پیش نویس «آیین نامه پیشنهادی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» توسط وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به دولت پیشنهاد شده و در کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری در حال بررسی است.
سازمان برنامه و بودجه کشور با مشارکت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آیین‌نامه اجرایی بند (ت) ماده (۶۴) قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خصوص ثبت فهرست طرح‌های پژوهشی و فناوری و پایان نامه‌ها و رساله‌های دستگاه‌های اجرایی در سامانه «سمات» را تدوین و برای تصویب نهایی به هیئت دولت ارسال نموده است.
پیش نویس «آیین نامه اجرایی بند (پ) ماده ۶۴ قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران» که توسط سازمان برنامه و بودجه کشور پیشنهاد شده، در کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری دفتر هیئت دولت بررسی می‌شود.
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پیشنهاد الحاق یک تبصره به ماده (3) قانون وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین-مصوب 28 اسفند 1373 مجلس شورای اسلامی- موضوع معافیت دانشگاهها و موسسات آموزش عالی از پرداخت کلیه هزینه های دادرسی را به هیئت دولت ارائه نمود.
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درخواست کرد، به منظور اجرای طرح پارک علم و فناوری، مجوز واگذاری اراضی ملی واقع در شهرستان صحنه استان کرمانشاه به این وزارتخانه داده شود.
آیین نامه اجرایی بند الف ماده 64 قانون برنامه ششم توسعه کشور که اجازه ایجاد واحدها و شعب آموزش عالی با مشارکت دانشگاه های معتبر بین المللی و دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و فنی و حرفه ای و دانشگاه جامع علمی- کاربردی در داخل کشور را به دولت داده است، در کمیسیون علمی، تحقیقاتی و فناوری هیئت دولت در دست بررسی قرار دارد.
علم و فناوری از مهمترین زیرساخت های پیشرفت کشور و ابزار جدی رقابت در عرصه ­های مختلف است. به این ترتیب، تحقق آرمان­های متعالی انقلاب اسلامی ایران مانند احیای تمدن عظیم اسلامی، حضور سازنده و...
دانشگاه تهران با ارسال نامه مورخ 05 /10 /1395 اعلام نمود"دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی دارای توانمندی و تخصص ویژه در اجرای پروژه های مطالعاتی طرح های زیربنایی، طرح های جامع راهبردی، توجیه فنی و اقتصادی، انتقال فناوری، نوآوری و سایر پروژه های خاص می باشند.
وزارت دفاع وپشتيباني نيروهاي مسلح بنا به دلایل زیر پیشنهاد اصلاح اساسنامه فعلی شرکت سهامی باتری سازی نیرو را با توجه به تنوع منبع تأمین انرژی به هیئت دولت ارایه نمود.
قرارگرفتن کشور در جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه، هدفی است که در چشم‌انداز 20 سالة کشور تا سال 1404 تعیین شده است.
جلسات کمیسیون