کد خبر: 6834
تاریخ انتشار: چهارشنبه 25 تير 1399 - 12:20
در جلسه اصلی روز یکشنبه ۲۲ تیر کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست هیئت دولت به ریاست محمد اسلامی، بررسی و تصویب مجموعه‌ای از پیشنهادات سازمان‌های برنامه و بودجه و جمعیت هلال احمر و وزارت کشور در دستور کار قرار گرفت. موافقت با پیشنهاد این وزارت در خصوص شماره گذاری تعدادی دستگاه خودرو تاکسی دارای استاندارد یورو (۴) به منظور حل مشکلات رانندگان، از جمله مهمترین مصوبات این جلسه به شمار می‌رود.

موافقت کمیسیون امورزیربنایی دولت با شماره گذاری تعدادی تاکسی دارای استاندارد یورو (۴)

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» در این جلسه،‌ اعضای کمیسیون با تشکیل «شورای‌عالی آمایش سرزمین»، شماره گذاری تعدادی دستگاه خودرو برای کاربری تاکسی با استاندارد یورو (۴) و نیز واردات آمبولانس های ترخیص شده اورژانس موافقت کردند، این موضوعات می بایست جهت تایید نهایی در جلسه اصلی هیئت وزیران مورد تصویب قرار بگیرد.

 

تصویب آیین نامه تشکیل «شورای‌عالی آمایش سرزمین»

مطابق بند (الف) ماده (۳۲) قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور، به منظور استقرار نظام راهبری توسعه سرزمین و نظارت بر اجرای آن «شورای‌عالی آمایش سرزمین» با مسئولیت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور تشکیل می شود.

شورای مزبور، ‌مسئولیت بررسی و نظارت بر اجرای نظام راهبری توسعه سرزمین و تنظیم روابط ارکان و اجزای آن، بررسی، تصویب، هماهنگی و نظارت مستمر بر تهیه برنامه ها و طرح های توسعه سرزمین در سطوح ملی، منطقه ای و استانی، بررسی برنامه های اجرایی آمایش سرزمین و اسناد آمایش ملی، منطقه ای و استانی و نظارت بر اجرای اصول و ضوابط ملی آمایش سرزمین در سطوح ملی، منطقه ای و استانی و ارزیابی عملکرد دستگاه های اجرایی ذی‌ربط، را بر عهده دارد.

آیین‌نامه اجرایی این ماده که به همت سازمان برنامه و بودجه تدوین شده،‌ با طی مراحل بررسی کمیسیونی،‌ در جلسه اصلی کمیسیون امور زیربنایی به تصویب رسید. این آیین نامه اکنون برای تصویب نهایی، نیازمند تایید در جلسه اصلی هیئت وزیران است.

 

موافقت با شماره گذاری تعدادی دستگاه خودرو دارای استاندارد یورو (۴) برای کاربری تاکسی 

مشکلات موجود در امر نوسازی ناوگان تاکسی رانی کشور، فرسودگی ۶۲ درصدی این ناوگان را به وجود آورده، هم چنین، اختلال در فرآیند شماره گذاری تاکسی های نوسازی شده به دلیل نداشتن استاندارد یورو (۵) از بهمن ماه سال گذشته و لذا عدم تحویل ناوگان جدید در پایان سال ۹۸ علی رغم اسقاط خودرو و واریز کامل وجه از سوی رانندگان،‌ بیکاری این قشر را به همراه داشته است.

بنابراین به منظور رفع این مشکل و حمایت از رانندگان تاکسی، وزارت کشور پیشنهاد اصلاح ماده (۴) آیین نامه فنی در زمینه کنترل و کاهش آلودگی، موضوع تعیین شماره گذاری خودروهای تولید شده داخل و وارداتی برای کاربری تاکسی با استاندارد یورو (۴) را ارائه نموده که این پیشنهاد در جلسه اصلی کمیسیون صنعت با اصلاحاتی تصویب شد و برای تایید نهایی در دستور جلسه اصلی هیئت وزیران قرار گرفت.

گفتنی است، مطابق متن مصوب جلسه اصلی کمیسیون فوق، شماره گذاری تعدادی دستگاه خودروی تاکسی دارای استاندارد آلایندگی یورو (۴) تا تاریخ ۳۰ مهر ماه امسال بلامانع خواهد بود.

 

صدور مجوز واردات آمبولانس های ترخیص شده اورژانس

سازمان جمعیت هلال احمر با توجه به لزوم حفظ و ارتقاء آمادگی امدادی برای نجات جان و انتقال مصدومان و متأثران ناشی از وقوع بحران ها، پیشنهاد صدور مجوز ورود و ترخیص آمبولانس های ترخیص شده اورژانس بدون رعایت آیین نامه ضوابط فنی واردات خودرو و کابین بیمار آمبولانس برای این سازمان را ارائه نموده که پیشنهاد مذکور با تصویب در جلسه اصلی کمیسیون امور زیربنایی، جهت اخذ مجوز نهایی در دستورکار جلسه اصلی هیئت دولت قرار گرفت.

 

گفتنی است، جلسه اصلی کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست به ریاست محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی و با حضور عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست، علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی، رضا اردکانیان، وزیر نیرو، پیروز حناچی، شهردار تهران، اطهره نژادی، دبیر کمیسیون مربوطه و دیگر نمایندگان وزارت خانه های صمت، کشور، جهاد کشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، راه و شهرسازی، علوم، تحقیقات و فناوری، ارتباطات و فناوری اطلاعات، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، سازمان های برنامه و بودجه و حفاظت محیط زیست، جمعیت هلال احمر، روز یکشنبه ۲۲ تیر ماه ۱۳۹۹ به میزبانی دفتر هیئت دولت نهاد ریاست جمهوری تشکیل شد.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف