کد خبر: 6542
تاریخ انتشار: دوشنبه 15 ارديبهشت 1399 - 14:00
کمیسیون های هیئت دولت >> فرهنگی >> نتیجه جلسه
در جلسه اصلی کمیسیون فرهنگی هیئت دولت، ضمن تصویب «آیین نامه ماده (۱۴) قانون حمایت از فعالان و استادکاران صنایع دستی»، تبعات فرهنگی و اجتماعی همه گیری کرونا مورد بررسی قرار گرفت.

بررسی تبعات فرهنگی و اجتماعی همه گیری کرونا در کمیسیون فرهنگی هئیت دولت

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» در این جلسه «آیین نامه ماده (۱۴) قانون حمایت از فعالان و استادکاران صنایع دستی» که به پیشنهاد مشترک وزات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و صنعت، معدن و تجارت به هیئت وزیران ارائه شده است با اصلاحاتی به تصویب کمیسیون اصلی فرهنگی رسید.

در ابتدای این جلسه دبیر کمیسیون فرهنگی دولت به تشریح ابعاد پیشنهاد و روند بررسی آن در کمیسیون پرداخته و گفت: در روند بررسی پیشنهاد علاوه بر دستگاه های اجرایی، اصناف مرتبط با موضوع پیشنهاد نیز مشارکت داشته اند و نظر آنها در فرایند تدوین و بررسی پیشنهاد اخذ شده است.

در ادامه جلسه آیین نامه ماده (۱۴) قانون حمایت از فعالان و استادکاران صنایع دستی بررسی بررسی شد و مواد آیین نامه به ترتیب مورد بررسی قرار گرفت.

دکتر صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس کمیسیون فرهنگی دولت در روند بررسی متن ضمن تشکر از فعالیت های صورت گرفته در تدوین آیین نامه، اظهار داشتند که در آیین نامه ابهام در تقسیم کار میان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و وزارت صمت می بایست به صورت کامل برطرف شود تا از احتمال سردرگمی شهروندان و تداخل های آتی کارکردها میان دو وزراتخانه پیشگیری شود.

هم‌چنین، با توجه به گستره دامنه بیماری کووید ۱۹ و تاثیرات آن در زندگی روزمره و لزوم مواجهه مطلوب با این تأثیرات؛ ادامه جلسه به بررسی تبعات فرهنگی و اجتماعی اپیدمی کرونا اختصاص یافت.

صالحی، رییس کمیسیون فرهنگی دولت با قدردانی از دبیرخانه کمیسیون برای آماده نمودن مقدمات بررسی موضوع در صحن کمیسیون اظهار داشت: هرچند زمان و نحوه ورود کرونا به ایران قابل پیش بینی دقیق نبود و این موضوع فرصت کافی را برای مقابله کامل با این مساله در اختیار ما قرار نداد، اما دولت برای برنامه ریزی دوران پس از کرونا فرصت کافی را دارد و از همین رو نیز باید در خصوص دوران پسا کرونا تحلیل های کافی را داشته باشیم. از همین رو با نظر اعضاء کمیسیون تصمیم بر این شده است تا گزارش های پژوهشی متنوعی که در این خصوص انجام شده است در صحن کمیسیون فرهنگی دولت ارائه شود. بر همین مبنا دبیرخانه کمیسیون مذاکراتی را با پژوهشگاه های بزرگ که در زمینه مطالعه مسائل فرهنگی-اجتماعی فعالیت می کنند آغاز نموده است تا چکیده ای از دیدگاه های آنان در خصوص تبعات فرهنگی-اجتماعی موضوع به بحث گذاشته شود.

در ادامه جلسه دکتر طالبی، دبیر کمیسیون فرهنگی دولت ضمن تاکید بر اهمیت در نظر داشتن تبعات فرهنگی و اجتماعی کووید ۱۹ اظهار داشت: دبیرخانه کمیسیون از همان هفته های اول دغدغه موضوع را داشته و تلاش نموده است تا پژوهش های انجام شده در زمینه ابعاد فرهنگی کرونا را رصد کند. در حال حاضر تحقیقات متعددی برای کرونا در کشور انجام شده است. دانشگاه تهران، وزارت کشور اقدام های خوبی در این خصوص انجام داده اند و پژوهش جدیدی نیز در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات با موضوع دیدگاه شهروندان نسبت به شرایط موجود اپیدمی به تازگی پایان یافته و نتایج آن به دبیرخانه کمیسیون منعکس شده است.

وی افزود: ایام پسا کرونا ناگزیر در فضای فرهنگی اجتماعی تأثیراتی خواهد داشت که می بایست از هم اکنون مورد توجه دولت قرار گیرد.

در ادامه، نمایندگان پژوهشگاه های حاضر در جلسه نظرات، دیدگاه ها و یافته های خود را پیرامون همه گیری کرونا در جلسه بیان نمودند.

از جمله موارد مطرح شده توسط پژوهشگران می توان به تاثیرات اپیدمی کرونا بر نظریه های علم و معرفت و پیش بینی تحولات آینده و بازنگری در انگاره های سرمایه داری اشاره نمود.

یکی از پژوهشگران حاضر در جلسه در این خصوص اظهار نمود: در زمینه معرفت شناسی، اپیدمی اخیر بدون شک موجب بازنگری در اصول قاطع علمی گردیده است و سبب شده است تا انسان ها تا اندازه ای اعتماد متقن پیشین خود را به علم از دست بدهند. این بازنگری در پیوند با دیدگاه شهروندان به آثار سرمایه داری نیز هست. هر چند این بازنگری به معنای زیر و رو شدن نظم موجود نخواهد بود اما سبب تصحیح تدریجی جدی در مسیر نظم معرفت شناسانه موجود خواهد شد.

تقویت زندگی مجازی در دوران اپیدمی از دیگر موضوعاتی بود که در این جلسه مورد بحث قرار گرفت. از دیدگاه یکی از پژوهشگران حاضر در جلسه، تشدید روند تغییر بستر فعالیت های اجتماعی به فضای مجازی یکی از اتفاقاتی است که به واسطه همه گیری کرونا رقم خورده است. این اتفاق با وجود روند های توسعه ای که برای آن دیده می شود و پیش بینی هایی که در خصوص توسعه فناوری اطلاعات برای حل مشکلات مشابه در آینده طرح می شود می تواند زندگی اجتماعی را بیش از پیش به سمت یک زندگی انفرادی مجازی سوق دهد.

بخش دیگری از مباحث بررسی تبعات اجتماعی فرهنگی کرونا در کمیسیون، به آثار این اپیدمی در زمینه سرمایه اجتماعی و فرسایش زمینه های سرمایه اجتماعی اختصاص یافت. 

درادامه جلسه گزارش یکی از پژوهشگران از ارزیابی عملکرد دستگاه های اجرایی در زمان اپیدمی توسط شهروندان ارائه داد. در این بخش نقاط ضعف و قوت دستگاهای اجرایی در انجام وظایف شان طی دو ماه اخیر براساس گزارش های رصد نهادهای نظارتی مورد بررسی قرار گرفت. از جمله فعالیت دستگاه هایی که در این بخش با حساسیت بیشتری مورد بحث قرار گرفتند میتوان به اقدامات وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و وزارت آموزش و پرورش بخصوص با توجه به تبعات کند شدن فعالیت های نظام آموزشی اشاره نمود.

در پایان جلسه با توجه به محدودیت زمان مقرر گردید تا ادامه مباحث و ارائه یافته های پژوهشی بیشتر، در جلسه بعدی کمیسیون انجام گیرد.

لازم به ذکر است، جلسه کمیسیون فرهنگی هیئت دولت در روز یکشنبه هفتم اردیبهشت ماه سال جاری با حضور وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ورزش و جوانان، آموزش و پرورش، معاون رئیس جمهور در امور زنان و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی و رئیس مرکز فرش ایران در محل ساختمان حافظیه برگزار شد.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف