کد خبر: 8977
تاریخ انتشار: چهارشنبه 10 شهريور 1400 - 12:08
کد پیشنهاد: 59140
تاریخ پیشنهاد: 1400/05/23
تاریخ ثبت پیشنهاد: 1400/06/06
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور بهره مندی دفاتر زیارتی از تسهیلات مندرج در ماده (8) قانون توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی، پیشنهاد اصلاح آیین‌نامه‌اجرایی قانون توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی و الحاق یک ماده به آن را به هیئت دولت ارائه نموده است.
پیشنهاد اصلاح آیین نامه اجرایی قانون توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» براساس ماده (8) قانون توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی، کلیه تاسیسات ایرانگردی و جهانگردی، دفاتر خدمات مسافرتی و سایر تاسیسات مشابه از هرنظر اعم از سوخت، آب و برق، عوارض، مالیات، وام بانکی و غیره مشمول تعرفه ها، مقررات و دستورالعمل های بخش صنایع می باشند.

طبق ماده (9) قانون یادشده، فعالیت های امور حج و زیارت در زمینه ایجاد تاسیسات و ارائه خدمات به منظور برگزاری تورهای زیارتی اعم از اعزام ایرانیان به اماکن زیارتی خارج از کشور و همچنین ورود زوار سایر کشورها جهت زیارت اماکن زیارتی نیز مشمول تسهیلات پیش‌بینی شده در این قانون می شود.

این امر درحالیست که باوجود تصریح قانون‌گذار، دستگاه های ذی‌ربط تسهیلات پیش‌بینی شده را صرفا درخصوص دفاتر جهانگردی اعمال می کنند و دفاتر زیارتی را مشمول قانون یاد شده نمی دانند. دراین‌خصوص معاونت حقوقی رئیس جمهور براین نظر است که کلیه دستگاه های اجرایی مکلف به ارائه تسهیلات موضوع قانون مزبور نسبت به دفاتر موصوف بوده و آیین‌نامه اجرایی نمی تواند دایره شمول قانون را محدود نماید.

در همین راستا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور رفع مشکلات و دغدغه های دفاتر زیارتی، پیشنهاد اصلاح آیین‌نامه اجرایی قانون توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی و الحاق یک ماده به آن را به هیئت دولت ارائه نموده است.

مطابق متن پیشنهادی، متن زیر به عنوان ماده (13) به آیین نامه اجرایی قانون توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی اضافه می شود:

«ماده 13- دفاتر خدمات زیارتی و کلیه فعالیت های مرتبط با امور حج و زیارت در زمینه ایجاد تاسیسات و ارائه خدمات به منظور برگزاری تورها و سفرهای زیارتی اعم از اعزام ایرانیان به اماکن زیارتی خارج از کشور و همچنین ورود زوار سایر کشورها جهت زیارت اماکن زیارتی ایران نیز مشمول تسهیلات پیش بینی شده در قانون یاد شده و این آیین نامه می باشند.»

گفتنی است این پیشنهاد مراحل بررسی خود را در کمیسیون اقتصاد هیئت دولت طی می کند.

آخرین موضوعات در حال بررسی