کد خبر: 7626
تاریخ انتشار: چهارشنبه 14 آبان 1399 - 13:29
در جلسه امروز هیئت دولت به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانی رئیس جمهوری، اجرای کامل طرح اقدام ملی مسکن مورد بحث و بررسی قرار گرفت و تصمیماتی در این خصوص اتخاذ شد.
تصمیمات دولت برای اجرای کامل طرح اقدام ملی مسکن

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» هیئت وزیران در راستای تسهیل و تسریع تأمین مالی پروژه های بخش مسکن و تقویت عرضه مسکن در کشور و اتمام پروژه های طرح اقدام ملی مسکن، سازمان بورس و اوراق بهادار را مکلف کرد زمينه لازم براي انتشار اوراق خريد دِين كالايي مصالح ساختماني را فراهم نموده و ضوابط و مقررات لازم در اين خصوص را حداكثر ظرف مدت دو ماه از تاريخ ابلاغ اين مصوبه، تعيين و ابلاغ نمايد.

همچنین بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران مکلف شد با لحاظ مسئوليت هاي اصلي بانك مسكن در بخش مسکن، امكان تأسيس صندوق هاي زمين و ساختمان توسط بانك مسكن را در اسرع وقت بررسي و با تسهيل شرايط، اقدامات لازم را به عمل آورد.

 

** امهال یا بخشودگی اجاره بهای اماکن واگذار شده به بخش خصوصی در طول دوره تعطیلی کرونا

هیئت وزیران با توجه به محدودیت های مقرر از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا و عدم امکان انتفاع از اماکن استیجاری (و به تبع آن، عدم تحقق دین ناشی از قرارداد اجاره) با امهال یا بخشودگی اجاره بهای اماکن واگذار شده توسط دستگاه های اجرایی به بخش خصوصی تا پایان اسفند ماه 1399 موافقت کرد.

 

** تصویب آیین نامه اجرایی ساز و کار کشف قیمت در صورت وجود انحصار

دولت در اجرای قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی و با هدف مقابله با انحصار در بازار، آیین نامه اجرایی مربوط به «ساز و کار کشف قیمت درصورت وجود انحصار» را به تصویب رساند.

به موجب آیین نامه فوق، در شرایطی که مشمولین قانون یاد شده، ضرورتی برای تأمین کالاها یا خدمات خارجی که مشابه محصول داخلی دارند، داشته باشند، چنانچه وضعیت محصول مورد نظر در بازار بنا به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت و تأیید شورای رقابت، مشمول شرایط انحصار در ساخت گردد، مطابق الگوی تعیین شده، قیمت مناسب محصول درب کارخانه (EXW) برآورد می شود.

نرخ تسعیر ارزهای خارجی به ریال بر مبنای نرخ اعلامی در سامانه نظارت ارز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران محاسبه می گردد.

در صورتی که قیمت تولیدکننده کالا و یا عرضه­کننده خدمات بیش از قیمت تعیین شده باشد، هیأت نظارت مجاز به موافقت با واردات کالا یا خدمت توسط متقاضی مشمول قانون است.

 

** اعلام نظر دولت درخصوص تعدادی از طرح های نمایندگان مجلس

دولت در ادامه، ضمن اعلام نظر درخصوص تعدادی از طرح های نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان خود را برای پیگیری طرح های مورد نظر تعیین کرد.

 

** بررسی موادی دیگر از لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم در جلسه امروز دولت

هیئت وزیران در ادامه جلسه، بررسی موادی دیگر از لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم را در دستور کار خود قرار داد.