کد خبر: 8979
تاریخ انتشار: چهارشنبه 10 شهريور 1400 - 13:24
در جلسه صبح روز چهارشنبه هیئت دولت که به ریاست آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی برگزار شد، اعضای دولت با صدور مجوز برای تأمین تجهیزات لازم به منظور تولید آمبولانس مورد نیاز مراکز پزشکی و درمانی کشور موافقت کردند.
موافقت دولت با تأمین تجهیزات لازم برای تولید آمبولانس مورد نیاز مراکز پزشکی و درمانی کشور

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» با توجه به ضرورت تأمین امکانات بهداشتی و درمانی در شرایط حساس کنونی و همه گیری ویروس کرونا و به منظور ارائه خدمات زودهنگام و مدیریت حوادث در کشور با توجه به ناکافی بودن دستگاه های آمبولانس در مراکز پزشکی و همچنین مدیریت ارز کشور، هیئت وزیران مجوز تأمین یک هزار دستگاه شاسی آمبولانس برای تولید آمبولانس، با رعایت آیین نامه ضوابط فنی واردات خودرو و از طریق هماهنگی با وزارت صنعت، معدن و تجارت با استفاده از ظرفیت تولیدکنندگان داخلی را صادر کرد.

 

در ادامه، تعداد دیگری از پیشنهادهای دستگاه های اجرایی بررسی و به تصویب رسید.

 

** اصلاح مصوبه ناظر به تعدیل مجازات های نقدی جرایم و تخلفات مندرج در قوانین

هیئت وزیران با توجه به کاهش محسوس جزای نقدی جرم مندرج در قانون مجازات اشتغال به حرفه کاریابی و مشاوره شغلی بدون داشتن پروانه کار به دلیل عدم بروز رسانی و اعمال تغییرات انجام شده در سامانه های دولت و کتب قوانین، مصوبه ناظر به تعدیل مجازات های نقدی جرایم و تخلفات مندرج در قوانین را اصلاح کرد.

 

** دولت آیین نامه اجرایی مربوط به اوراق مالی را اصلاح کرد

هیئت وزیران به منظور تأمین نظر مجلس شورای اسلامی آیین نامه اجرایی بندهایی از تبصره های (5) و (6) ماده واحده قانون بودجه سال 1400 کل کشور موضوع اوراق مالی را اصلاح کرد.

به موجب اصلاحیه مذکور، اوراق بهادار اسلامي با نام نظير اوراق مشاركت، انواع صكوك اسلامي (از جمله اجاره، وكالت، مرابحه عام و منفعت) و اسناد خزانه اسلامي هستند كه در چهارچوب عقود اسلامي و منطبق بر قوانين و مقررات مربوط، به قيمت اسمي مشخص براي مدت معين به صورت ريالي يا ارزي منتشر مي‌ شوند. اين اوراق مشمول ماليات به نرخ صفر می­شوند.

بازپرداخت اصل و پرداخت سود اوراق مالي اسلامي موضوع اين آيين‌ نامه در سررسيد، در اولويت تخصيص و پرداخت است و خزانه داري كل كشور موظف است در صورت عدم دريافت تخصيص در موعد مقرر، نسبت به تأمين و پرداخت مبالغ مربوط از محل تنخواه‌ گردان خزانه اقدام كند.

همچنین براساس اصلاحیه فوق، شهرداري هاي كشور مجازند با رعايت ترتيبات مقرر (از جمله تأييد وزارت كشور) و ساير قوانين و مقررات مربوط تا سقف 80 هزار ميليارد ريال اوراق مالي اسلامي ريالي با رعايت مصوبات مربوط و با تضمين خود و بازپرداخت اصل و سود آن توسط همان شهرداري ها و سازمان هاي وابسته به آنها منتشر كنند. 10 هزار ميليارد ريال از اوراق مالي اسلامي اين بند به بازآفريني شهري بافت هاي فرسوده پيرامون حرم هاي مطهر حضرت امام رضا (ع)، حضرت عبدالعظيم حسني (ع) و حضرت احمد بن موسي (ع) و حضرت معصومه (س) تعلق دارد.

 

** لایحه موافقتنامه بین ایران و بلاروس در زمینه همکاری های امنیتی

هیئت وزیران با پیشنهاد وزارت کشور مبنی بر لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری بلاروس در زمینه همکاری های امنیتی موافقت کرد.

 

** موافقتنامه بین ایران و سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد

هیئت وزیران در ادامه جلسه، لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و سازمان آموزشي، علمي و فرهنگي سازمان ملل متحد (يونسكو) مبنی بر ادامه فعالیت مركز مطالعاتي منطقه‌اي پاسداری از ميراث فرهنگي ناملموس در آسياي غربي و مرکزی تحت نظارت يونسكو (گروه2) در تهران را به تصویب رساند.

 

** اعلام نظر دولت درخصوص تعدادی از طرح های نمایندگان مجلس

دولت در ادامه، ضمن اعلام نظر درخصوص تعدادی از طرح های نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان خود را برای پیگیری طرح های مربوط تعیین کرد.

آخرین اخبار