کد خبر: 7325
تاریخ انتشار: دوشنبه 17 شهريور 1399 - 09:47
کد پیشنهاد: 57970
تاریخ پیشنهاد: 1399/05/22
تاریخ ثبت پیشنهاد: 1399/06/01
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور ایجاد هماهنگی بیشتر و تسهیل انجام فعالیت فرهنگی در حوزه بین الملل توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، درخواست اصلاح دو تصویب نامه درخصوص انعقاد توافق و موافقت نامه هاي بين الملل در حوزه فرهنگي را به کمیسیون فرهنگی هیئت دولت ارائه نموده است.
پیشنهاد اصلاح شرایط انعقاد توافق و موافقت نامه هاي بين المللی فرهنگی

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سال 1374 به منظور ایجاد تمرکز در مدیریت و برخورداری از سیاست گذاری واحد و هماهنگی در فعالیت های فرهنگی، تبلیغی خارج از کشور و نیز استفاده بهینه از امکانات مادی و معنوی موجود تشکیل گردید.

این سازمان، مطابق اساسنامه دارای شخصیت حقوقی مستقل، رسماٌ وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و براساس رهنمودهای مقام معظم رهبری و تصمیمات شورای عالی سازمان با رعایت سیاست خارجی نظام فعالیت می­ کند.

یکی از وظایف سازمان ایجاد زمینه و هماهنگی برای عقد موافقت نامه و قراردادهای لازم به منظور مبادلات فرهنگی،علمی، آموزشی، هنری، سینمایی، جهانگردی، خبری، مطبوعاتی، ورزشی و امدادی می باشد و این سازمان در این خصوص تاکنون نزدیک به (600) سند اعم از موافقت نامه، برنامه مبادلات و تفاهم نامه های اجرایی با کشورهای مختلف امضاء نموده است.

در شرایط کنونی که حوزه فرهنگ نقش بسیار مؤثری می­ تواند در عرصه بین المللی ایفا نماید وظیفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی درحوزه دیپلماسی فرهنگی سنگین ­تر از پیش شده است، بنابراین برای نیل به اهداف فرهنگی نظام در سطح بین الملل هماهنگی بیشتر دستگاه­ های فرهنگی و اجرایی و حتی مراکز فرهنگی غیر دولتی با سازمان یاد شده ضروری می باشد. هدایت، نظارت و پشتیبانی فعالیت های فرهنگی بخش غیر دولتی در خارج از کشور نیز در زمره وظایف سازمان مذکور قرار دارد.

این امر درحالی است که به دلیل عدم تصریح عنوان در مقررات مربوطه، سهم، نقش و جایگاه سازمان یاد شده در عرصه فرهنگی بین المللی به طور کامل لحاظ نمی شود و بعضا برخی از دستگاه های اجرایی و مراکز فرهنگی غیر دولتی بدون اطلاع و هماهنگی با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اقدام به برگزاری نشست و مذاکرات تهیه اسناد و امضای برخی تفاهم نامه ها می نماید که این موضوع موجب پراکندگی و حتی سردرگمی  و در مواردی باعث بی اعتمادی طرف های خارجی شده است.

لذا به منظور ایجاد هماهنگی بیشتر و تسهیل انجام فعالیت فرهنگی در حوزه بین الملل توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تقاضا نموده است تا تصویب نامه ­های شماره 44048/ت 312 مورخ 13 تیر 1368 و شماره 51466/ت 36747هـ مورخ 16 تیر 1386، موضوع انعقاد توافق و موافقت نامه هاي بين الملل در حوزه فرهنگي اصلاح شود.

downlod
آخرین موضوعات در حال بررسی