کد خبر: 6677
تاریخ انتشار: يکشنبه 25 خرداد 1399 - 21:31
جلسه هیئت دولت - یکشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۹
در جلسه روز یکشنبه هیئت دولت سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گزارشی از عملکرد وزارتخانه های ذیربط، به هیئت وزیران ارایه دادند.

گزارش وزرای صنعت و بهداشت از عملکرد وزارتخانه های ذیربط در جلسه امروز دولت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت، در این جلسه که به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانی رییس جمهوری برگزار شد، رییس جمهور پس از استماع گزارش وزارتخانه های مذکور، دستورات لازم را در این زمینه صادر کرد.

در ادامه جلسه، تعدادی از پیشنهادهای دستگاه های اجرایی مورد بررسی و تصویب هیئت وزیران قرار گرفت.

 

** موافقت دولت با اختصاص اعتبار برای پیشگیری از حوادث غیرمترقبه و ساماندهی سد انحرافی میل و مغان

با تصویب دولت، مبلغ 30 میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی های سرمایه ای به منظور پیشگیری از حوادث غیرمترقبه از طریق اجرای پروژه های پیشگیرانه جهت ساماندهی رودخانه کرج در محدوده شهر قدس استان تهران، در اختیار سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران قرار گرفت.

این سازمان همچنین موظف شد ضمن نظارت فنی و اجرایی بر روند انجام بازسازی، گزارش عملکرد این تصویب نامه را در مقاطع زمانی سه ماهه به سازمان های برنامه و بودجه کشور و مدیریت بحران کشور ارسال نماید.

هیئت وزیران همچنین با توجه به لزوم علاج بخشی سد انحرافی میل و مغان، رودخانه مرزی ارس در استان اردبیل، به منظور ساماندهی، لایروبی، اصلاح مسیر، حذف جزایر رسوبی و احداث دایک خاکی و آبشکن در محدوده میل و مغان و نیز ضرورت ساماندهی، اصلاح مسیر رودخانه بالهارود و کنترل فرسایش، مهار سیلاب و بازگرداندن رودخانه مذکور به مسیر قبلی، با اختصاص مبلغ 330 میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی های سرمایه ای به وزارت نیرو (شرکت سهامی آب منطقه ای اردبیل) موافقت کرد.

بر این اساس، وزارت نیرو (شرکت سهامی آب منطقه اردبیل) موظف شد ضمن نظارت فنی و اجرایی بر روند انجام عملیات مذکور، گزارش عملکرد اعتبارات فوق را هر سه ماه به سازمان های برنامه و بودجه کشور و مدیریت بحران کشور ارسال کند.

 

** اصلاح مصوبه مربوط به خرید خودرو توسط استانداری کرمان

هیئت وزیران با اصلاح مصوبه مربوط به مجوز خرید ۳۰ دستگاه خودرو توسط استانداری کرمان، خودروهای مذکور را از شرط الزام به دوگانه سوز بودن مستثنی کرد.

دولت این تصمیم را با توجه به وسعت و کوهستانی و صعب‌العبور بودن برخی از مناطق استان کرمان و فراهم شدن خودروی مناسب برای استفاده در آن استان با عنایت به تأمین اعتبار صورت گرفته، اتخاذ کرد.

 

** تعدیل بهای دفترچه شناسایی شکارچیان

دولت به منظور برنامه ریزی در امر بهره برداری منطقی از شکارگاه ها توسط هر شکارچی و تعیین صلاحیت فنی شکارچیان و نیز تنظیم سهمیه استفاده از شکارگاه ها، ضمن مجوز به سازمان حفاظت محیط زیست برای صدو‌ر دفترچه شناسایی و‌یژه شکارچیان، مبلغ صدور دفترچه برای هر شکارچی با سلاح ساچمه زنی را یک میلیون ریال و مبلغ صدور دفترچه برای هر شکارچی با سلاح گلوله زنی را دو میلیون ریال تعیین کرد.

لازم به ذکر است، دفترچه شناسایی شکارچیان هر سه سال یک بار تجدید یا تمدید می شود.

 

** دولت یکی از مواد آیین نامه اجرایی مربوط به اسناد خزانه اسلامی را اصلاح کرد

هیئت وزیران به منظور تأمین نظر هیئت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین و نیز پیشگیری از اعلام ایراد رسمی رییس مجلس شورای اسلامی درخصوص آیین نامه اجرایی مربوط به اسناد خزانه اسلامی، با اصلاح یکی از مواد این آیین نامه موافقت کرد.

 

** اصلاح آیین نامه اجرایی مربوط به قانون تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی

دولت با هدف تأمین نظر مجلس شورای اسلامی درخصوص آیین نامه اجرایی یکی از مواد قانون تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درخصوص اعتبارات مربوط به اداره و نگهداری مجموعه ها، آن را اصلاح کرد.

به موجب اصلاح آیین نامه مذکور، ردیف اعتبارات مربوط به اداره و نگهداری مجموعه از جمله اعتبارات مربوط به حفاظت، مرمت، پژوهش و ساماندهی مجموعه که در لوایح بودجه سنواتی به عنوان کمک پیش­بینی می­شود در اختیار هیئت امنا قرار می­گیرد.

 

** تصویب آیین نامه خرید خدمات دستگاه های اجرایی از بخش خصوصی و تعاونی

هیئت وزیران به منظور مردمی شدن و گسترش سهم بخش خصوصی و تعاونی در اقتصاد و افزایش بهره وری و ارتقای سطح کیفی خدمات و مدیریت بهینه هزینه، آیین نامه اجرایی قانون برنامه پنجساله ششم توسعه، موضوع خرید خدمات دستگاههای اجرایی از بخش خصوصی و تعاونی را تصویب کرد.

مطابق این آیین نامه، در راستای بهینه‌سازی و ارتقاء بهره‌وری قراردادهای خرید خدمات و توسعه ظرفیت بخش‌های خصوصی و تعاونی، دستگاه‌های اجرایی می‌توانند نسبت به انعقاد قراردادهای بیش از یکسال با خدمت دهنده اقدام نمایند.

همچنین، ایجاد و توسعه هرگونه واحد عملیاتی، ساختار سازمانی و استخدام جدید برای فعالیت‌هایی که خدمات آنها از طریق بخش خصوصی و تعاونی تأمین می‌شود، ممنوع است و سازمان اداری و استخدامی کشور موظف است با همکاری دستگاه‌های اجرایی، ساختار سازمانی واحدهایی را که وظایف آنها از طریق خرید خدمات انجام می‌شود، بازبینی نماید.

افزون بر این، به منظور فرهنگ سازی و ایجاد باور سازمانی برای برون سپاری خدمات دستگاه‌های اجرایی، سازمان اداری و استخدامی کشور مکلف است نسبت به پیش بینی دوره‌های آموزشی لازم در سرفصل دوره‌های آموزشی دستگاه‎های اجرایی اقدام نماید.

 

** اصلاح آیین­ نامه قانون احداث پروژه­های عمرانی بخش راه و ترابری از طریق مشارکت بانک ها

هیئت وزیران به منظور تأمین منابع مالی و اعتباری پروژه های مشارکتی و نیز بسترسازی قانونی برای عملیاتی نمودن مکانیزم تهاتر زمین در برابر تأمین مالی و اجرای این پروژه ها، آیین نامه اجرایی قانون احداث پروژه های عمرانی بخش راه و ترابری از طریق مشارکت بانک ها و سایر منابع مالی و پولی کشور را اصلاح نمود.

مطابق این اصلاحیه، بسته مشارکت مشتمل بر مجموعه ‌ای حاوی پروژه‌ های بخش حمل و نقل، تأسیسات جانبی و سایر طرح‌ های سودآوری می شود که در اراضی جانبی پروژه مورد نظر در داخل و خارج از حریم شهرها تعریف شده و جزو توافق سرمایه ‌گذاری توسط طرفین قرارداد قرار می ‌گیرد.

 همچنین این بسته می تواند شامل بخشی از زمین های در اختیار وزارت راه و شهرسازی و شرکت های تابعه در حریم شهرها باشد که بر اساس طرح های شهرسازی مصوب، دارای کاربری تعیین شده بوده و توسط کارشناسان رسمی دادگستری قیمت گذاری شده باشند.

 

** بازنگری در لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز

هیئت وزیران با توجه به ضرورت کنترل بیماری‏های اپیدمی ناشی از ورود غیرمجاز جانوران وحشی و لزوم تشدید مجازات ورود غیرقانونی و بدون مجوز این جانوران، لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را اصلاح کرد.

بر این اساس، هر کس بدون اخذ مجوز قانونی از سازمان حفاظت محیط زیست و عدم رعایت سایر ترتیبات پیش بینی شده در قوانین و مقررات به ورود و صدور حیوانات وحشی عادی، در معرض نابودی و کمیاب، انواع موجودات آبزی، پرندگان شکاری و غیرشکاری اعم از بومی یا مهاجر وحشی به طور زنده یا غیرزنده و نیز اجزای این حیوانات مبادرت کند، یا در حین صدور و خارج نمودن دستگیر شود، هر چند عمل او منجر به خروج موارد مذکور از کشور نشود، به مجازات قاچاق کالای ممنوع محکوم می گردد. تعیین مصادیق این حیوانات حسب مورد از حیث ممنوعیت ورود یا خروج بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است.

 

** اصلاح آیین نامه قانون حمایت از شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات

هیئت وزیران با عنایت به ماهیت جدید و متنوع شرکت های دانش بنیان و نیاز به طیف وسیع و متنوع از حمایت ها در خصوص شرکت های مذکور، آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات را اصلاح کرد.

مطابق این اصلاحیه، ضوابط و شرایط اعطای حمایت های مالی و تسهیلاتی بر اساس اساسنامه صندوق با تصویب هیئت امناء و در چارچوب قوانین و مقررات مشخص می شود.

ضمنا صندوق نوآوری و شکوفایی موظف است به منظور تطبیق با اهداف مندرج در قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات، آیین نامه های مصوب را در اختیار دبیرخانه شورا قرار داده و امکان دسترسی کامل و برخط شورا بر عملکرد صندوق در موارد مربوط را فراهم سازد.

 

** اصلاح آیین‌نامه مربوط به نحوه برگزاری مناقصات

هیئت وزیران به منظور ایجاد فضای شفاف، عادلانه و شرایط یکسان برای تمامی مناقصه گران، ظرفیت سازی و توانمندسازی پیمانکاران بخش خصوصی و ایجاد فضای رقابتی، تقویت بخش خصوصی و رعایت اصل عمومی برگزاری مناقصات و محدود شدن مناقصات محدود، آیین‌نامه اجرایی قانون برگزاری مناقصات، درخصوص نحوه برگزاری مناقصات را اصلاح کرد.

مطابق این اصلاحیه، شرکت های وابسته به دستگاههای اجرایی، نهادهای نظامی و انتظامی، تعاونی‌های کارکنان یا صندوق‌های بازنشستگی و شرکت‌های زیر مجموعه آن ها به عنوان پیمانکار، تأمین کننده یا مشاور مجاز به شرکت در مناقصه های محدود نیستند. منظور از شرکت‌های وابسته، شرکتی است که بیش از ۵۰ درصد سهام آنها متعلق به مناقصه‌گران فوق باشد.

 

** اعمال ۲۵ درصد تخفیف در سود بازرگانی کالاهای وارداتی از بندر چابهار

هیئت وزیران به منظور تقویتِ رقابت‌پذیری اقتصاد، ایجاد بستر رقابت بین مناطق و استان ها و به کارگیری ظرفیت و قابلیت‌های متنوع در جغرافیای مزیت‌های مناطق کشور و نیز افزایش رغبت سرمایه‌گذاران و صاحبان کالا نسبت به انجام عملیات بازرگانی از بندر چابهار، با افزایش میزان تخفیف سود بازرگانی کالاهای وارداتی از این بندر از ۱۰ درصد به ۲۵ درصد موافقت کرد.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف
آخرین اخبار