امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست
به منظور افزایش امکان تحقق منابع مالی پایدار پیش بینی شده ناشی از بهای خدمات مدیریت پسماند و تسهیل در وصول آن توسط شهرداری ها، شهرداری تهران پیشنهاد تجمیع قبوض بهای خدمات مدیریت پسماند شهری با قبوض برق را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب، به هیئت دولت ارایه کرده است.
سازمان برنامه و بودجه کشور به منظور تسریع در انجام اقدامات موثر در کاهش تلفات جاده ای، پیشنهاد اصلاح آیین نامه مدیریت ایمنی حمل و نقل و سوانح رانندگی را به هیئت دولت ارائه نموده است.
به منظور رفاه حال ساکنین و مالکین مجاور حریم قانونی راه آهن و حل مشکلات آنها در بازسازی و نوسازی املاک خود در محدوده شهرها و روستاها، وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد اصلاح آیین نامه تبصره (1) ماده (17) قانون اصلاح قانون ایمنی راه ها و راه آهن را جهت بررسی و تصمیم گیری، به هیئت دولت ارایه نموده است.
وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور بسترسازی مناسب برای دستیابی به امنیت و توسعه پایدار در مناطق مرزی از جمله استان های سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی و تأمین آب صنایع موجود در دیگر استان های کشور، پیشنهاد صدور مجوز احداث و بهره برداری از طرح شیرین سازی و انتقال آب از سواحل چابهار و خلیج فارس به استان های مذکور را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب، به هیئت دولت ارایه کرده است.
هیئت دولت با توجه به ضرورت بروزرسانی تعرفه قطع درختان جنگلی مندرج در قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع، با اصلاح تعرفه مزبور موافقت کرد.
هیئت وزیران به منظور ایجاد بسترهای مورد نیاز تسریع در اجرای طرح‌ها و برنامه های حوزه توليد مسكن (از جمله طرح اقدام ملی مسکن) و تسهیل شرایط برای گروه‌های هدف، آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن را اصلاح کرد.
وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای فراهم نمودن بستر لازم جهت رقابت عادلانه برای بخش غیردولتی، پیشنهاد شمول مزایای شهرک های صنعتی دولتی به شهرک های صنعتی غایردولتی را جهت بررسی و تصویب، به هیئت دولت ارایه کرده است.
هیئت وزیران در راستای ارتقای جایگاه ایران در شاخص اخذ مجوزهای ساخت و ساز و تسهیل فرآیندها در این زمینه و نیز با هدف حذف مراجعه حضوری متقاضیان دریافت مجوز ساخت به مراجع متعدد، آیین نامه اجرایی نحوه ایجاد بستر یکپارچه ارایه خدمات مرتبط با اخذ مجوز ساخت و ساز در کشور و تسهیل فرایندهای مربوط را به تصویب رساند.
شهرداری تهران باتوجه به مشکلات موجود درخصوص نوسازی پلاک های واقع در حریم 100 متری خطوط راه آهن، تشدید روند فرسودگی و بروز آسیب های اجتماعی، درخواست حذف محدوده 100 متري حريم خطوط راه‌آهن مستقر در شهرها و محول كردن تعيين تكليف آن محدوده به طرح‌هاي جامع و تفضيلي را به هیئت دولت ارائه نموده است.
جلسات کمیسیون