کد خبر: 7907
تاریخ انتشار: شنبه 20 دی 1399 - 11:17
کد پیشنهاد: 58346
تاریخ پیشنهاد: 1399/10/06
تاریخ ثبت پیشنهاد: 1399/10/14
وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به منظور تحقق اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه های مربوطه، لايحه قانون اهداف، وظايف و اختيارات وزارت فوق را به هیئت دولت ارائه نموده است.
لايحه «قانون اهداف، وظايف و اختيارات وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی»

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در اجرای ماده واحده قانون تشکیل میراث مزبور و به منظور تحقق اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، پیش نویس لایحه قانون اهداف، وظايف و اختيارات وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را تدوین و مشتمل بر 16 ماده جهت سیر مراحل بررسی و تصویب به هیئت دولت ارائه نموده است.

در این لایحه پیشنهادی، موضوعاتی چون تحکیم هویت فرهنگی، ایجاد وفاق ملی، عبرت آموزی، توسعه پایدار و جامعه محور گردشگری مبتنی بر ارزش های ایرانی-اسلامی، دسترسی عادلانه همگانی به سفر و ارتقا کیفیت تجربه گردشگری و نشاط اجتماعی، تقویت سرمایه گذاری و مشارکت عمومی-خصوصی، حفظ و احیا میاث فرهنگی (ملموس و ناملموس) و هنرهاس سنتی، گسترش تعاملات فرهنگی و گردشگری با ملل و اقوام مختلف، از جمله اهداف این لایحه نام برده شده است.

همچنین تدوین اهداف، راهبردها، سیاست ها و برنامه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سطوح بین المللی، ملی، منطقه ای و استانی، تدوین ضوابط و استانداردهای آموزش حرفه ای شاغلان، اجرای برنامه های تبلیغی بین المللی و ملی برای معرفی جاذبه های کشور، صدور مجوز برگزاری رویدادها، جشنواره ها و نمایشگاه های مرتبط، جلب حمایت و هدایت سرمایه گذاران داخلی و خارجی، ثبت میراث فرهنگی ناملموس، میراث طبیعی و آثار ملموس (منقول و غیرمنقول)، آموزش و شناساندن ارزش های میراث فرهنگی، طبیعی، صنایع دستی و هنرهای سنتی در سطح ملی و بین المللی، فراهم آوردن بستر مناسب برای آشنایی مردم با حفاظت میراث فرهنگی و طبیعی،  و ...  از مهمترین وظایف وزارت مورد اشاره به عنوان متولی اجرای سیاست های نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به شمار می رود.

مطابق این پیش نویس قانونی، وزارت مزبور مکلف است جهت توسعه زیرساخت ها و روساخت های گردشگری با رویکرد مشارکت عمومی-خصوصی از ظرفیت شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی استفاده نماید.

علاوه بر این، مرکز ملی فرش ایران، سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران و بنیاد ایران شناسی به این وزارت ملحق می شود. وزیر نیز به عنوان رئیس هیئت امنای کتابخانه ملی، بنیاد ایران شناسی و رئیس شورای اسناد ملی تعیین می شود.

همچنین تدوین سند جامع توسعه منابع انسانی وزارت با رویکرد متناسب سازی سطح کمی و کیفی نیروهای انسانی و نیز تهیه ساختار سازمان و تشکیلاتی با همکاری سازمان اداری و استخدامی کشور و این وزارت، از دیگر مواد این لایحه به شمار می رود. ضمنا اصلاح، جابجایی، تغییر و ایجاد ردیف، افزایش اعتبار ردیف های لایحه بودجه سنواتی به منظور فراهم آوردن حداکثر تسهیلات لازم جهت اجرای این قانون به پیشنهاد وزارت مذکور و مسئولیت سازمان برنامه و بودجه کشور، از دیگر ابعاد این لایحه به شمار می رود.

گفتنی است، لایحه مزبور مراحل بررسی خود را در کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک هیئت دولت طی می کند.

downlod