کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست
با توجه به ریسک انفجار بالای خودروها دوگانه سوز کارگاهی به پیشنهاد وزارت کشور موضوع "معاینه فنی خودروهای دوگانه سوز کارگاهی" درجلسه تخصصی کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست که در روز دوشنبه 31 اردیبهشت در محل دفتر هیئت دولت تشکیل شد مورد بررسی قرار گرفت.
هیئت وزیران با مجوز خرید و واردات 150 دستگاه خودرو کمک دار (وانت با حجم موتور بیش از 2500 سی سی) توسط سازمان حفاظت محیط زیست موافقت کرد.
هیئت وزیران با مستثنی شدن واردات خودروهای امدادی جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران از شرط اسقاط خودروهای فرسوده موافقت کرد.
توسعه صنعت تولید مصنوعات طلا و جواهرات با هدف دستیابی به بازارهای خارجی از جمله موضوعاتی است که در صورت تحقق، علاوه بر ایجاد ارزش افزوده، رشد صادرات غیرنفتی و ایجاد اشتغال پایدار را به دنبال دارد ضمن آنکه استقرار واحدهای تولیدی فوق در داخل شهرها به لحاظ تضمین امنیت و حفاظت فیزیکی و نقل و انتقال مواد اولیه و محصول در سیستم توزیع، ضروری می باشد.
پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش در خصوص وضعیت مدارس کشور (فضاهای آموزشی، پرورشی و ورزشی) مورد موافقت کمیته فرعی کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست قرار نگرفت.
جلسه تخصصی کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست جهت رسیدگی به "لایحه اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان" به ریاست دبیر کمیسیون و با حضور نمایندگان دستگاه های مربوطه شنبه 15 اردیبهشت ماه در محل نهاد ریاست جمهوری تشکیل شد.
جلسه فوق العاده و اصلی کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست با حضور وزرای راه، مسکن و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت، نیرو، ریاست سازمان های حفاظت محیط زیست و انرژی اتمی، نماینده معاونت حقوقی ریاست جمهوری، شهرداری تهران، نماینده وزارت امور اقتصادی و دارایی و نمایندگان سایر دستگاه های مربوطه، یکشنبه 9 اردیبهشت ماه 1397 در محل ساختمان کوثر نهاد ریاست جمهوری تشکیل شد.
جلسه تخصصی کمیسیون امور زیربنایی و صنعت محیط زیست جهت بررسی درخواست استانداری زنجان با عنوان"مجوز هزینه کرد درآمد حاصل از فروش پسماندهای مواد معدنی استان زنجان برای جانمایی و انتقال پسماند" چهارشنبه 29 فرورین ماه 1397 در محل نهاد ریاست جمهوری تشکیل شد.
براساس بند (ث) ماده (30) قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، دولت مجاز است از تخفیفات و تسهیلات گمرکی برای ورود کامیون ‌های مورد نیاز با تأیید سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استفاده نماید. استفاده از این تخفیفات، منوط به خروج یک کامیون فرسوده با عمر بیش از 25 سال به ازای هر کامیون وارداتی است.
براساس بند (ن) تبصره (6) قانون بودجه سال 1397 کل کشور در راستای بهبود شاخص های محیط‏زیست و کاهش اثرات مخرب مدیریت غیراصولی پسماندهای عادی، سازمان امور مالیاتی موظف است تا سقف نیم‌درصد از فروش کالاهایی را که مصرف آن ها منجر به تولید پسماند مخرب محیط زیست می‌گردد دریافت و برای ایجاد تأسیسات منطقه‌ای تبدیل پسماند به مواد و انرژی در اختیار سازمان شهرداری‌ها ودهیاری‌های کشور قرار دهد. لذا در این راستا متن پیشنهادی آیین نامه یادشده را جهت بررسی و تصویب در هیأت ‌وزیران ارایه شده است.