کد خبر: 8131
تاریخ انتشار: چهارشنبه 6 اسفند 1399 - 16:12
در مراسم اختتامیه دومین دوره جایزه دولت الکترونیک که صبح روز سه شنبه مورخ 5 اسفند 1399 با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در محل مرکز آموزش مدیریت دولتی برگزار شد، از دفتر هیئت دولت جمهوری اسلامی ایران (سامانه سازمان الکترونیک دفتر هیئت دولت) به عنوان برگزیده برتر بخش داوطلبانه این دوره در قسمت خدمات دولت به دولت، قدردانی شد.

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» در دوره دوم جایزه دولت الکترونیک در بخش داوطلبانه و در قسمت خدمات دولت به دولت، دفتر هیئت دولت جمهوری اسلامی ایران رتبه اول را از آن خود کرد.

مهندس جمشید انصاری در این مراسم، با اشاره به آغاز سومین دوره ارزیابی جایزه دولت الکترونیک و اقدام دستگاه های اجرایی برای ارایه اطلاعات مربوط به عملکردشان در سال 99 به دبیرخانه جشنواره جهت ارزیابی، به ضرورت استقرارهای دولت الکترونیک در کشور اشاره کرد.

وی الزامات همسويي با تحولات جهاني و بين‌المللي در حوزۀ IT  و ارائۀ خدمات به صورت الكترونيك، تأمين شفافيت و مقابله با فساد در فعاليت‌هاي اقتصادي و خدمات عمومي، فراهم‌كردن دسترسي عمومي به خدمات و اطلاعات و تعميم عدالت در بهره‌مندي از امكانات، افزايش سرعت و دقت در ارائۀ خدمات و كاهش هزينه‌هاي دولت و قيمت تمام‌شدۀ كالا و خدمات را از جمله الزامات و ضرورت های استقرار و توسعه دولت الکترونیک در کشور دانست.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور، شناسايي و شناسنامه داركردن خدمات دولت را يكي از مهم‌ترين اقداماتي كه در حوزۀ دولت الكترونيك انجام شده است، ارزيابي كرد و گفت: امروز 5752 خدمت شناسه‌دار داريم كه بخش عمده‌اي از آن خدمت به مردم است و حدود 1000 خدمت هم خدمات دولت به دولت (G To G) است. از اين 5752 خدمت، 4530 خدمت قابليت الكترونيكي‌شدن دارند و بقيۀ خدماتي هستند كه بايد حضوري به مردم ارائه شود؛ مانند خدماتي كه در بيمارستان‌ها به بيماران ارائه مي‌شود.

مهندس انصاری افزود: از اين 4530 خدمت نيز، 2671 خدمت در دستگاه‌هاي اجرايي كشور الكترونيكي شده و به مردم ارائه مي‌شوند. در سامانه ملي خدمات دولت به آدرس http://www.mardom.ir، اين خدمات به مردم معرفي مي‌شوند و از طريق همين سامانه مي‌توان از 1200 خدمت از خدمات دستگاه‌هاي اجرايي استفاده كرد.

گفتنی است، «جایزه دولت الکترونیکی جمهوری اسلامی ایران» در سال 1396 در قالب دستورالعمل و طی بخش نامه ای از سوی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور (سابق) محمدباقر نوبخت به منظور اجرای فصل دوم برنامه جامع اصلاح نظام اداری، به کلیه دستگاه های اجرایی مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری جهت اجرا، ابلاغ شد.

این جایزه به دستگاه‌های اجرایی ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری که به دنبال ارایه بهترین تجارب در زمینه استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات برای توسعه الکترونیکی و ارایه خدمات بهتر به ذی‌نفعان خود هستند، اعطا می‌شود.