کد خبر: 8243
تاریخ انتشار: شنبه 14 فروردين 1400 - 14:34
کد پیشنهاد: 58643
تاریخ پیشنهاد: 1399/12/23
تاریخ ثبت پیشنهاد: 1399/12/26
شورای عالی استان ها لایحه استخدام نيروهاي شركتي در پست هاي سازماني بلاتصدي شهرداري ها را تنظیم و به هیئت دولت ارائه نموده است.
لایحه «استخدام نيروهای شركتی در پست های سازمانی بلاتصدی شهرداری ها»

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» مطابق اصل (102) قانون اساسی، شورای عالی استان ها حق دارد در حدود وظایف خود طرح هایی، تهیه و مستقیم یا از طریق دولت به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد نماید. این طرح ها باید در مجلس مورد بررسی قرار گیرد.

همچنین براساس  بند (3) ماده (88) قانون تشكيلات، وظايف و انتخابات شوراي اسلامي كشور و انتخاب شهرداران، بررسی پیشنهادها و ارائه آن ها در قالب طرح به مجلس شورای اسلامی یا دولت، از جمله وظایف و اختیارات شورای عالی استان ها بشمار می رود.

علاوه بر این، مطابق بند (10) قانون مورد اشاره، شورای مزبور موظف است ضمن مشخص نمودن آن دسته از امور شهری که توسط وزارت خانه ها و سازمان دولتی انجام می شود و انجام آن در حد توانایی شهرداری ها می باشد، طرح لازم جهت واگذاری آن امور به شهرداری ها را تهیه و به دولت یا مجلس شورای اسلامی تقدیم نماید.

بر همین اساس، شورای عالی استان ها لایحه استخدام نيروهاي شركتي در پست هاي سازماني بلاتصدي شهرداري ها را که در چهلمین اجلاس این شورا در تاریخ 13 اسفند 1399 به تصویب رسیده، به استناد اصل و مواد مورد اشاره، تنظیم و به هیئت دولت ارائه نموده است.

گفتنی است، این لایحه پیشنهادی مراحل بررسی خود را در کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیئت دولت طی می کند.

متن پیشنهادی به شرح زیر است:

ماده واحده- به شهرداری های سرتاسر کشور اجازه داده می شود تا سقف پست های سازمانی بلاتصدی نسبت به استخدام نیروهای انسانی با لحاظ شرایط احراز میان نیروهای شرکتی هر شهرداری اقدام نماید.

تبصره- آیین نامه اجرایی این قانون بنا به پیشنهاد مشترک شورای عالی استان ها و وزارت کشور ظرف مدت دو ماه تیهه و به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید.