مدیری متمایز و باهوش
آقای مهندس زنگنه می گفت در جریان یکی از بازدید های ایشان از طرح های آب و برق در زمان تصدی ریاست جمهوری، یکی از مدیران این صنعت را به ایشان معرفی کردم که بلافاصله گفتند ایشان را می شناسم و او را مخاطب قرار دادند و فرمودند که سه عذر خواهی به شما بدهکارم.
یادداشت ها و مصاحبه های دبیر هیئت دولت
آقای مهندس زنگنه می گفت در جریان یکی از بازدید های ایشان از طرح های آب و برق در زمان تصدی ریاست جمهوری، یکی از مدیران این صنعت را به ایشان معرفی کردم که بلافاصله گفتند ایشان را می شناسم و او را مخاطب قرار دادند و فرمودند که سه عذر خواهی به شما بدهکارم.
واحدهای تولیدی صنعتی، معدنی و خدماتی برای تولید خود هزینه هائی را متحمل می شوند و با احتساب این هزینه ها در حسابهای مالی خود و پس از کسر هزینه ها به سود دست می یابند در کنار هزینه هائی که خود برای تولید می کنند هزینه هائی را نیز به جامعه تحمیل می کنند
این روزها در فضای رسانه ای، به خاطر تفاوت در موضع گیری وزراء، که هر یک از نگاه دستگاه و بخش خود به موضوعات بین بخشی می نگرند و به طور طبیعی ممکن است نظراتشان با موضع وزیر دیگر متفاوت باشد، نقدهائی متوجه دولت می شود.
در این هفته هیئت وزیران دو تصمیم تاثیر گذار گرفت؛ یکی در حوزه دستیابی به هوای پاک و مقابله با آلودگی هوا، و دیگری در حوزه رفع موانع فراروی بنگاه های اقتصادی. بر پایه تصمیم اول سازمان برنامه و بودجه کشور موظف شد در قالب بودجه سالیانه با هماهنگی وزارت کشور نسبت به تأمین یارانه سود تسهیلات اعطایی برای نوسازی تاکسیهای فرسوده کلانشهرها اقدام نمایند...
امروز بعدازظهر دفتر هیئت دولت میزبان معاون اول محترم رییس جمهور بود. در این دیدار، سامانه سازمان الکترونیک دفتر، سامانه جدید تدوین مذاکرات دولت و سایت اطلاع رسانی دفتر مورد بازدید ایشان قرار گرفت.
هیئت دولت از دیروز بررسی لایحه اصلاح و دائمی کردن قانون مالیات بر ارزش افزوده که تحولی مهم در نظام مالیاتی و از مباحث مهم و تاثیر گذار بر جریان کسب و کار و اقتصاد کشور است را آغاز کرد.
مشارکت‌جویی و شفافیت، دو مؤلفه کلیدی در فرایند تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری برای تخصیص بهینه منابع جامعه، پیشگیری از فساد و نیل به توسعه‌یافتگی است. تجربه بشری نشان داده است، اجماع ذی نفعان و رضایت نسبی آنان در بررسی و تصمیم گیری درباره موضوعات مشترک علاوه بر تامین جامعیت در تصمیمات به پایداری بیشتر آن نیز منجر می شود، هزینه اجرای تصمیمات را کاهش می دهد و سرمایه اجتماعی را تقویت خواهد کرد.
مهمترین کاری که در تدوین بودجه انجام می شود تراز کردن منابع و مصارف است با در نظر گرفتن اولویت های دولت، دستگاه های اجرایی، اقتضائات جامعه و مطالبات مردم و وعده های رییس‌جمهور به مردم. همه این اقدامات باتوجه به محدودیت های منابع درآمدی و تنوع و گستردگی مشکلات و مطالبات اجتماعی کاری بسیار سخت و دشوار است و دستیابی به سطحی از توافق جمعی دشوارتر.
دبیر هیات دولت مهم‌ترین کارکرد هفته دولت را ساماندهی گفت‌و‌گوهای ملی حول مسائل اساسی مرتبط با عملکرد دولتمردان و افزایش بلوغ و مشارکت اجتماعی دانست و گفت: این گفت و گو در واقع نوعی همنوایی و همدل شدن دولت و ملت است.
رای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باید تمام ارکان نظام و مردم دست در دست هم دهند و با مشارکت یکدیگر این سیاست‌ها را محقق نمایند نه فقط دولت. بر اساس چنین نگرشی با ابلاغ سیاست‌های کلی نظام، کار برنامه‌ریزی عملیاتی برای تحقق این سیاست‌ها آغاز شد...
جلسات کمیسیون