کد خبر: 8170
تاریخ انتشار: دوشنبه 18 اسفند 1399 - 13:03
کد پیشنهاد: 58592
تاریخ پیشنهاد: 1399/12/09
تاریخ ثبت پیشنهاد: 1399/12/17
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با توجه به گذشت 30 سال از تصویب آیین نامه اجرایی ماده (149) قانون کار درخصوص تأمین مسکن کارگران و لزوم بازنگری و اصلاح مفاد آن متناسب با مقتضیات روز جامعه، پیشنهاد اصلاح آیین نامه اجرایی مذکور را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب، به دولت ارایه کرده است.
پیشنهاد اصلاح آیین نامه اجرایی تأمین مسکن کارگران

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» به موجب ماده (149) قانون کار، کارفرمایان مکلفند با تعاونی های مسکن و در صورت عدم وجود این تعاونی ها، مستقیماً با کارگران فاقد مسکن جهت تأمین خانه های شخصی مناسب همکاری نموده و همچنین کارفرمایان کارگاه های بزرگ مکلف به احداث خانه های سازمانی در جوار کارگاه و یا محل مناسب دیگر می باشند.

همچنین به موجب ماده یاد شده، دولت موظف است با استفاده از تسهیلات بانکی و امکانات وزارت راه و شهرسازی (وزارت مسکن و شهرسازی سابق)، شهرداری ها و سایر دستگاه های ذیربط، همکاری لازم را بعمل آورند.

در همین راستا، آیین نامه اجرایی مربوط به این ماده از قانون کار، در سال 1370 به تصویب هیئت وزیران رسیده است. لیکن با توجه به گذشت 30 سال از تصویب آن و لزوم بازنگری و اصلاح در مفاد آیین نامه با مقتضیات روز جامعه و با هدف کمک به کاهش هزینه مسکن کارگران شریف و زحمتکش به عنوان یکی از مطالبات جدی و مکرر نمایندگان کارگران، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری وزارت راه و شهرسازی و نمایندگان کارگران و کارفرمایان، پیشنهاد اصلاح آیین نامه فوق را جهت بررسی و تصویب، به هیئت دولت ارایه کرده است.

شایان ذکر است، با توجه به انعقاد تفاهم نامه مشترک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با وزارت راه و شهرسازی جهت ساخت 200 هزار واحد مسکونی برای کارگران، بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی، اصلاحات این آیین نامه می تواند بستر مناسبی برای همکاری دست اندرکاران برنامه تأمین مسکن گروه های هدف مهیا کند.

گفتنی است، این پیشنهاد هم اکنون در کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست در دست بررسی و تصمیم گیری است.

downlod