤسسه در ردیف شخصیت های حقوقیِ حقوقِ خصوصی طبقه بندی و لحاظ می گردد و فرهنگیان عضو آن نیز از مزایای حقوق خصوصی (در ماهیت تشکیل و استمرار فعالیت مؤسسه) بهره مند بوده و خواهند بود.

هم اکنون وزارت آموزش و پرورش در اجرای تکلیف مقرر در بند (ک) تبصره (12) قانون بودجه سال 1400 کل کشور مبنی بر بازنگری در اساسنامه صندوق ذخیره فرهنگیان و تصویب آن در مجلس شورای اسلامی، متن بازنگری شده اساسنامه صندوق مذکور را که در یک کارگروه تخصصی و با حضور صاحبنظران و کارشناسان ذیربط و نیز نمایندگان معلمان عضو صندوق ذخیره تهیه و به تصویب هیئت امناء مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان رسیده است، جهت سیر مراحل بررسی و تصویب، به دولت ارایه کرده است.

گفتنی است، پیشنهاد فوق هم اکنون در کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک در دست بررسی و رسیدگی است.

downlod
آخرین موضوعات در حال بررسی