کد خبر: 787
تاریخ انتشار: سه شنبه 13 مهر 1395 - 14:32
تاریخ پیشنهاد: 1395/07/04
کد پیشنهاد: 53537
بر اساس قانون برنامه چهارم توسعه دولت مکلف شده است تا تدابیر و اقدامات مؤثر حفاظتی، جبرانی و ضددامپینگ در مواردی که کالایی ‌با شرایط غیرمتعارف و با امتیاز قابل توجه به کشور وارد می‌شود را اتخاذ و اعمال نماید.

- بند "ح" ماده (33) قانون برنامه چهارم توسعه دولت را مکلف کرده تدابیر و اقدامات مؤثر حفاظتی، جبرانی و ضددامپینگ در مواردی که کالایی ‌با شرایط غیرمتعارف و با امتیاز قابل توجه به کشور وارد می‌شود را اتخاذ و اعمال نماید. در این راستا، هیئت‌وزیران به پیشنهاد وزارت بازرگانی وقت و با توجه به نظر موافق وزرای عضو شورای اقتصاد و در اجرای بند "ح" ماده (33) یادشده؛ تدابیر و اقدامهای حفاظتی، جبرانی و ضد دامپینگ برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی را تصویب و در قالب تصویب‌نامه شماره 77219/ت32656هـ مورخ 16 /5 /1386 ابلاغ کرد.

2- مطابق بند "د" ماده (104) قانون برنامه پنجم توسعه کشور؛ دولت تدابیر و اقدام‌های مؤثر حفاظتی، جبرانی و ضدقیمت‌شکنی (ضددامپینگ) در مواردی که کالایی با شرایط غیرمتعارف و با امتیاز قابل توجه به کشور وارد می‌شود را اتخاذ و اعمال نماید.

3- وزارت صنعت، معدن و تجارت در مورخ 31 /6 /1395 اعلام نموده از آنجا که تصویب‌نامه یادشده شامل مباحث کلی، بدون عنوان­بندی و شفافیت لازم و فاقد جزئیات ضروری بوده که غالب کشورها با توجه به موافقت‌نامه‌های سازمان تجارت جهانی اعمال می‌نمایند، لذا در عمل توفیقی نداشته است. به همین جهت و نظر به اینکه بند "ح" ماده (33) یادشده عیناً در بند "د" ماده (104) قانون برنامه پنجم توسعه کشور انعکاس یافته است، اصطلاحات لازم شامل ماده­بندی دقیق منطبق با قواعد بین‌المللی و تسهیل‌کننده فرآیند اجرایی هر ماده و نیز مواد جدیدی درخصوص احراز وقوع قیمت شکنی، توجه به رابطه سببی میان واردات زیر قیمت و لطمه وارده و همچنین اطلاعیه عمومی به منظور آگاه‌سازی کلیه ذینفعان از آغاز تحقیقات، تشخیص مقدماتی یا نهایی، لغو عوارض و قبول یا فسخ تعهدات قیمتی در آیین­نامه اصلاحی لحاظ شده و در جلسه مورخ 6/4/1395 کمیته ماده یک آیین­نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات مورد تأیید قرار گرفته است، لذا آن وزارت متن ابلاغیه (PDF ) را برای طی مراحل قانونی تصویب ارایه نمود.

downlod

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف
آخرین موضوعات در حال بررسی