کد خبر: 8543
تاریخ انتشار: سه شنبه 11 خرداد 1400 - 15:13
کمیسیون های هیئت دولت >> اقتصاد >> مصوبه
نوع مصوبه: تصویب نامه
شماره مصوبه: 58710/27063
تاریخ ابلاغ: 1400/03/11
معاون اول رئیس جمهور تصویب نامه مربوط به پرداخت تسهیلات طرح ویژه نوسازی و بهسازی 200 هزار واحد مسکونی در روستاها و شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت و حاشیه شهرها را ابلاغ کرد.
ابلاغ مصوبه پرداخت تسهیلات ویژه نوسازی و بهسازی واحدهای مسکونی شهری و روستایی

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» هيئت وزيران در جلسه 9 خرداد 1400 به پیشنهاد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و دراجرای جزء (10) بند (الف) تبصره (18) ماده واحده قانون بودجه سال 1400 کل کشور، درخصوص تسهیلات طرح ویژه نوسازی و بهسازی تعدادی واحد مسکونی در روستاها و شهرها تصمیم گیری کرد.

بر این اساس، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است نسبت به تعیین بانک‌های عامل و سهمیه آنها برای پرداخت تسهیلات طرح ویژه نوسازی و بهسازی دویست هزار واحد مسکونی در روستاها و شهرهای زیر بیست و پنج هزار نفر جمعیت و حاشیه شهرها، با ضمانت سفته زنجیره‌ای در سال 1400 اقدام کند.

همچنین سقف فردی تسهیلات در سال 1400 با رعایت مقررات ملی ساختمان برای دویست هزار واحد، مبلغ یک میلیارد ریال برای دوره مشارکت مدنی و فروش اقساطی (مجموعاً به مدت بیست سال) است.

علاوه بر این، سود سهم متقاضی برای این تسهیلات پنج درصد است و سازمان برنامه و بودجه کشور پرداخت یارانه سود برای دوره مشارکت مدنی و فروش اقساطی (مجموعاً به مدت بیست سال) و مانده مطالبات معوق شامل اصل و سود تسهیلات موضوع این تصویب‌نامه را تضمین و تعهد می‌نماید که هزینه‌های یادشده را پس از اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از محل منابع مصوب مربوط قانون بودجه سنواتی به بانک‌های عامل پرداخت نماید. این تضمین نافی مسئولیت‌ بانک‌های عامل در وصول مطالباتشان نیست.

ضمنا بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مکلف است براساس طرح جامع مسکن روستایی (مصوب وزارت راه و شهرسازی) با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور،‌ سهم استانی تسهیلات را تعیین و بر اساس سهمیه ابلاغ شده توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، نسبت به توزیع سهمیه بانک‌های عامل به تفکیک استان، شناسایی متقاضیان واجد شرایط، معرفی آنان جهت دریافت تسهیلات و نظارت بر ساخت وساز در چهارچوب قانون نظام مهندسی و کنترل ساختما‌ن (نظام فنی روستایی) اقدام کند. 

downlod