کد خبر: 785
تاریخ انتشار: سه شنبه 13 مهر 1395 - 13:17
تاریخ پیشنهاد: 1395/06/29
کد پیشنهاد: 53259
تأمین آب شرب و بهداشتی از جمله اساسی ترین و مهم ترین زیرساختهای کشور بوده و به عنوان یکی از اصول و پایه های رشد و تحول اقتصادی، رفاه و آسایش عمومی قلمداد می گردد.

وزارت نیرو بااعلام اینکه، تأمین آب شرب و بهداشتی از جمله اساسی ترین و مهم ترین زیرساختهای کشور بوده و به عنوان یکی از اصول و پایه های رشد و تحول اقتصادی، رفاه و آسایش عمومی قلمداد می گردد. این مهم در سالهای اخیر در اثر وقوع خشکسالی های مستمر، کمبود نقدینگی و عدم تکافوی تعرفه های دریافتی خدمات آّب و فاضلاب برای جبران هزینه های جاری بهره برداری و نگهداری از تأسیسات آبرسانی در معرض تهدید قرار گرفته است، به طوریکه تأمین آب شرب در استانهای مختلف بویژه استانهایی با اقلیم خشک با مشکلات جدی مواجه گردیده است. به منظور کاهش اثرات منفی ناشی از مشکلات مذکور و سرعت بخشیدن به روند اجرایی طرحهای آبرسانی و تحقق اهداف تعیین شده، تأمین اعتبارات موردنیاز ضرورت دارد.

خوشبختانه در اوایل سال جاری "قانون توسعه و بهینه سازی آب شرب شهری و روستایی در کشور" ابلاغ گردید، که در آن منابع اعتباری مناسبی برای تکمیل تأسیسات آبرسانی شهری و روستایی پیش بینی شده است. با تحقق و تخصیص این منابع می توان بخش قابل توجهی از مشکلات آبرسانی را مرتفع نمود. در قانون مذکور وزارت نیرو مکلف شده است، در مدت سه سال بعد از ابلاغ قانون (بند الف ماده 6 قانون) تمام مجتمع های آبرسانی روستایی را تکمیل و حداقل نود و دو درصد (92%) جمعیت روستایی کشور را از آب شرب سطح یک آب روستایی برخوردار نماید، که دستیابی به این امر مستلزم ابلاغ و تخصیص اعتبارات پیش بینی شده در قانون می باشد.

لذا این وزارتخانه با عنایت به مراتب فوق و به منظور تأمین آب پایدار و مطمئن و ارتقای شاخص های بهره مندی از آب شرب در مناطق روستایی و شهری و در راستای انجام تکالیف تعیین شده در قانون مذکور، درخواست نمود اقدامات لازم درخصوص ابلاغ و تخصیص اعتبارات بند "الف" ماده (5) قانون توسعه و بهینه سازی آب شرب شهری و روستایی در کشور (پنج درصد (5%) از اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای ملی) معمول گردد.

در این راستا برای عملیاتی شدن مواد (5)و (6) قانون یادشده، متن پیش نویس زیر را ارایه نموده است.

متن پیشنهادی

1- با اعلام سازمان برنامه و بودجه کشور به مدت سه سال معادل 5 درصد (5%) از اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای ملی در هر سال کسر و برای تکمیل و توسعه تأسیسات آبرسانی شهری و روستایی با اولویت مجتمع آبرسانی روستایی، روستاهای غیربرخوردار از تأسیسات آبرسانی و روستاهای دارای مشکلات حاد کیفی، در اختیار وزارت نیرو قرار می گیرد تا در چهارچوب برنامه عملیاتی مورد تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور و مبادله موافقتنامه های طرح مربوطه هزینه گردد.

2- با اعلام سازمان برنامه و بودجه کشور شورای برنامه ریزی استانها مکلفند هرساله حداقل ده درصد (10%) از اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای استانی را کسر و در اختیار شرکتهای آب و فاضلاب روستایی قرار داده تا در چهارچوب برنامه عملیاتی مورد تأیید سازمان برنامه و بودجه استان و مبادله موافقتنامه های طرحهای مربوطه هزینه گردد.

3- وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است از طریق سازمان خصوصی سازی نسبت به فروش اموال، دارایی ها و سهام در اختیار دولت اقدام و حداقل ده درصد (10%) از درآمد حاصل را به صورت صددرصد (100%) تخصیص یافته پس از واریز به خزانه داری کل کشور و درج در بودجه سالانه در اختیار وزارت نیرو قرار داده تا براساس اولویتهای آن وزارتخانه برای تأمین آب شرب روستاها هزینه گردد.

4- وزارت نیرو و وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلفند در مقاطع زمانی سه ماهه گزارش های لازم را به سازمان برنامه و بودجه کشور ارایه نمایند.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف
آخرین موضوعات در حال بررسی