کد خبر: 8145
تاریخ انتشار: دوشنبه 11 اسفند 1399 - 13:48
کمیسیون های هیئت دولت >> فرهنگی >> جلسه
در جلسه اصلی کمیسیون فرهنگی مورد بررسی قرار گرفت؛
در جلسه اصلی کمیسیون فرهنگی هیئت دولت در روز یکشنبه مورخ 10 اسفند 1399، درخواست سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران درخصوص «اتصال برخط (آنلاین) تمامی کتابخانه های کشور به شبکه کتابخانه های کشور» و نیز پیشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر اصلاح مصوبه های دولت موضوع توافق نامه های فرهنگی بین المللی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
درخواست اتصال برخط تمامی کتابخانه های کشور به شبکه کتابخانه های کشور

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» در این جلسه که به ریاست دکتر صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور سایر اعضای کمیسیون و نمایندگان دستگاه های اجرایی در محل دایمی جلسات کمیسیون فرهنگی برگزار شد، ابتدا پیشنهاد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با عنوان "درخواست اتصال برخط (آنلاین) تمامي كتابخانه­ هاي كشور به شبكه كتابخانه هاي كشور" مورد بررسی قرار گرفت.

دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در خصوص حکم بخشنامه مبنی بر ارسال منابع بیش از یک نسخه کتابخانه های این نهاد به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به منظور جبران کسری منابع این سازمان، گفت: اینگونه نیست که موجودی بیش از یک نسخه از هر کتاب به معنی مازاد بودن آن برای کتابخانه های عمومی باشد و گاهی حتی چند نسخه از یک منبع نیز برای یک کتابخانه عمومی می تواند کم باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با اشاره به اهمیت موضوع در اختیار داشتن منابع برای کتابخانه های عمومی همین سیاق را در خصوص کتابخانه های تخصصی و دانشگاهی نیز درست دانست و افزود: نمی توان منابعی را که کتابخانه ها به آن نیاز دارند، با الزام از آنها گرفت.

در ادامه، پس از بحث و بررسی بیشتر مقرر گردید تا سازمان اسناد و کتابخانه ملی با تفاهم با نهاد کتابخانه عمومی کشور بخشی از کسری منابع خود را جبران نماید و نتیجه تفاهم را پس از دو ماه به دبیرخانه کمیسیون فرهنگی دولت ارسال نماید.

دستور دوم جلسه مربوط به پیشنهاد اصلاح تصویبنامه های دولت موضوع توافق نامه های فرهنگی بین المللی بود که پس از بحث و بررسی مقرر شد تا دستگاه پیشنهاد دهنده، پیشنهاد را از حیث شمولیت آن بازنگری و نتیجه را به دبیرخانه کمیسیون فرهنگی دولت ارسال کند.

گفتنی است در این جلسه وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش، وزرش و جوانان، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و نمایندگان دیگر دستگاه های اجرایی حضور داشتند.