کد خبر: 8279
تاریخ انتشار: سه شنبه 17 فروردين 1400 - 09:49
کد پیشنهاد: 58678
تاریخ پیشنهاد: 1399/12/27
تاریخ ثبت پیشنهاد: 1400/01/14
نظر به ضرورت تشکیل نهادی مستقل برای بررسی عمقی سوانح حمل و نقل، وزارت راه و شهرسازی سند «تشکیل مركز ملي ايمني و بررسي سوانح حمل و نقل جمهوري اسلامي ايران» را تدوین و به هیئت دولت ارائه نموده است.
سند «تشكيل مركز ملی ايمنی و بررسی سوانح حمل و نقل» در دولت

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» باتوجه به ضرورت تشکیل نهادی مستقل برای بررسی عمقی سوانح حمل و نقل، وزارت راه و شهرسازی در نظر دارد نسبت به تشکیل «مركز ملي ايمني و بررسي سوانح حمل و نقل جمهوري اسلامي ايران» به مسئولیت معاونت حمل و نقل این وزارت و با بکارگیری خبرگان عملی و اجرایی در رشته های مختلف حمل و نقل اقدام نماید.

براساس چشم انداز در نظر گرفته شده، این مرکز قرار است به عنوان مرجع بررسي سوانح و حوادث حمل و نقل در كشور و ارائه توصيه‌‌‌های ایمنی و پيشنهادات اصلاحي با هدف ارتقاي ايمني حمل ونقل و پیشگیری از رخداد سوانح و حوادث مشابه، در وزارت راه ‌و شهرسازي تشكيل شود.

مركز فوق می بایست ضمن رعايت بي‌طرفی و تاثیرناپذیری از افراد یا دستگاه‌هاي مختلف در بررسي سوانح و حوادث حمل و نقل، بی درنگ در محل سوانح حاضر شده و برابر رویه های ملی و بین المللی بررسی های همه جانبه را به منظورِ تهیه و تدوین علل و عوامل بروز سوانح به عمل آورد.

بررسي سوانح و حوادث غیرنظامی در بخش حمل‌ونقل، تجزیه و تحلیل و تعیین علل فنی سوانح و حوادث، تهیه و انتشار گزارش سوانح و حوادث و نیز صدور توصیه‌های ایمنی و پيشنهادات اصلاحي به دستگاه‌هاي مسئول و ذي ربط، از جمله وظایف و اختیارات این مرکز به شمار می رود.

در همین راستا وزارت مورد اشاره نسبت به تدوین سند مربوطه با عنوان سند مركز ملي ايمني و بررسي سوانح حمل و نقل جمهوري اسلامي ايران (ITSB) اقدام نموده و آن را برای سیر مراحل بررسی و تصمیم گیری به هیئت دولت ارائه نموده است.

گفتنی است این متن پیشنهادی مراحل بررسی خود را در کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست هیئت دولت طی می کند.

downlod