کد خبر: 8125
تاریخ انتشار: چهارشنبه 6 اسفند 1399 - 12:56
هیئت وزیران در جلسه صبح امروز خود به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانی رئیس جمهوری، با اصلاح «آیین نامه اجرایی قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران» موافقت کرد.
اصلاح آیین نامه اجرایی قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» هیئت وزیران به منظور تأمین نظر هیئت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین درخصوص «آیین نامه اجرایی قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران»، اصلاحات لازم در این خصوص را اعمال کرد.

 

** اختصاص اعتبار برای تأمین سرمایه اولیه صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان

با تصویب هیئت وزیران و در اجرای تبصره ماده (3) قانون «تأسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی»، مبلغ 500 میلیارد ریال اعتبار به صورت هزینه ای برای تأمین سرمایه اولیه صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان اختصاص یافت.

دولت همچنین صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی را موظف کرد گزارش عملکرد این تصویب نامه را به سازمان برنامه و بودجه کشور و وزرات کشور ارسال نماید.

لازم به ذکر است، مطابق قانون «تأسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی»، به منظور جبران بخشی از خسارت های مالی ناشی از حوادث طبیعی از جمله زلزله، سیل، طوفان، صاعقه، سنگینی برف، رانش زمین، ریزش کوه و دریالرزه (سونامی) کلیه ساختمان های مسکونی دارای انشعاب قانونی برق در مناطقی که احتمال وقوع هریک از خطرات مذکور در آنها وجود داشته باشد، براساس ضوابط مقرر در این قانون، تحت پوشش «بیمه پایه حوادث طبیعی ساختمان» نزد صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان قرار می گیرند.

 

** تخصیص اعتبار برای بازسازی پروژه های خسارت دیده از سیل سال 98 در استان لرستان

هیئت وزیران در ادامه، به منظور تکمیل، بهره برداری و بازسازی پروژه های خسارت دیده در حوزه های راه و شهرسازی، نیرو، میراث فرهنگی و بهداشت و درمان ناشی از وقوع سیل فروردین ماه سال 1398 در استان لرستان، مبلغ یک هزار و 500 میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی های سرمایه ای در اختیار سازمان مدیریت و برنامه ریزی این استان قرار داد.

همچنین سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان لرستان موظف شد ضمن نظارت فنی و اجرایی بر روند انجام بازسازی، گزارش عملکرد اعتبارات فوق را هر سه ماه به سازمان های برنامه و بودجه کشور و مدیریت بحران کشور ارسال نماید.

 

** افزایش سهام سرمایه ایران در بانک بین المللی ترمیم و توسعه و شرکت مالی بین المللی از گروه بانک جهانی

با توجه به افزایش سهام سرمایه بانک بین المللی ترمیم و توسعه (IBRD) در اکتبر 2018 میلادی، هیئت وزیران درخصوص افزایش سهام سرمایه دولت جمهوری اسلامی ایران در بانک فوق و شرکت مالی بین المللی (IFC) از گروه بانک جهانی تصمیم گیری کرد.

 

** تسويه مطالبات و بدهی های تعدادی از شركت هاي بخش آب و برق وزارت نيرو با دولت

هیئت وزیران با پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی مبنی بر تسویه مطالبات شركت هاي دولتي ذي ربط بخش های آب و برق وزارت نيرو از دولت بابت مابه التفاوت قيمت تكليفي و قيمت تمام شده فروش هر متر مکعب آب و دفع فاضلاب و هر کیلو وات ساعت برق، با بدهی آن شركت ها به دولت موافقت کرد.

بر این اساس، مطالبات تعداد هشت شرکت‌‌ دولتی ذی ربط بخش آب وزارت نیرو از دولت بابت مابه التفاوت قيمت تكليفي و قيمت تمام شده فروش هر متر مکعب آب و دفع فاضلاب، با بدهی این شرکت ها به دولت (خزانه‌داری کل کشور) بابت طرح‌هاي تملك دارايي هاي سرمايه اي به بهره برداري رسيده بخش آب وزارت مزبور، به ‌صورت جمعي- خرجي به مبلغ دو هزار و 95 میلیارد و 725 میلیون و 447 هزار ریال تسويه می شود.

همچنین مطالبات دو شرکت‌ تابعه وزارت نیرو از دولت بابت مابه التفاوت قيمت تكليفي و قيمت تمام شده فروش هر کیلو وات ساعت برق، با بدهی شرکت‌ های مذکور‌ به دولت (خزانه‌داری کل کشور) بابت طرح هاي تملك دارايي هاي سرمايه اي به بهره برداري رسيده بخش آب، فاضلاب و برق وزارت نيرو به ‌صورت جمعي- خرجي به مبلغ 11 هزار و 237 میلیارد و 513 میلیون و 868 هزار و 845 ریال تسويه می‌شود.

تسویه مطالبات 23 شرکت دولتی ذی ربط بخش آب وزارت نیرو از دولت بابت مابه التفاوت قيمت تكليفي و قيمت تمام شده فروش هر متر مکعب آب و دفع فاضلاب، با بدهی همان شرکت ها به دولت (خزانه‌داری کل کشور) بابت طرح هاي تملك دارايي هاي سرمايه اي به بهره برداري رسيده بخش آب وزارت نيرو به ‌صورت جمعي- خرجي به مبلغ 28 هزار و 20 میلیارد و 717 میلیون، از دیگر موارد مصوب هیئت وزیران در جلسه امروز بود.