کد خبر: 8626
تاریخ انتشار: چهارشنبه 26 خرداد 1400 - 12:56
تاریخ پیشنهاد: 1400/03/26
جلسه صبح روز چهارشنبه هیئت دولت که به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانی رئیس جمهوری برگزار شد، با تبریک رئیس جمهور به مناسبت پیروزی های پی در پی تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات مقدماتی جام جهانی 2022 قطر همراه بود.
تبریک رئیس جمهور به مناسبت پیروزی های پی در پی تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات مقدماتی جام جهانی 2022 قطر

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» رئیس جمهور در جلسه امروز هیئت دولت، ضمن تبریک به مناسبت پیروزی های پیاپی تیم ملی فوتبال کشورمان در مسابقات مقدماتی جام جهانی 2022 قطر و صعود مقتدرانه به مرحله بعدی این رقابت ها، از تلاش ها و زحمات بازیکنان، مربیان و کادر فنی تیم ملی قدردانی کرد.

در ادامه جلسه، تعدادی از پیشنهادهای دستگاه های اجرایی توسط هیئت وزیران بررسی و به تصویب رسید.

 

** تصویب آیین نامه اجرایی اقدامات مربوط به تکمیل واحدهای مسکن مهر، طرح های بازآفرینی شهری و احیای بافت های فرسوده و طرح اقدام ملی تأمین مسکن
هیئت وزیران در اجرای حکم مقرر در بند (ب) تبصره (8) قانون بودجه سال 1400 کل کشور، آیین نامه اجرایی مربوط به این بند درخصوص اقدامات آماده سازی، محوطه سازی، تأمین خدمات روبنایی و زیربنایی و تکمیل واحدهای مسکن مهر، طرح های بازآفرینی شهری و احیای بافت های فرسوده و طرح اقدام ملی تأمین مسکن را به تصویب رساند.
به موجب آیین نامه فوق و در اجرای جزء (1) بند یاد شده از قانون بودجه سال 1400 کل کشور، سهم شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید 16 هزار میلیارد ریال، سهم سازمان ملی زمین و مسکن به میزان 9 هزار میلیارد ریال و سهم شرکت بازآفرینی شهری ایران به میزان 5 هزار میلیارد ریال تعیین می گردد تا از محل منابع داخلی و یا تهاتر اراضی و املاک متعلق به خود با اولویت فروش از طریق مزایده یا به قیمت کارشناسی روز مشروط به حفظ کاربری تأمین و با رعایت ساز وکار خزانه به حساب شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید، سازمان ملی زمین و مسکن و شرکت بازآفرینی شهری ایران نزد خزانه داری کل کشور واریز و منابع حاصل را صرف عملیات آماده سازی، محوطه‌سازی، تأمین خدمات روبنایی و زیربنایی و تکمیل واحدهای مسکن مهر و طرح اقدام ملی تأمین مسکن و مصلی تهران (برای شرکت و سازمان مذکور) و مطالعه و اجرای طرح های بازآفرینی در محلات هدف (بافت های فرسوده و تاریخی) و احیای سکونتگاه های غیر رسمی مندرج در قانون برنامه ششم توسعه (برای شرکت بازآفرینی) نمایند.
وزارت راه و شهرسازی مکلف است 25 درصد  از منابع حاصل از اجرای ماده مذکور را برای تکمیل پروژه های زیربنایی آب، برق و فاضلاب مسکن مهر باقی مانده که نیازمند تأمین خدمات هستند و طرح اقدام ملي مسكن اختصاص داده و متناسب با کارکرد به شرکت های ذی‌ربط وزارت نیرو پرداخت نموده و یا رأسا در آن پروژه ها هزینه نماید.
این وزارتخانه همچنین مکلف است از طریق شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسکن و از محل منابع حاصل از اجرای این جزء مبلغ 5 هزار میلیارد ریال جهت طرح مصلی تهران کمک نماید.
همچنین به موجب آیین نامه یاد شده، وزارت آموزش و پرورش موظف است ظرف دو ماه پس از تصویب این آیین نامه، برنامه اجرایی ساخت و تکمیل مدارس در طرح های مسکن مهر و اقدام ملی را در مناطق محروم و کم برخوردار به وزارت راه و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام نماید. تا سقف مبلغ 20 هزار میلیارد ریال (حداقل به میزان 2 هزار میلیارد ریال) از محل  منابع (سازمان و شرکت بالمناصفه) به ردیف درآمدی مربوط در جدول شماره (5) قانون بودجه سال 1400 کل کشور واریز تا جهت ساخت و تکمیل مدارس (براساس پیشرفت فیزیکی پروژه‌های مصوب) با اولویت مدارس مجموعه های مسکونی مهر و مناطق محروم و کم برخوردار در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار گیرد.
شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسکن مکلفند در صورت درخواست مالکان اعیانی واحدهای مسکونی مهر در هر مجتمع و یا بلوک مسکونی به صورت جمعی یا انفرادی، نسبت به واگذاری قطعی عرصه زمین های اجاره ای (99) ساله متعلق به خود به قیمت کارشناسی روز، به صورت نقد و یا نقد و اقساط (حداکثر 10 ساله) اقدام نمایند.
وزارت راه و شهرسازی از طریق شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید، سازمان ملی زمین و مسکن و شرکت بازآفرینی شهری ایران، برای اجرای پروژه های منطبق با طرح های جامع، تفصیلی، بافت های فرسوده و آماده سازی مصوب مندرج در جزء (4) بند (ب) تبصره (8) ماده واحده قانون برنامه و بودجه سال 1400 کل کشور، در چهارچوب ضوابط مصوب شورای پول و اعتبار و سایر قوانین و مقررات، تسهیلات لازم تا سقف 50 هزار میلیارد ریال را از بانک های عامل و صندوق های تأمین مالی اخذ و معادل آن، زمین های متعلق به خود را در چهارچوب قرارداد در رهن بانک های عامل و صندوق های تأمین مالی قرار دهند. صد در صد وجوه حاصل از فروش عرصه و اعیان سهم شرکت ها و سازمان یاد شده، در طرح های تکمیل شده موضوع این ماده به حساب متعلق به آنها، نزد خزانه‌داری کل کشور واریز و از محل آن تسهیلات دریافتی تسویه می گردد.
همچنین در اجرای جزء (4) بند قانونی موضوع این آیین نامه، شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و  مسکن مکلفند در صورت ارائه طرح و اعتبار مصوب از طرف مراکز متولی و دستگاه های اجرایی، زمین مورد نیاز برای احداث مدرسه، پاسگاه، کلانتری، پایگاه بسیج، حوزه علمیه، مصلی، حوزه های مقاومت، مسجد، حسینیه، کتابخانه، سالن های ورزشی بسیج صالحین، مراکز بهداشتی و درمانی، ورزشگاه و سایر مراکز اداری و خدماتی مورد نیاز را بر اساس کاربری مصوب شهری به صورت رایگان در اختیار مراکز متولی و دستگاه های اجرایی طرح های مسکن مهر و اقدام ملی مسکن قرار دهند.
لازم به ذکر است، وزارت راه و شهرسازی مکلف به ارایه گزارش حُسن اجرای این آیین نامه در مقاطع زمانی سه ماهه به سازمان برنامه و بودجه کشور می باشد.

 

** آیین نامه اجرایی پرداخت کمک معیشت ماهانه به جانبازان و آزادگان غیرحالت اشتغال معسر فاقد شغل و درآمد تصویب شد
هیئت وزیران در اجرای تکلیف مقرر در بند (ب) تبصره (17) ماده واحده قانون بودجه سال 1400 کل کشور درخصوص پرداخت کمک معیشت ماهانه به جانبازان و آزادگان غیر حالت اشتغال معسر فاقد شغل و درآمد، آیین نامه اجرایی مربوط به آن را تصویب کرد.
به موجب آیین نامه مذکور، جانبازان يا آزادگاني كه از صندوق هاي بيمه یا بازنشستگي حقوق بازنشستگي يا مستمري دریافت مي كنند و مستمری ایشان از حداقل حقوق كاركنان دولت کمتر است، منوط به اینکه فاقد هرگونه شغل و درآمد دیگری باشند،  مابه التفاوت آن تا حداقل حقوق کارکنان دولت از محل این قانون توسط بنیاد پرداخت می شود.
مشمولين اين آيين نامه براي برخورداري از كمك معيشت موظفند اصل تقاضانامه مربوط و اقرارنامه محضری مبنی بر فاقد شغل و درآمد بودن خود را به بنياد شهید و امور ایثارگران محل پرونده خود ارايه نمايند و بنیاد موظف است به منظور برقراری کمک معیشت، اقدامات لازم را به عمل آورد.
بنیاد شهید و امور ایثارگران همچنین موظف است ظرف سه ماه نسبت به تدوین شیوه نامه مرتبط برای مشمولان این آیین نامه براساس درصد جانبازی، شرایط سنی، بیماران صعب العلاج و افراد مشمول دارای محدودیت های جسمی حرکتی و ضایعات غیرجانبازی، اقدام نماید.
برقراري و پرداخت كمك معيشت به مشمولين در چهارچوب ضوابط اجرايي قانون بودجه سال 1400 كل كشور و در سقف اعتبارات تخصيص يافته از ابتداي سال 1400 امكان‌ پذير است.

 

** آیین نامه اجرایی «ارتقای برنامه بهره وری» به تصویب رسید
دولت به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور و در اجرای حکم مقرر در بند (ج) تبصره (20) ماده واحده قانون بودجه سال 1400 کل کشور موضوع ارتقای برنامه بهره وری، آیین نامه اجرایی مربوط به این بند را تصویب کرد.
به موجب آیین نامه فوق و در اجرای جزء (1) بند (ج) تبصره (20) قانون بودجه سال 1400 کل کشور و تحقق اهداف مندرج در قانون، آن دسته از دستگاه های اجرایی متولی بخش های اقتصادی که تا پایان سال 1399، سیاست های ارتقای بهره وری حوزه مسئولیت خود را به سازمان ملی بهره وری ایران ارسال نکرده اند، مکلفند برنامه مذکور را مطابق با راهنمای اجرایی تهیه و تا یک ماه پس از ابلاغ این آیین نامه جهت تأیید به این سازمان ارایه کنند و سازمان مکلف است در صورت عدم دریافت سیاست ها تا زمان مقرر، لیست دستگاه ها را به هیئت وزیران گزارش نماید.
سیاست های‌‌ ارتقای بهره وری آن دسته از دستگاه های متولی بخش های اقتصادی که تا پایان سال 1399 توسط سازمان ملی بهره وری ایران تایید شده، برای اجرا در سال 1400 تنفیذ می گردد.
همچنین براساس آیین نامه مذکور، کلیه دستگاه های اجرایی موظفند اصلاحات برنامه ارتقای بهره وری دستگاه، مشتمل بر گزارش مسأله شناسی و اقدامات اساسی دستگاه اجرایی در ستاد و واحدهای تحت تابعه خود را با جهت گیری کاهش هزینه ارایه خدمات و ارتقای سطح کیفی خدمات با بهره گیری مناسب از وضع موجود تا یک ماه پس از ابلاغ این آیین نامه، به سازمان ملی بهره وری ایران ارایه کنند.
تخصیص اعتبار برنامه ارتقای بهره وری دستگاه های اجرایی استانی منوط به ارسال گزارش پیشرفت اجرای برنامه های عملیاتی ارتقای بهره وری توسط کمیته بهره وری استان و تأیید آن از سوی سازمان است.
در اجرای جزء (2) بند (ج) تبصره (20) قانون برنامه و بودجه سال 1400 کل کشور، کلیه شرکت های دولتی مندرج در قانون موظفند برنامه عملیاتی ارتقای بهره وری خود را  در راستای اهداف مندرج در ماده (3) قانون برنامه ششم توسعه با رویکرد مساله شناسی، تعریف شاخص های بهره وری و اقدامات اساسی بهبود تا یک ماه پس از ابلاغ این آیین نامه تدوین و به سازمان ملی بهره وری ایران و سازمان برنامه و بودجه کشور ارایه نمایند. شرکت‌های دولتی در اصلاحیه‌های احتمالی بودجه می‌توانند حداکثر تا 3 درصد درصد هزینه‌های اداری و عمومی (به استثنای استهلاک، هزینه های پرسنلی، پاداش سنوات خدمت کارکنان مندرج در هزینه های اداری و عمومی) را به عنوان اعتبار مورد نیاز برای اجرای برنامه ارتقای بهره وری منظور نمایند.
همچنین به منظور ارزیابی وضعیت بهره وری شرکت های دولتی، سازمان موظف است تا پایان تیرماه 1400 شیوه ارزیابی شاخص های بهره وری را با استفاده از اطلاعات عملکردی شرکت ها از جمله صورت های مالی و حسب مورد تحقق اهداف و مأموریت های پیش‌بینی شده در قوانین و مقررات تدوین و به شرکت های دولتی ابلاغ نماید.
 وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است تا پایان مرداد ماه سال 1400 اقدامات لازم را برای ایجاد درگاه ارزیابی بهره وری شرکت های دولتی در سامانه یکپارچه شرکت های دولتی موضوع جزء (1) بند (هـ) تبصره (2) قانون بودجه سال 1400 کل کشور فراهم و دسترسی های لازم به منظور ارزیابی بهره وری در اختیار سازمان ملی بهره وری ایران قرار دهد.
کلیه شرکت های دولتی مکلفند اطلاعات مورد نیاز برای ارزیابی وضعیت بهره وری مجموعه خود را مطابق با شیوه نامه ابلاغ شده از طریق سامانه یکپارچه اطلاعات شرکت‌های دولتی مندرج در این آیین نامه ثبت نمایند. در صورت عدم پیاده سازی درگاه ارزیابی بهره وری شرکت های دولتی در سامانه یکپارجه شرکت های دولتی در زمان مقرر، سازمان می تواند مرجع جایگزین برای ثبت را معرفی نماید.
سازمان اداری و استخدامی کشور و سازمان برنامه و بودجه کشور مکلفند بر اساس گزارش وضعیت شاخص های بهرهوری شرکت های دولتی، مجوز و میزان پرداخت پاداش هیأت مدیره و مدیران شرکت های دولتی را تعیین و به مجامع شرکت ها اعلام نمایند.
همچنین کلیه دستگاه های اجرایی مکلفند اصول و قواعد بهره وری را مطابق با تکالیف و اهداف مندرج در این آیین نامه در بخشنامه ها و دستورالعمل های داخلی خود منظور نمایند و سازمان ملی بهره وری ایران موظف به نظارت در فرآیند اجرایی دستگاه اجرایی و تطابق آن بوده و موارد مغایر را به سازمان های اداری و استخدامی کشور و برنامه و بودجه کشور گزارش نماید.

 

** موافقت دولت با افزایش تنخواه گردان خزانه برای جبران خسارت های ناشی از حوادث غیر مترقبه
هیئت وزیران در راستای ایفای تعهدات سال 1399 دولت و پیشگیری، امداد رسانی و جبران خسارات ناشی از حوادث غیر مترقبه سال جاری، با افزایش تنخواه گردان خزانه از 3 درصد به 4 درصد با رعایت قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (2) موافقت کرد.
بر این اساس، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف شد در اسرع وقت، افزایش تنخواه گردان موضوع این تصویب نامه را دراختیار وزارت امور اقتصادی و دارایی قرار دهد و وزارتخانه مذکور موظف است متناسب با تخصیص های صادره توسط سازمان برنامه و بودجه کشور اقدام نماید.

 

** صدور مجوز موافقتنامه های معاضدت قضایی در امور مدنی و کیفری و انتقال محکومین به حبس بین ایران و ازبکستان
دولت با پیشنهاد وزارت دادگستری مبنی بر صدور مجوز به این وزارتخانه برای مذاکره، پاراف و امضای موقت موافقتنامه های قضایی در امور مدنی و کیفری و انتقال محکومین به حبس بین دولت های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ازبکستان اقدام و مراحل قانونی را تا تصویب نهایی پیگیری نماید.

 

** موافقتنامه تبادل اطلاعات موضوعات مالیاتی با کشورهای عضو اکو
هیئت وزیران در ادامه، به وزارت امور اقتصادی و دارایی اجازه داد با هماهنگی معاونت حقوقی رئیس جمهور و وزارت امور خارجه، نسبت به مذاکره، پاراف و امضای موقت موافقتنامه تبادل اطلاعات موضوعات مالیاتی با کشورهای عضو اکو اقدام و مراحل قانونی را تا تصویب نهایی پیگیری نماید.

 

** تسویه بدهی ناشی از تعهدات ایران به صندوق بین المللی پول
هیئت وزیران به منظور تسویه بدهی ناشی از تعهدات جمهوری اسلامی ایران به صندوق بین المللی پول بابت تعدیل ارزش ریالی، با صدور مجوز به وزارت امور اقتصادی و دارایی به منظور تأمین و پرداخت بدهی مذکور به مبلغ 8872 میلیارد و 813 میلیون و 244 هزار و 874 ریال از محل منابع داخلی خود اقدام نماید.

 

** تعیین نماینده و اعلام نظر دولت درخصوص تعدادی از طرح های نمایندگان مجلس
دولت در ادامه، ضمن اعلام نظر درخصوص تعدادی از طرح های نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان خود را برای پیگیری موضوعات مربوط تعیین کرد.

آخرین اخبار