کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک
وزارت آموزش و پرورش پیشنهاد تعیین خدمات ثبت نام دریافتی از داوطلبان شرکت در المپیاد های علمی، آزمونهای ورودی و پیشرفت تحصیلی مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان وزارت آموزش و پرورش را برای تصویب هیئت وزیران اعلام کرد.
در جلسه اصلی کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیئت دولت، که با حضور وزرا و معاونان رئیس جمهور برگزر شد، پیشنهادهای «تعطیلات زمستانی مدارس کشور» و برنامه «دوباره مردم» مورد بررسی قرار گرفت.
نتیجه جلسه
هیئت وزیران به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی، آیین نامه اجرایی ماده (5) قانون بیمه اجباری شخص ثالث را تصویب نمود.
هیئت وزیران با درخواست مستنثنی شدن شرکت‌های امداد خودرو وابسته به خودروسازان کشور از اخذ مجوز از سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای موافقت نمود.
هیئت وزیران به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و به استناد ماده (28) قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه - مصوب 1395- اساسنامه صندوق تأمین خسارت‌های بدنی را به تصویب رسانید
با تشخیص کمیسیون تخصصی امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیئت دولت، پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور در خصوص«تعیین فهرست و شاخص های مناطق و شهرستان های غیربرخوردار از اشتغال، موضوع جزء (1) بند (ه) تبصره(6) قانون بودجه سال 1397 کل کشور و جزء (1) بند (پ) ماده (32) قانون احکام دایمی برنامه های توسعه کشور» مقرر شد این موضوع در کارگروهی با مسئولیت سازمان برنامه و بودجه کشور و با حضور نمایندگان وزارتخانه های تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت و سازمان امور مالیاتی کشور با در نظر گرفتن معیارهای مناسب بررسی و نتیجه ظرف دو هفته به دبیر خانه کمیسیون ارایه شود.
به موجب ماده واحده قانون استفساریه در خصوص اختیار اصلاح اساسنامه سازمان‌ها، شرکت‌ها و مؤسسات دولتی و وابسته به دولت - مصوب 1377 -، هرگونه تغییر یا اصلاح اساسنامه‌هایی که به موجب تصویب مجلس شورای اسلامی به هیئت دولت واگذار شده است، چون تغییر‌نظر دولت محسوب می‌شود با هیأت وزیران است.
سازمان فناوری اطلاعات ایران با رعایت قانون اجرای سیاست های کلی اصل (44) قانون اساسی پیشنهاد داده است تا بتواند به عنوان بدنه حاکمیت در قالب یک سازمان دولتی، کارکردهای توسعه ای را در پشتیبانی از کسب و کارها و توسعه فناوری اطلاعات در کشور و در جهت حل مشکلات واحدهای مختلف اقتصادی از فرصت سازمان توسعه ای استفاده نماید.
براساس بند (ز) ماده (4) قانون برنامه ششم توسعه کشور به منظور کاهش سالانه 8 /0 درصد در نرخ بیکاری جامعه، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان برنامه و بودجه کشور و اتاق تعاون ایران مکلف به تدوین"سند ملی اشتغال مبنی بر کار شایسته" شده اند. لذا در همین راستا سند مذکور جهت بررسی و تصویب به هیأت وزیران ارایه شده است.
طبق تبصره (2) ماده (2) قانون تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی، تعیین شاخص های آموزشی و پرورشی و تدوین محتوا و نظارت بر مهد کودک ها از حیث آموزشی و پرورشی با وزارت آموزش و پرورش و صدور مجوز و ارایه برنامه با سازمان بهزیستی کل کشور می باشد. در همین راستا آیین نامه اجرایی تبصره فوق جهت بررسی و تصویب در هیأت وزیران ارایه شده است.