کمیسیون اقتصاد
هیئت وزیران به پیشنهاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را موظف نمود تا چهارچوب‌ها و ضوابط بانکی پرداخت خرد، کیف پول الکترونیک و پرداخت‌های مبتنی بر انواع فناوری‌ها را با رعایت این تصویب‌نامه و سایر قوانین و مقررات مربوط ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ این تصویب‌نامه تدوین و ابلاغ نماید.
هیئت وزیران در جلسه ۱۳ /۸ /۱۳۹۷ به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی، صندوق‌های موضوع تبصره (۱) بند (ب) ماده (۳) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی که کمتر از ۲۰ درصد سهم بازار را دارند، تعیین کرد.
هیئت وزیران به پیشنهاد ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، دستورالعمل تبصره (۴) الحاقی ماده (۱۸) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را اصلاح نمود.
وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، لایحه‌ای تحت عنوان «الحاق چهار تبصره به ماده (۲۴) قانون وصول برخی از درآمد‌های دولت و مصرف آن در موارد معین» با موضوع نحوه محاسبه ارز دانشجویان بورسیه و اعزامی را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب هیئت وزیران ارائه نموده اند.
وزارت نیرو در راستای استفاده حداکثری از ظرفیت بند (و) تبصره (5) قانون بودجه و به منظور تسویه مطالبات اشخاص حقیقی و حقوقی تعاونی و خصوصی و تسویه و تهاتر بدهی خود به شبکه بانکی و ضرورت تسهیل در اجرای برنامه تأمین آب و برق مطمئن و پایدار در تابستان آتی پیشنهاد داده است وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی نسبت به تسویه و تهاتر 200 هزار میلیارد ریال بدهی شرکت های تابعه وزارت فوق، اقدام لازم را معمول نمایند.
با نوسان نرخ ارز در کشور، بسیاری از واحد‌های تولیدی با سررسید شدن اعتبارات اسنادی ریفاینانس و یا یوزانس (مدت دار) شش ماهه و یک ساله، در تسویه حساب تعهدات مالی خود دچار چالش گشته اند. لذا بانک مرکزی پیشنهاد نموده است تأمین ارز برای پرداخت اعتبارات یا بروات اسنادی یادشده اینگونه واحد‌ها در سررسید پرداخت براساس نرخ رسمی صورت پذیرد.
وزارت صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد اصلاح بند‌های (۲) و (۳) مصوبه‌ای را با موضوع معضل معافیت مالیاتی و پذیرش هزینه‌های خرید ارز صادراتی تصویب شده در ۴ تیر ۱۳۹۷ را مطرح نموده است.
وزارت امور اقتصادی و دارایی با توجه به مشکلات ایجاد شده برای سرمایه گذاری های خارجی در حوزه انرژی های تجدید پذیر، پیشنهاد خود را با موضوع حذف الزام خرید پانلهای ساخت داخل برای احداث نیروگاه های خورشیدی با ظرفیت بالا ارائه نموده است.