کد خبر: 8788
تاریخ انتشار: دوشنبه 28 تير 1400 - 11:00
کد پیشنهاد: 59005
تاریخ پیشنهاد: 1400/04/21
تاریخ ثبت پیشنهاد: 1400/04/26
نظر به گذشت بیش از 25 سال از تصویب مبلغ 10 ميليون ريال به عنوان پاداش عمل خير اهدای کلیه و لذا ضرورت بروزرسانی آن، همچنین به منظور سهولت امر مربوط به پيوند این عضو بدن و تشويق اهداكنندگان آن،‌ وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی درخواست بازنگری مبلغ این پاداش به نرخ روز را به هیئت دولت ارائه نموده است.
درخواست بازنگری در پاداش مادی عمل خیر اهدای کلیه

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» دين مبين اسلام، اهميت فوق العاده اي براي نجات جان انسان ها قائل است. چنانچه در قرآن کريم و در آیه 32 سوره مائده به تصريح اشاره شده است که هرگاه کسي باعث بقاي نفسي شود، مانند آنست که باعث نجات جان تمام انسان ها شده است. در این بین،‌ اهدای عضو به عنوان عملی انسانی و خیرخواهانه می‌تواند نجات‌بخش بیمارانی شود که به دلایلی چون ابتلا به بیماری‌های گوناگون یا حوادث غیرمترقبه به اعضا و یا نسوج پیوندی نیاز دارند.

انتقال اعضای یک فرد به فرد دیگر برای نجات زندگی یا بهبود کیفیت زندگی وی را اهدای عضو  می گویند. اهدای عضو می تواند از افراد زنده (در مورد کلیه و یا اهدای قسمتی از کبد یا ریه بزرگسالان به فرزندانشان) یا از افراد مرگ مغزی و یا از افراد مرگ قلبی در شرایط خاص و با تجهیزات و تمهیدات ویژه انجام شود.

اهدای عضو برای نخستین بار بر روی "رونالد لی هریک" انجام شد که کلیه برادر دو قلویش را در سال 1954 به او پیوند زدند. تاریخچه پیوند اعضا و نسوج در ایران به سال 1314 باز می‌گردد، در آن سال قرنیه یک بیمار در یکی از بیمارستان‌های تهران پیوند زده شد، پیوند کلیه نخستین بار در سال 1347 در ایران صورت گرفت و پیوند دیگر اعضا و نسوج به تدریج در دهه 70 و 80 میلادی در ایران انجام شد.

اهدای کلیه از جمله مهمترین موارد اهدای عضو بشمار می رود که طی یک عمل جراحی،  کلیه سالم از فرد اهدا کننده عضو وارد بدن گیرنده می‌گردد. از آنجا که کیفیت زندگی یک اهداکننده یک عضو کلیه، با اهدای عضو دچار خدشه می شود و حتی فرد تا مدتی قادر به کار کردن نیست، پرداخت پول با عنوان هدیه ایثار به منظور جبران خسارت اقدامی مناسب است.

به همین منظور اعضای دولت ایران در سال 1375 تصویب کردند تا ‌مبلغ 10 ميليون ريال به عنوان پاداش عمل خير و به منظور سهولت امر مربوط به پيوند كليه و تشويق اهداكنندگان كليه، توسط بنياد بيماري هاي‌خاص به آنها اعطا شود.

درحال حاضر و از آنجایی که این مبلغ به رغم گذشت بیش از 25 سال از زمان تصویب،‌ بدون تغییر مانده است لذا بازنگری آن امری ضروری به نظر می رسد. به همین منظور وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی از هیئت دولت درخواست نموده است تا ضمن ایجاد سازوکارهای نظارت بر نحوه پرداخت، این پاداش به نرخ روز محاسبه شود تا فرد اهداکننده عضو بتواند بخشی از نیاز خود را از این طریق پاسخ دهد.

گفتنی است این درخواست مراحل بررسی خود را در کمیسیون علمی، ‌تحقیقاتی و فناوری هیئت دولت طی می کند.