یادداشت ها و مصاحبه های دبیر هیئت دولت
این روزها در فضای رسانه ای، به خاطر تفاوت در موضع گیری وزراء، که هر یک از نگاه دستگاه و بخش خود به موضوعات بین بخشی می نگرند و به طور طبیعی ممکن است نظراتشان با موضع وزیر دیگر متفاوت باشد، نقدهائی متوجه دولت می شود.
در این هفته هیئت وزیران دو تصمیم تاثیر گذار گرفت؛ یکی در حوزه دستیابی به هوای پاک و مقابله با آلودگی هوا، و دیگری در حوزه رفع موانع فراروی بنگاه های اقتصادی. بر پایه تصمیم اول سازمان برنامه و بودجه کشور موظف شد در قالب بودجه سالیانه با هماهنگی وزارت کشور نسبت به تأمین یارانه سود تسهیلات اعطایی برای نوسازی تاکسیهای فرسوده کلانشهرها اقدام نمایند...
« محسن حاجی میرزایی» در گفت و گوی تفصیلی با ایرنا با بیان اینکه در جلسات هیات دولت ورود رییس جمهوری به مباحث بسیار تخصصی؛ فوق العاده دقیق و با حوصله است، می افزاید....
دبیر هیات دولت مهم‌ترین کارکرد هفته دولت را ساماندهی گفت‌و‌گوهای ملی حول مسائل اساسی مرتبط با عملکرد دولتمردان و افزایش بلوغ و مشارکت اجتماعی دانست و گفت: این گفت و گو در واقع نوعی همنوایی و همدل شدن دولت و ملت است.
نخستین حضور رییس جدید سازمان صدا و سیما در جلسه‌ روز یکشنبه دولت حضوری مهجور و غریبانه نبود چه سال‌ها فعالیت در عرصه‌های مدیریت اجرایی رسانه ملی و برخی حوزه‌های دیگر باعث شده تا اکثریت اعضای دولت سابقه آشنایی و همکاری مشترک در سال‌های دور و نزدیک با آقای عبدالعلی علی‌عسگری داشته باشند.
امروز بعدازظهر دفتر هیئت دولت میزبان معاون اول محترم رییس جمهور بود. در این دیدار، سامانه سازمان الکترونیک دفتر، سامانه جدید تدوین مذاکرات دولت و سایت اطلاع رسانی دفتر مورد بازدید ایشان قرار گرفت.
مشارکت‌جویی و شفافیت، دو مؤلفه کلیدی در فرایند تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری برای تخصیص بهینه منابع جامعه، پیشگیری از فساد و نیل به توسعه‌یافتگی است. تجربه بشری نشان داده است، اجماع ذی نفعان و رضایت نسبی آنان در بررسی و تصمیم گیری درباره موضوعات مشترک علاوه بر تامین جامعیت در تصمیمات به پایداری بیشتر آن نیز منجر می شود، هزینه اجرای تصمیمات را کاهش می دهد و سرمایه اجتماعی را تقویت خواهد کرد.
رای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باید تمام ارکان نظام و مردم دست در دست هم دهند و با مشارکت یکدیگر این سیاست‌ها را محقق نمایند نه فقط دولت. بر اساس چنین نگرشی با ابلاغ سیاست‌های کلی نظام، کار برنامه‌ریزی عملیاتی برای تحقق این سیاست‌ها آغاز شد...