کد خبر: 8047
تاریخ انتشار: سه شنبه 21 بهمن 1399 - 12:39
نوع مصوبه: تصویب نامه
شماره مصوبه: 58079/134872
تاریخ ابلاغ: 1399/11/20
هیئت وزیران به منظور ایجاد بسترهای مورد نیاز تسریع در اجرای طرح‌ها و برنامه های حوزه توليد مسكن (از جمله طرح اقدام ملی مسکن) و تسهیل شرایط برای گروه‌های هدف، آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن را اصلاح کرد.
اصلاح آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» هيئت وزيران در جلسه  15 بهمن 1399 به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی، ماده (1) آیین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن را اصلاح کرد.

بر این اساس، فاقدان مسكن به افراد سرپرست خانواري اطلاق می شود كه خود و  افراد تحت تكفل آنان فاقد زمين مسكوني يا واحد مسكوني بوده و از تاريخ 22 بهمن 1357 از هيچ يك از امكانات دولتي يا امكانات نهادهاي عمومي غير دولتي مربوط به تامين مسكن شامل زمين، واحد مسكوني و يا تسهيلات يارانه‌اي خريد و يا ساخت واحد مسكوني استفاده نكرده باشند.

همچنین مطابق این آیین نامه، سابقه سكونت براي مهاجران از كلان‌شهرها به ساير شهرهاي كشور به يك سال كاهش مي‌يابد. براي كارمندان دولت، نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران كه به استناد حكم دستگاه و ارگان نظامي ذي‌ربط منتقل ‌شوند و روحانيونی که با تأييد مركز مديريت حوزه‌ هاي علميه منتقل شوند ، (به استثناء شهر تهران) اين سابقه ملاك عمل نخواهد بود.

ضمنا وزارت راه و شهرسازي موظف است شرايط احراز سابقه سكونت را در برنامه های حمايتي تامين مسكن ظرف شش ماه تدوين و ابلاغ نمايد.

گذشت بيش از 10 سال از تصويب آیین نامه اجرایی مزبور، بروز تحولات جمعیتی (سرشماری‌های نفوس و مسکن)، تغییرات اساسی در رشد اقتصادی و به تبع آن تحولات در نحوه توزیع درآمد و افزایش خانوارهای کم‌درآمد و همچنین اجرای بخش زیادی از طرح جامع مسکن (سال 1386) تحت عنوان واگذاری حق بهره برداری از زمین (طرح مسکن مهر)، از دیگر دلایل اصلاح این آیین نامه به شمار می رود.

downlod
آخرین مصوبات