کد خبر: 8400
تاریخ انتشار: شنبه 11 ارديبهشت 1400 - 11:47
کد پیشنهاد: 58754
تاریخ پیشنهاد: 1400/02/05
تاریخ ثبت پیشنهاد: 1400/02/08
وزارت راه و شهرسازی آیين نامه اجرایي نظامات اداري مبحث (22) مقررات ملي ساختمان،‌ موضوع مراقبت و نگهداری از ساختمان را تدوین و به هیئت دولت ارائه نموده است.
ارائه آیين نامه اجرایی نظامات اداری مبحث (22) مقررات ملی ساختمان

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» لازمه تحقق اهداف سند چشم انداز 20 ساله جمهوری اسلامی ایران و دستیابی به جایگاه اول اقتصادی در منطقه، بهره گیری مطلوب و کارآمد از توان و ظرفیت های بالقوه بخش های مختلف در کشور است. در این میان، صنعت ساختمان به عنوان یکی از ارکان توسعه از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

نگهداشت ساختمان، یکی از موضوعات مهم و در عین حال مغفول مانده در صنعت ساختمان کشور است، حال آنکه دوره نگهداری ساختمان، بیش از 95 درصد از دوره حیات یک ساختمان را از زمان شکل گیری تا پایان عمر آن به خود اختصاص می دهد.

علی رغم تدوین و ابلاغ مبحث (22) مقررات ملی و کنترل ساختمان که به موضوع مراقبت و نگهداری از ساختمان ها می پردازد، به دلیل عدم اهتمام و اقدام لازم از سوی مراجع صدور پروانه ساختمان و بعضا عدم وجود زیرساخت های اجرایی، عدم آشنایی مسئولان نگهداری ساختمان ها به وظایف و مسئولیت های خود و از همه مهمتر نبود ضمانت اجراهای مناسب و راهگشا به منظور الزام مالکان و بهره برداران برای نگهداری و تعمیر ساختمان، این مبحث تا به حال عملیاتی نشده و نتیجه آن وقوع حوادث ناگوار و دردناکی همچون حادثه ساختمان پلاسکو و کلینیک سینا اطهر است که خسارات جانی و مالی زیادی را به بار آورد.

با توجه به موارد فوق، حوزه مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی طبق مواد (2، 4 و 33) قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و نیز ماده (4) آیین نامه اجرایی آن، همزمان با ویرایش جدید مبحث (22) مقررات ملی ساختمان، اقدام به تهیه پیش نویس آیین نامه اجرایی نظامات اداری مبحث مذکور با هماهنگی وزارت کشور و جلب نظر دیگر حوزه های مرتبط و ارائه متن پیشنهادی به هیئت دولت نموده است.

گفتنی است آین آیین نامه اجرایی مراحل بررسی خود را در کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست هیئت دولت می کند.

downlod