کد خبر: 7302
تاریخ انتشار: شنبه 15 شهريور 1399 - 13:20
در جلسه اصلی کمیسیون علمی هیئت دولت به ریاست منصور غلامی، دو موضوع پیشنهادی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مورد بررسی و تصمیم گیری قرار گرفت. از مهمترین تصمیمات این جلسه،‌ اتمام روند بررسی کمیسیونی پیشنهاد مربوط به تعیین تعرفه‌های خدمات سازمان امور دانشجویان بود.
تعرفه‌های خدمات سازمان امور دانشجویان،‌ در انتظار تصویب دولت

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» در این جلسه، روند بررسی پیشنهاد مربوط به تعیین تعرفه‌های خدمات سازمان امور دانشجویان به پایان رسید و این پیشنهاد جهت تصویب نهایی در دستور کار دولت قرار گرفت، هم چنین روند مطالعه پیشنهاد اصلاح اساسنامه نمونه صندوق هاي پژوهش و فناوري ادامه یافت.

 

تعیین تعرفه‌های خدمات سازمان امور دانشجویان

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با توجه به اینکه قریب به سه سال از تاریخ تصویب تعرفه‌های مربوط به سازمان امور دانشجویان می‌گذرد به استناد ماده (68) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، تعرفه ­های جدید مربوط به خدمات سازمان امور دانشجویان را برای طرح در هیئت وزیران ارائه نموده است.

در ادامه روند بررسی این موضوع در کمیته اصلی کمیسیون، مراحل مطالعه آن به پایان رسید و این پیشنهاد برای تصویب نهایی در دستور کار جلسه اصلی هیئت وزیران قرار گرفت.

 

اصلاح اساسنامه نمونه صندوق هاي پژوهش و فناوري

از آنجایی که عرضه خدمات مالی به شرکت های دانش بنیان و فناور، به مثابه مولفه های اصلی اقتصاد دانش بنیان، نیازمند تاسیس نهادهای تخصصی آشنا با زیست بوم فناوری کشور است، سیاست گذاران کشور با درک این مسئله زمینه قانونی فعالیت چنین نهادهایی را با ماموریت مالی خرد ویژه شرکت های دانش بنیان و فناور فراهم آورده اند.

از جمله اقدامات مهم برای تحقق موضوع مذکور، تشکیل صندوق های پژوهش و فناوری غیر دولتی با مشارکت بخش خصوصی و دولتی است. این صندوق ها دارای اساسنامه الگو مصوب هیئت وزیران و زیر نظر کارگروه صندوق های پژوهش و فناوری فعالیت می کنند. کارگروه صندوق های پژوهش و فناوری به منظور تقویت فرآیند نظارتی کارگروه و تطابق هر چه بیشتر با قوانین مرتبط کشور، اساسنامه یادشده را اصلاح و تصویب کرده است.

لذا باتوجه به مراتب فوق، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیشنهاد اصلاح اساسنامه نمونه صندوق های پژوهش و فناوری را به هیئت دولت ارائه نمود.

در آخرین جلسه اصلی کمیسیون، بخشی دیگر از این پیشنهاد مورد بررسی و تصویب قرار گرفت و ادامه روند به جلسه آتی موکول شد.

 

گفتنی است، جلسه اصلی کمیسیون علمی به ریاست منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و با حضور سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، فلاح زاده، سرپرست کمیسیون و دیگر نمایندگان وزارت خانه های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، علوم، تحقیقات و فناوری، جهاد کشاورزی، صندوق نوآوری و شکوفایی، روز چهارشنبه 12 شهریور ماه 1399 به میزبانی دفتر هیئت دولت نهاد ریاست جمهوری تشکیل شد.

آخرین اخبار