کد خبر: 10064
تاریخ انتشار: دوشنبه 2 خرداد 1401 - 13:11
کد پیشنهاد: 59917
تاریخ پیشنهاد: 1401/02/19
تاریخ ثبت پیشنهاد: 1401/02/29
وزارت صنعت در راستای حمایت از تولید گوشی های هوشمند داخلی و صنعت ریزالکترونیک پیشنهاد داد؛
وزارت صنعت، معدن و تجارت با هدف حمایت از تولید گوشی های هوشمند داخلی و صنعت ریزالکترونیک (میکرو الکترونیک)، پیش نویس آیین نامه اجرایی بند (ن) تبصره (7) قانون بودجه سال 1401 کل کشور را جهت طرح و بررسی و تصویب در هیئت وزیران ارایه کرده است.
آیین نامه اجرایی بند (ن) تبصره (7) قانون بودجه سال 1401 کل کشور

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» براساس بند (ن) تبصره (7) قانون بودجه سال 1401 کل کشور، حقوق ورودی واردات گوشی های همراه ساخته شده خارجی بالای 600 دلار برابر 12 درصد تعیین می گردد. کل منابع حاصل از پس از واریز به ردیف درآمدی مندرج در قانون، به وزارت صنعت، معدن و تجارت (صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته) به منظور حمایت از تولید گوشی های هوشمند داخلی و صنعت ریز الکترونیک (میکرو الکترونیک) اختصاص می یابد. آیین نامه اجرایی این بند توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان برنامه و بودجه کشور به تصویب هیئت وزیران می رسد.

در اجرای تکلیف مقرر در بند قانونی مذکور و با هدف حمایت از تولید گوشی های هوشمند داخلی، وزارت صنعت، معدن و تجارت پیش نویس آیین نامه اجرایی مربوط را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب در هیئت وزیران ارایه کرده است.

به موجب متن پیشنهادی فوق، منابع این آیین نامه از حقوق ورودی واردات گوشی های همراه ساخته شده خارجی بالای 600 دلار ، تامین و 100 درصد منابع مذکور به صورت وجوه اداره شده و به منظور حمایت از تولید گوشی های هوشمند داخلی و صنعت ریزالکترونیک(میکرو الکترونیک)، به صندوق اختصاص یافته و واریز می گردد.

اعتبارات موضوع این آیین نامه به منظور حمایت از تولید گوشی همراه هوشمند داخلی و صنعت ریزالکترونیک(میکرو الکترونیک)، در راستای ارتقاء سطح فناوری و کیفیت تولید محصولات ، توسعه صادرات، حمایت از طرح (پروژه) های تحقیقاتی منتهی به تولید نمونه صنعتی و آزمایشگاهی در قالب حمایت از سرمایه گذاری، تسهیلات و یارانه سود به صورت زیر و به گونه ای اختصاص می یابد که کسب حداقل بیست درصد از سهم بازار گوشی تلفن همراه هوشمند با سیستم عامل داخلی توسط تولیدکنندگان داخلی در افق 1404 محقق گردد.

همچنین براساس آیین نامه پیشنهادی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت، اولویت های حمایتی،  برنامه های اجرایی موضوع این آیین نامه را حداکثر ظرف مدت یک ماه پس از تصویب، تهیه و به صندوق ابلاغ نماید. راهبری، تصویب ضوابط کلی و نظارت برحسن اجرای این آیین نامه، بر عهده کارگروه اجرایی مرکب از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت صنعت، معدن و تجارت و در صورت لزوم نمایندگان سایر دستگاه های اجرایی می باشد.

به منظور توسعه زیرساخت های صنعت ریزالکترونیک (میکرو الکترونیک) و گوشی همراه هوشمند و ایجاد خوشه های صنایع ارتباطی و ریزالکترونیک (میکرو الکترونیک)، استفاده از ظرفیت شهرک های صنعتی، مناطق ویژه و آزاد برای متقاضیان معرفی شده، در اولویت خواهد بود.

گفتنی است، پیشنهاد یاد شده درحال حاضر در کمیسیون زیربنایی، صنعت و محیط زیست دولت مراحل بررسی کارشناسی را طی می کند.

downlod
آخرین موضوعات در حال بررسی