لوایح

کمیسیون لوایح
در جلسه اصلی کمیسیون لوایح که به ریاست وزیر دادگستری شنبه ۲۹ تیر برگزار شد روند بررسی لایحه پیشنهادی وزارت دادگستری ادامه یافت.
وزارت راه و شهرسازی، پیش‌نویس لایحه «الزام به ثبت کلیه معاملات املاک و مستغلات در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور» را با هدف ایجاد شفافیت در معاملات مسکن و قرارداد‌های اجاره صورت پذیرفته در کشور و سیاست‌گذاری بهتر در این حوزه، جهت سیر مراحل بررسی و تصویب هیئت دولت ارائه نموده است.
در جلسه اصلی کمیسیون لوایح که شنبه ۲۲ تیر به ریاست لعیا جنیدی برگزار شد، درخصوص مواد مراعی مانده از لایحه پیشنهادی معاونت حقوقی رئیس جمهور تصمیم‌گیری شد.
استانداری البرز، درخواست واگذاری کارخانه جهان چیت از بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی به شرکت شهرک‌های صنعتی این استان به منظور سرمایه‌گذاری در زمینه ایجاد شهر استارت‌آپی را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب هیئت دولت ارائه نموده است.
در جلسه اصلی کمیسیون لوایح که به ریاست علیرضا آوایی شنبه ۱۵ تیر برگزار شد روند بررسی لایحه پیشنهادی معاونت حقوقی رئیس جمهور ادامه یافت و پس از تکمیل آن در کمیته اصلی، با قید فوریت در دستور کار هیئت وزیران قرار گرفت.
وزارت جهاد کشاورزی درخواست واگذاری پنج هکتار از یک پلاک ثبتی واقع در ارزوئیه شهرستان بافت استان کرمان برای طرح احداث سیلوی ۳۰ هزار تنی ارزوئیه را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب هیئت دولت ارائه نموده است.
در جلسه فرعی کمیسیون لوایح هیئت دولت که چهارشنبه ۱۲ تیر به ریاست دبیر کمیسیون مربوط برگزار شد پیش‌نویس لایحه «تعیین حداقل سن ازدواج دختران و پسران»؛ پیشنهادی معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهور، بررسی و برای انجام اصلاحات مورد نظر نمایندگان دستگاه های اجرایی، به معاونت مورد اشاره ارجاع شد تا پس از بازنگری، دوباره در دستور کار کمیسیون قرار بگیرد.
هیئت دولت به پیشنهاد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با فروش مجتمع خوابگاهی شهید مطهری،‌ متعلق به دانشگاه شهید بهشتی موافقت کرد.
سازمان اداری و استخدامی کشور به منظور رفع مشکلات و موانع مرتبط با اخذ اسناد مالکیت تعدادی از ساختمان‌های دراختیار این دستگاه، درخواست اصلاح بند (۲) مصوبه ۲۵ تیر ۱۳۹۰ دولت را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب هیئت وزیران ارائه نموده است.
رئیس جمهور لایحه اصلاح تبصره (۱۱) قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور درخصوص پرداخت دیات بر عهده بیت المال را جهت طی تشریفات قانونی به مجلس ارسال کرد.