کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست
جلسه فوق العاده و اصلی کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست با حضور وزرای راه، مسکن و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، نیرو، ریاست سازمان های حفاظت محیط زیست و انرژی اتمی، نماینده معاونت حقوقی ریاست جمهوری، شهرداری تهران، نماینده وزارت امور اقتصادی و دارایی و نمایندگان سایر دستگاه های مربوطه، یکشنبه 9 اردیبهشت ماه 1397 در محل ساختمان کوثر نهاد ریاست جمهوری تشکیل شد.
جلسه تخصصی کمیسیون امور زیربنایی و صنعت محیط زیست جهت بررسی درخواست استانداری زنجان با عنوان"مجوز هزینه کرد درآمد حاصل از فروش پسماندهای مواد معدنی استان زنجان برای جانمایی و انتقال پسماند" چهارشنبه 29 فرورین ماه 1397 در محل نهاد ریاست جمهوری تشکیل شد.
براساس بند مذکور، دولت با هدف ترغیب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در ایجاد تأسیسات تبدیل پسماند عادی به انرژی، مکلف به تأمین سوخت کمکی گاز مورد نیاز با قیمت نیروگاه های حرارتی به منظور جبران ارزش حرارتی می‌باشد. در این راستا سازمان برنامه و بودجه، متن پیشنهادی آیین نامه مربوطه را جهت بررسی و تصویب در هیأت وزیران ارایه نموده است.
براساس بند (ن) تبصره (6) قانون بودجه سال 1397 کل کشور در راستای بهبود شاخص های محیط‏زیست و کاهش اثرات مخرب مدیریت غیراصولی پسماندهای عادی، سازمان امور مالیاتی موظف است تا سقف نیم‌درصد از فروش کالاهایی را که مصرف آن ها منجر به تولید پسماند مخرب محیط زیست می‌گردد دریافت و برای ایجاد تأسیسات منطقه‌ای تبدیل پسماند به مواد و انرژی در اختیار سازمان شهرداری‌ها ودهیاری‌های کشور قرار دهد. لذا در این راستا متن پیشنهادی آیین نامه یادشده را جهت بررسی و تصویب در هیأت ‌وزیران ارایه شده است.
براساس بند (ث) ماده (30) قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، دولت مجاز است از تخفیفات و تسهیلات گمرکی برای ورود کامیون ‌های مورد نیاز با تأیید سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استفاده نماید. استفاده از این تخفیفات، منوط به خروج یک کامیون فرسوده با عمر بیش از 25 سال به ازای هر کامیون وارداتی است.
پیرو درخواست انجمن صنایع نساجی ایران مبنی بر رفع تنگناهای کنونی و ایجاد اشتغال و راهکارهای ارایه شده در این رابطه، وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن ارائه گزارشی از مجموعه اقدامات صورت پذیرفته، پیشنهاداتی را به منظور بهبود وضعیت این صنعت ارئه نموده است.
با توجه به اینکه جامعه ما درحال گذر از یک جامعه سنتی به سوی پیشرفت می باشد و این تحولات به سرعت درحال شکل گیری است لذا تأثیر این تحولات به فرد، خانواده و جامعه بسیار ملموس است که این امر باعث شده برای کاهش آسیب های اجتماعی وارده، تمهیداتی اندیشیده شود و فوریت های اجتماعی یکی از این راهکارها می باشد. در همین راستا فراهم نمودن آمبولانس فوریت های اجتماعی مناسب فعالیت اورژانس اجتماعی یکی از ضروریات تحقق این امر به شمار می رود.
وزارت راه و شهرسازی در اجرای قانون احداث پروژه های عمرانی بخش راه و شهرسازی از طریق مشارکت بانک ها و سایر منابع مالی و پولی کشور و با هدف توسعه سیستم های اطلاعاتی در شبکه آزادراهی کشور، افزایش سرعت و تسهیل در جابجایی بار و مسافر، صرفه جویی مصرف سوخت، کاهش زمان سفر و آلودگی محیط زیست برای سرمایه گذاری در طراحی و پیاده سازی سامانه پرداخت های نوین در آزادراه های کشور به روش برگزاری فراخوان اقدام به گزینش چند شرکت نموده و خواستار صدور مجوز انعقاد قرارداد مشارکت برای اجرای پروژه یادشده از سوی هیئت دولت گردیده است.
براساس قانون هوای پاک، سازمان حفاظت محیط زیست موظف است ظرف مدت سه الی شش ماه حسب مورد، آیین نامه های مربوط به این قانون را تهیه و به تصویب هیئت وزیران برساند. با توجه به اهمیت موضوع و ضرب الاجل قانونی و ضرورت تسریع در تصویب و ابلاغ آیین نامه ای مورد اشاره، سازمان حفاظت محیط زیست با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان ملی استاندارد ایران و بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، آیین نامه اجرایی ماده (8) قانون هوای پاک مبنی بر" تعیین سن فرسودگی خودروها و بیمه انواع وسیله نقلیه موتوری " را تهیه و برای طی مراحل قانونی تصویب به هیات دولت ارایه نموده است.
مطابق تبصره ماده یک قانون حفاظت، احیاء و مدیریت تالاب های کشور - مصوب 1396 – آیین نامه اجرایی این تبصره از جانب سازمان محیط زیست تدوین شد