مصرف بهینه انرژی در فصل زمستان؛ به عنوان یک رسالت اجتماعی

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» هر ساله در فصل زمستان با ورود موج سرمای فراگیر به کشور و در نتیجه افزایش بی‌سابقه مصرف انرژی از سوی مشترکان خانگی و تجاری، مشکلات عدیده ای برای صنایع و نیروگاه ها به جهت تأمین انرژی و سوخت موردنیاز ایجاد می شود، بنابراین صرفه‌جویی سراسری برای عبور از روزهای سرد سال و پیشگیری از ایجاد اختلال در روند فعالیت صنایع و نیروگاه ها امری ضروری است.

بنابر گزارش منتشره شرکت های ملی گاز ایران و توانیر، در بهمن ماه ۱۳۹۸ با سردشدن هوای کشور به صورت روزانه حدود ۶۰۰ میلیون متر مکعب گاز و ۳۰۰ میلیون کیلووات ساعت برق در بخش های خانگی و تجاری به مصرف رسید.

مصرف بهینه انرژی در فصل زمستان به عنوان یک رسالت اجتماعی

این امر در حالی است که تنها با صرفه جویی ۱۰ درصدی مصرف انرژی در بخش خانگی می‌توان نقش مؤثری در امر کاهش روزانه ۷۰ میلیون مترمکعب مصرف گاز در کشور ایفا نمود. هم‌چنین، کاهش یک درجه ای دمای محیط کار یا سکونت، کاستن شش درصدی مصرف انرژی را به همراه دارد.

از مهمترین دستاوردهای کاهش ۱۰ درصدی مصرف انرژی در خانه ها و مراکز تجاری می توان به مواردی چون کاهش محدودیت گاز صنایع، کم شدن مصرف سوخت مایع در نیروگاه ها،‌ عدم محدودیت و یا قطع گاز مناطق سردسیر انتهای شبکه گاز و پیشگیری از خاموشی ناشی از کمبود سوخت در نیروگاه ها اشاره کرد.

بنابراین با توجه به آنچه ذکر آن رفت، صرفه جویی در مصرف انرژی از جمله مسئولیت های مهم اجتماعی مشترکان خانگی و تجاری به شمار می رود که تحقق آن با ساده ترین اقدامات و تغییر رفتارها امکان پذیر است. از جمله راهکارهای مؤثر در کاهش مصرف انرژی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- تنظیم دمای محیط بر روی ۱۸ تا ۲۱ درجه؛

- نصب سیستم های کنترل هوشمند در موتورخانه ها به ویژه در مجتمع های مسکونی بزرگ و ساختمان های اداری؛

- نصب شیر ترموستاتیک بر روی رادیاتورها؛

- بستن درب اطاق های غیرلازم و گرم نکردن فضای آن ها؛

- استفاده از پرده های ضخیم در هنگام شب؛

- استفاده از لباس های گرم مناسب زمستان؛

- کاهش روشنایی فضاهای عمومی مثل پارکینگ و راهروها؛

- خاموش کردن لامپ های اضافی و روشنایی اتاق ها پس از ترک اتاق؛

- استفاده حداقی از بخاری برقی برای گرمایش؛

- کاهش زمان استحمام و هدر رفتن آب گرم؛

- استفاده از شعله مناسب برای پخت و پز؛

- حداقل استفاده از شومینه.

مصرف بهینه انرژی در فصل زمستان به عنوان یک رسالت اجتماعی

لذا شایسته است کلیه مشترکان خانگی و تجاری با مصرف بهینه انرژی و صرفه جویی هرچه بیشتر در این زمینه، ضمن یاری رساندن به دستگاه های خدمت رسان برای تأمین انرژی پایدار برای کلیه مشترکان در اقصی نقاط کشور، از ایجاد محدودیت یا قطع شدن گاز نیروگاه ها و صنایع پیشگیری نمایند.