کد خبر: 8043
تاریخ انتشار: يکشنبه 19 بهمن 1399 - 19:11
هیئت وزیران در جلسه امروز خود که به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانی رئیس جمهوری و با رعایت پروتکل های بهداشتی، به دو صورت حضوری و مجازی برگزار شد، ، «آیین نامه اجرایی قانون حمایت قضایی و بیمه ای از مأموران یگان حفاظت محیط زیست و جنگل بانی» مشتمل بر نحوه تأمین و پرداخت وجوه مندرج در قانون بکارگیری سلاح توسط نیروهای مسلح در موارد ضروری به مشمولان این قانون و همچنین چگونگی پوشش بیمه ای آنها را به تصویب رساند.
تصویب آیین نامه اجرایی قانون حمایت قضایی و بیمه ای از مأموران یگان حفاظت محیط زیست و جنگل بانی

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» به موجب آیین نامه فوق که در اجرای تکلیف مقرر در ماده (3) قانون حمایت قضایی و بیمه ای از مأموران یگان حفاظت محیط زیست و جنگل بانی به تصویب رسید، دیه و خساراتی که بر اثر بکارگیری سلاح توسط مأموران یگان حفاظت محیط زیست و جنگل بانی با رعایت مقررات قانون بکارگیری سلاح توسط نیروهای مسلح در موارد ضروری حادث شده باشد، از محل اعتبارات مربوط توسط دستگاه اجرایی براساس رأی مرجع قضایی پرداخت خواهد شد.

همچنین به موجب آیین نامه مذکور، دستگاه های اجرایی مکلفند مأموران خود را در راستای انجام وظایف و مأموریت شان مطابق قانون در قبال شهادت، فوت، بیماری صعب العلاج، نقص عضو، از کارافتادگی و حوادث نزد یکی از شرکت های بیمه گر بیمه نمایند.

میزان تعهد بیمه گر در هر حادثه برای جبران خسارت شهادت و فوت معادل مبلغ مندرج در قرارداد بیمه و برای جبران خسارت نقص عضو، از کارافتادگی، بیماری صعب العلاج و حوادث برابر با حاصل ضرب درصد دیه یا ارش تعیین شده در مبلغ مندرج در قرارداد بیمه است.

دستگاه های اجرایی همچنین می توانند علاوه بر جبران خسارات وارده توسط شرکت بیمه گر ، با تأیید بالاترین مقام دستگاه و با رعایت قوانین و مقررات به مأمورانی که در جهت انجام وظیفه مطابق قانون متحمل صدمات بدنی و ضرر و زیان مالی شده‏اند، کمک مالی نمایند.

به موجب آیین نامه یاد شده، دستگاه های اجرایی مکلف به برگزاری دوره های آموزشی لازم برای مأموران خود به منظور کاهش خطرات و اقدامات سوء احتمالی هستند.

 

** اختصاص اعتبار به سازمان حفظ نباتات کشور

هیئت وزیران با توجه به پیش بینی هجوم گسترده ملخ های صحرایی به دلیل بارندگی های گسترده در شبه قاره هند و آفریقا و در نتیجه احتمال آلودگی منابع زیادی از استان های جنوبی کشور، با پیشنهاد وزارت کشور مبنی بر تخصیص مبلغ 150 میلیارد ریال اعتبار (50 میلیارد ریال اعتبار هزینه ای و 100 میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی های سرمایه‌ای) به سازمان حفظ نباتات کشور به منظور تأمین اقلام مورد نیاز جهت آمادگی مقابله با این پدیده موافقت کرد.

دولت همچنین سازمان مزبور را موظف کرد ضمن نظارت فنی و اجرایی بر روند انجام کار و فعالیت، گزارش عملکرد اعتبارات فوق را هر سه ماه به سازمان های برنامه و بودجه کشور و مدیریت بحران کشور ارسال نماید.

 

** اصلاح تعرفه بهره برداری از درختان جنگلی

دولت با توجه به گذشت بیش از 50 سال از زمان تصویب قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع و ضرورت بروز رسانی تعرفه قطع درختان جنگلی، با اصلاح تعرفه مربوط به بهره برداری از درختان جنگلی موضوع ماده (15) قانون مذکور موافقت کرد.

لازم به ذکر است، مبالغ مندرج در اصلاحیه فوق، با استفاده از سامانه محاسبه گر تورم مرکز آمار ایران و در اجرای ماده (10) قانون احکام دایمی برنامه های توسعه کشور، (برای سال 1397 به میزان 26.9 درصد، در سال 1398 به میزان 34.8 درصد و پیش بینی سال 1399 نیز به میزان 30 درصد) برآورد و لحاظ گردیده است.

 

** اعلام نظر دولت درخصوص تعدادی از طرح های نمایندگان مجلس

هیئت وزیران در ادامه جلسه، ضمن اعلام نظر درخصوص تعدادی از طرح های نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نماینده خود را برای پیگیری طرح مربوط تعیین کرد.