کد خبر: 8275
تاریخ انتشار: يکشنبه 15 فروردين 1400 - 20:13
هیئت دولت در جلسه بعدازظهر روز یکشنبه خود، نسبت به تنقیح مصوبات مربوط به مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی و نیز تصویب بودجه سال 1400 سازمان های مناطق آزاد تجاری - صنعتی و اصلاحیه بودجه سال 1399 آنها اقدام کرد.
تنقیح مصوبات مربوط به مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی/ تصویب بودجه 1400 سازمان های مناطق آزاد و اصلاحیه بودجه 1399 آنها

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» در این جلسه که به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانی رئیس جمهوری برگزار شد، هیئت وزیران به استناد تبصره اصلاحی بند (1) ماده (3) قانون تدوین و تنقیح قوانین و مقررات کشور و به منظور بهبود محیط کسب و کار و پالایش و شفاف سازی نظام حقوقی، با تنقیح مصوبات مربوط به مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی موافقت کرد.

شمول اين تصويب نامه، مصوبات عادي (غير طبقه بندي‌) هيئت وزيران، كميسيون هاي موضوع اصل (138) قانون اساسي و نمايندگان ويژه رييس‌جمهور موضوع اصل (127) قانون اساسي، مصرّح در موضوع «مناطق آزاد تجاري- صنعتي و مناطق ويژه اقتصادي» تا پايان بهمن 1399 بوده و هر مصوبه مربوط به موضوع و حدود شمول اين تصويب نامه كه در آن درج نشده، تا هنگام تعيين تكليف توسط هيئت وزيران (كه با فوريت خواهد بود) غيرقابل استناد است.

همچنین در ادامه، اعضای دولت به پيشنهاد دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی و به استناد بند (ج) ماده (4) قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری – صنعتی، بودجه سال 1400 سازمان های مناطق آزاد تجاری – صنعتی کیش، قشم، چابهار، ارس، اروند، انزلی، ماکو و شرکت های تابع آنها و نیز اصلاحیه بودجه سال 1399 سازمان های یاد شده را بررسی و به تصویب رساندند.

 

** معافيت رایانه های دستی اهدایی به دانش آموزان مناطق محروم از پرداخت سود بازرگانی

باتوجه به شیوع ویروس کرونا، تعطیلی مدارس و ضرورت آموزش دانش‌آموزان از طریق شبکه آموزش دانش‌آموزی (شاد)، هیئت وزیران باهدف جلوگیری از قطع ارتباط تحصیلی دانش‌آموزان ایتام و بی‌بضاعت مناطق محروم کشور، با معافیت یک‌هزار دستگاه رایانه دستی (تبلت) اهدایی از پرداخت سود بازرگانی با هماهنگی وزارت آموزش و پرورش موافقت کرد.

 

** رفع اختلاف بین وزارت صنعت و سازمان امور مالیاتی کشور در مورد عوارض نوشابه های گازدار

هیئت وزیران در ادامه، درخصوص رفع اختلاف بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان امور مالیاتی کشور در مورد مطالبات عوارض نوشابه های گازدار از سال 1393 لغایت 1398 تصمیم گیری کرد.

به موجب تصمیم دولت، با توجه به اینکه قانونگذار میزان، نحوه تعیین و مرجع وضع عوارض نوشابه های گازدار را تغییر داده که در ردیف بودجه مندرج در قانون بودجه منعکس شده ولی تاکنون مرجع موصوف تشکیل نشده و عوارضی وضع ننموده و از سوی دیگر از آنجا که امکان مطالبه عوارض با اتکا و استناد به ردیف بودجه وجود ندارد، هیئت وزیران مقرر نمود عوارض مربوط از سال 1393 لغایت 1398 ملغی الاثر بوده و قابل مطالبه نخواهد بود.

 

** اصلاح آیین‌نامه اجرایی قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ­ها

دولت به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی، «آیین نامه اجرایی قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها» را اصلاح کرد.

هیئت وزیران این تصمیم را با توجه به توسعه محدوده شهرها بر اساس اصول و ضوابط شهرسازی و با لحاظ نمودن سرانه های مناسب جمعیتی، نرخ رشد جمعیت، سطح اراضی قابل استفاده داخل محدوده در قالب طرح های توسعه و عمران شهری، اتخاذ کرد.

به موجب اصلاح آ‌یین نامه فوق، در رابطه با طرح های توسعه و عمران شهری و تغییرات بعدی آن، همچنین، ایجاد شهرک­های مسکونی و افزایش محدوده شهرها، مقرر شد طرح های توسعه و عمران شهری و تغییرات بعدی آن (تصویب و بازنگری) که به تصویب مراجع قانونی ذی ربط (شورای برنامه ریزی و توسعه استان- شورای عالی شهرسازی و معماری) می رسد نیازمند اخذ مجوز از کمیسیون مندرج در «قانون حفاظت کاربری اراضی زراعی باغ ها» نباشد.

همچنین ایجاد شهرک های مسکونی پس از تصویب مراجع ذیصلاح و همچنین افزایش محدوده مصوب شهرها به صورت موردی به عنوان مغایرت اساسی با طرح جامع و تصویب شورایعالی شهرسازی و معماری ایران با استفاده از اراضی که قابلیت کشت و تولید محصولات کشاورزی را نداشته باشد، در صورت تشخیص ضرورت کمیسیون مندرج در «قانون حفاظت کاربری اراضی زراعی باغ ها» از شمول عوارض ماده (2) قانون یاد شده معاف خواهد بود.

 

** تصویب آیین نامه موارد توقیف موقت یا لغو اجازه نامه، گواهینامه یا پروانه صادره یا توقیف وسایل پرنده متخلف

هیئت وزیران با هدف یکپارچه سازی قوانین و مقررات سازمان هواپیمایی کشوری، شناسایی و تعیین خلأهای قانونی موجود سازمان، تقسیم بندی، تعیین سطح و اولویت گذاری مقررات و تدوین و اجرای برنامه تدوین مقررات، «آیین نامه موارد توقیف موقت یا لغو هرگونه اجازه نامه یا گواهینامه یا پروانه صادره یا توقیف وسایل پرنده متخلف» را به تصویب رساند.

به موجب ماده آیین نامه مذکور، در صورت مشاهده عدم انطباق ساختار و یا عملکرد تشكيلات،‌ محصول و يا قطعه‌ با مقررات، سازمان هواپیمایی کشوری حسب مورد نسبت به اعلام مهلت محدود براي رفع عدم انطباق يا لغو، تعليق و يا محدود نمودن امتيازات گواهينامه صادره برابر مقررات اقدام می نمايد.

چنانچه در بازرسي از وسيله پرنده اي كه بهره بردار آن ايراني باشد، دلايلي مبني بر عدم انطباق با مقررات مشخص گردد، سازمان هواپیمایی کشوری علاوه بر اعمال اقدام فوق، یکی از موارد زیر را به اجرا می گذارد:

- تا رفع ايراد، وسيله پرنده را زمين‌گير نمايد؛

- با رعايت ايمني پرواز، با محدوديت به وسيله پرنده اجازه پرواز دهد؛

- مهلتي براي رفع عدم تطابق دهد؛

همچنین چنانچه در بازرسي از وسيله پرنده خارجی که در ایران نشست و برخاست و یا از قلمرو هوایی جمهوری اسلامی ایران استفاده می­کند یا شرکت بهره بردار و يا نهاد مسئول هوانوردی كشور بهره بردار وسیله پرنده مذکور، شواهدي مبني بر مغايرت با مقررات پيمان شيكاگو و یا مقررات مشخص شود، سازمان هواپیمایی کشوری یکی از موارد زير را اجرا خواهد کرد:

- تا رفع ايراد، وسيله پرنده مربوط را زمين‌گير نمايد؛

- با رعایت ایمنی پرواز، با محدوديت به وسيله پرنده اجازه پرواز دهد؛

- براي رفع مغايرت مهلت دهد؛

- مانع پرواز وسيله پرنده، فعاليت پروازي بهره‌بردار و يا كليه بهره‌برداران آن كشور در قلمرو ايران شود

در صورت تخلف شخص داراي گواهينامه از مقررات، سازمان هواپیمایی کشوری مي‌تواند علاوه بر ممانعت از ادامه فعاليت شخص متخلف، نسبت به لغو، تعليق و يا محدود نمودن امتيازات گواهينامه آن شخص اقدام نمايد.

همچنین اگر اشخاصی که بر اساس مقررات براي انجام فعاليت در صنعت هوانوردي نياز به اخذ گواهينامه از سازمان نداشته باشند مرتكب تخلفی شوند که ایمنی را تحت تاثیر قرار دهند، سازمان هواپیمایی کشوری مي‌تواند تشكيلات مربوط به شخص متخلف را مكلف به عدم استفاده از خدمات شخص مورد نظر نمايد.

 

** تعیین نماینده و اعلام نظر دولت درخصوص تعدادی از طرح های نمایندگان مجلس

دولت در ادامه، ضمن اعلام نظر درخصوص تعدادی از طرح های نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان خود را برای پیگیری طرح های مربوط تعیین کرد.