کد خبر: 8766
تاریخ انتشار: چهارشنبه 23 تير 1400 - 10:02
کد پیشنهاد: 58983
تاریخ پیشنهاد: 1400/04/16
تاریخ ثبت پیشنهاد: 1400/04/21
وزارت ورزش و جوانان با هدف تقویت انگیزه ورزشکاران جهت حضور موفقیت‌آمیز در رخدادهای ورزشی بین المللی و المپیکی، درخواست واگذاری 10 ساله حق استفاده از استخر شنای 9 دی واقع در مجموعه ورزشی شهید شیرودی تهران به فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو جمهوری اسلامی ایران را به هیئت دولت ارائه نموده است.
بررسی واگذاری حق استفاده از استخر شنای 9 دی به فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» شنا به عنوان یکی از مهمترین و محبوب‌ترین رشته‌های ورزشی جهان به مفهوم مهارت یا ورزش شناور ماندن و حرکت درون آب است که آموختن آن علاوه بر تقویت جسم در مواقع اضطراری و افتادن ناگهانی درون آب زندگی انسان را نجات خواهد داد.

شواهد باستان‌شناسی نشان می‌دهند که قدمت شنا و شنا کردن به 2500 سال قبل از میلاد در تمدن مصر و بعد از آن در تمدن‌های آشور و یونان و رم باستان باز می‌گردد. شنا در شرق نیز به قرن اول قبل از میلاد باز می‌گردد، ژاپن جایی است که شواهد و مدارکی از مسابقات شنا در آن وجود دارد.

در جهان امروز نیز شنا به عنوان یکی از ورزش های پایه و پرمدال در مسابقات بین المللی و بازی های المپیک، از اهمیت بسیاری برخوردار است، بنابراین حمایت از فعالیت های این رشته ورزشی و ایجاد و ارتقای زیرساخت های موردنیاز، از جمله اولویت های متولیان این ورزش آبی در ایران و جهان بشمار می رود.

در ایران،‌ فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو جمهوری اسلامی ایران (IRSF) به عنوان نهاد مسئول این حوزه، زیر نظر وزارت ورزش و جوانان و تحت نظارت فدراسیون بین المللی شنا (فینا) به فعالیت می‌پردازد و تقویت امکانات در اختیار این فدراسیون به منظور ارتقاء سطح کیفی تمرینات و مسابقات، از جمله وظایف ذاتی و قانونی وزارت فوق محسوب می شود.

در همین راستا و به منظور تقویت انگیزه ورزشکاران کشورمان جهت حضور موفقیت­ آمیز در رخدادهای ورزشی بین المللی و المپیکی، وزارت ورزش و جوانان در نظر دارد به استناد تبصره (5) ماده (69) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، نسبت به واگذاری حق استفاده از استخر شنای 9 دی واقع در مجموعه ورزشی شهید شیرودی تهران به مدت 10 سال به فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو اقدام کند.

استخر 9 دی اولین استخر سه گانه بین المللی ایران است که پس از انقلاب اسلامی ساخته و در سال 1389 توسط رئیس جمهوری وقت افتتاح شد. این مجموعه ورزشی، مجهز به سه استخر برای استفاده تمرینی، استخر شیرجه و استخر جهت انجام مسابقات سرعت است، همچنین در این استخر کامل ترین سکوی شیرجه در ایران ساخته شده است.

به همین منظور وزارت ورزش و جوانان درخواست مربوط به صدور مجوز لازم در این زمینه را به هیئت دولت ارائه نموده است.

گفتنی است این درخواست مراحل بررسی خود را در کمیسیون لوایح هیئت دولت طی می کند.