کد خبر: 7905
تاریخ انتشار: چهارشنبه 17 دی 1399 - 13:19
در جلسه صبح روز چهارشنبه هیئت دولت که به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر روحانی رئیس جمهوری و با رعایت پروتکل های بهداشتی در وضعیت نارنجی، به دو صورت حضوری و مجازی برگزار شد، وزارت آموزش و پرورش گزارشی از اجرای طرح «کوچ» (طرح کنترل وزن و چاقی دانش آموزان) به هیئت وزیران ارایه داد.
گزارش وزارت آموزش و پرورش درخصوص طرح کنترل وزن و چاقی دانش آموزان

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» براساس طرح اجرایی وزارت آموزش و پرورش، توده بدنی 13 میلیون و 300 هزار نفر از دانش آموزان اندازه گیری شده و دانش آموزان در گروه های بسیار لاغر، لاغر، دارای اضافه وزن و چاق دسته بندی شدند و نحوه مداخلات مشاوره ای آموزشی و افزایش تحرک بدنی و اصلاح الگوی تغذیه که با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیش بینی شده است، ارایه شد.

در همین راستا، هیئت وزیران بر لزوم مداخله هماهنگ وزارتخانه های آموزش و پرورش، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ورزش و جوانان و صنعت، معدن و تجارت و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و سایر دستگاه های مرتبط تأکید نمود.

 

** تصویب آیین نامه اجرایی توسعه پوشش بیمه ای اموال دستگاه های اجرایی به قیمت کارشناسی

دولت در راستای تکلیف مندرج در قانون مدیریت بحران کشور و به پیشنهاد مشترک وزارت امور اقتصادی و دارایی کشور، آیین نامه اجرایی توسعه پوشش بیمه ای اموال دستگاه های اجرایی به قیمت کارشناسی را تصویب کرد.

به موجب آیین نامه مذکور، بیمه مرکزی موظف است با همکاری کلیه مؤسسات بیمه­ و صندوق های موضوع آیین نامه، حداکثر تا پایان برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور، زمینه توسعه پوشش بیمه‌ای برای دستگاه های اجرایی مندرج در قانون مدیریت بحران کشور از قبیل اشاعه فرهنگ مدیریت ریسک و بیمه، تأمین زیرساخت های مالی، سازمانی و انسانی مورد نیاز و تهیه و تدوین محصولات بیمه ای متناسب با مدیریت ریسک سوانح و حوادث را فراهم نماید.

همچنین کلیه دستگاه های اجرایی موظفند در سقف اعتبارات تأمین شده مربوط به منظور ارتقای سطح تاب آوری خود، تمامی اموال بیمه پذیرشان را در برابر حوادث و سوانح، به قیمت کارشناسی نزد یکی از مؤسسات بیمه و صندوق ها، با رعایت اصول کلی مندرج در آیین نامه، تحت پوشش بیمه ای متناسب قرار دهند.

دستگاه های اجرایی که اعتبارات آنها در بودجه کل کشور منظور می شود، موظفند اعتبارات لازم برای بیمه نمودن اموال بیمه پذیر خود را حداکثر تا پایان سه ماهه اول هر سال به منظور درج در بودجه سنواتی خود در لایحه بودجه سالیانه به سازمان مدیریت بحران کشور ارائه نمایند و سازمان مکلف است تا مراتب پس از بررسی، به همراه نظریه سازمان برای اقدام لازم، به سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال شود.

همچنین دستگاه های اجرایی که بودجه آنها از منابع داخلی تامین می گردد، از جمله شرکت های دولتی موظفند سه ماه قبل از پیشنهاد بودجه به مجامع عمومی یا ارکان ذی ربط، نحوه تأمین منابع برای بیمه اموال موضوع این آیین‌نامه را به سازمان مدیریت بحران کشور ارائه نمایند تا مراتب پس از بررسی، به همراه نظریه این سازمان به دستگاه های اجرایی مذکور منعکس شده و در مجامع عمومی یا ارکان ذی ربط با توجه به نظر سازمان مدیریت بحران کشور، مورد تصمیم گیری قرار گیرد.

براساس آیین نامه یاد شده، سازمان مدیریت بحران کشور موظف است با همکاری بیمه مرکزی، دستگاه های اجرایی و سایر دستگاه‌های ذی ربط، در خصوص فرهنگ سازی و ارتقای سطوح شناخت عمومی دستگاه های اجرایی، نسبت به انواع مخاطرات طبیعی و انسان ساخت و طراحی و ترویج محصولات بیمه ای با اولویت بیمه خطرات آتش سوزی، سیل، زلزله و سایر پوشش های بیمه‌ای متناسب با نیاز بیمه گذاران اقدام نماید.

 

** اصلاح آیین نامه اجرایی قانون ارتقاء بهره وری کارکنان بالینی نظام سلامت

هیئت وزیران باتوجه به فعالیت شبانه روزی كاركنان آزمايشگاه های تشخيص طبي در بيمارستان ها و مراكز درماني شبانه روزي دولتي و غيردولتي و به منظور جلوگیری از تضییع حقوق آنها، آیین نامه اجرایی قانون ارتقاء بهره وری کارکنان بالینی نظام سلامت را اصلاح و شاغلان آزمایشگاه های تشخیص طبی را به زمره شاغلان بالینی مندرج در آیین نامه مذکور اضافه نمود.

بنابراین مطابق این اصلاحیه، شاغلان باليني به كاركنان رسته بهداشتي، درماني اطلاق مي شود كه در بيمارستان ها و مراكز درماني شبانه روزي دولتي و غيردولتي به بيماران بستري به صورت مستقيم ارايه خدمت مي دهند و شامل پرستاران، بهياران، كمك‏بهياران، ماماها، پزشكان، كاردان‏ها و كارشناسان اتاق عمل، كاردان ها و كارشناسان هوشبري و شاغلين رشته شغلي فوريت هاي پزشكي و آزمایشگاه های تشخیص طبی مي باشند.

گفتنی است، به موجب قانون ارتقاء بهره وری کارکنان بالینی نظام سلامت، به منظور كارآيي و اثربخشي سرمايه هاي انساني نظام سلامت شامل شاغلان باليني رسته بهداشتي، درماني، از مزایایی چون تقلیل ساعت کاری و ... برخوردارند.

 

** موافقت دولت با کاهش فوق العاده اشتغال خارج از کشور کارکنان دستگاه های اجرایی

هیئت وزیران به منظور صرفه جویی در هزینه های خارج از کشور و لزوم افزایش درآمدهای دولت و ایجاد وحدت رویه بین دستگاه‌های اجرایی، نسبت به اصلاح فوق العاده اشتغال خارج از کشور کارکنان دستگاه های اجرایی اقدام کرد.

بر این اساس، کلیه دستگاه های اجرایی که مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری و تصویب نامه پرداخت فوق العاده اشتغال خارج از کشور هستند و نیز مشمولان وزارت امورخارجه، مکلف به کاهش ارقام فوق العاده اشتغال خارج از کشور می شوند.

 

** تعيين تعرفه هزينه جبران افت سفره هاي آب زير زميني

هیئت وزیران با هدف توسعه فعاليت هاي اقتصادي در دشت هاي ممنوعه و ممنوعه بحراني، برای جبران منابع آب برداشت شده و پايداري سفره هاي آب زيرزميني، تعرفه هزينه جبران افت سفره هاي آب زيرزميني را تعیین کرد.

این تصمیم در راستای ارتقاي بهره وري آب از طريق هدايت متقاضيان جديد براي رفع نيازهاي آبي خود از راه هاي جايگزين، نظير بازچرخاني آب، بهبود مديريت مصرف، خريد آب از بازارهاي محلي و نظاير آن اتخاذ شد.

بر این اساس، تعرفه هزینه جبرانی افت سفره های آب زیر زمینی در سال 1399 برای چاه های موضوع این تصویب نامه، به استثناء چاه های آب مشروب شهرها، شهرک ها و روستاها، به ازای هر متر مکعب آب زیرزمینی در روز در استان های مختلف در بازه مبالغ حداقل 9,200 تا حداکثر 31,400 ریال تعیین می شود.

گفتنی است، کمترین تعرفه هزینه جبرانی افت سفره های آب زیر زمینی به ارزش 9,200 ریال به استان های کهگیلویه و بویر احمد و گلستان و بیشترین تعرفه به ارزش 31,400 ریال به استان تهران اختصاص دارد.

همچنین تعرفه های مزبور برای یک دوره سه ساله تعیین شده و تعرفه دوره های بعد از سال 1399 به روزرسانی و از متقاضیان اخذ می شود.

علاوه بر این، تعرفه های یاد شده، به ازای یک مترمکعب آب است و کل مبلغ دریافتی بر اساس درخواست متقاضی برای طول دوره بهره  برداری (حداکثر 30 سال) و حجم متناظر آن، محاسبه و اخذ خواهد شد.

همچنین در صورت درخواست متقاضی امکان تقسیط هزینه های فوق حداکثر برای یک دوره پنج ساله یا پرداخت به صورت سالیانه طی دوره بهره برداری امکان پذیر می باشد.

ضمن اینکه اولویت تخصیص با شهرک ها و نواحی صنعتی، شهرک های کشاورزی و مجتمع های کشاورزی می باشد.

همچنین کلیه وجوه دریافتی به حساب خزانه، واریز و مطابق ترتیب مقرر در ماده (57) قانون الحاق موادي به قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت و آیین‌نامه اجرایی آن به مصرف می‌رسد.

 

** اصلاح اساسنامه نمونه شرکت های تعاونی توسعه و عمران شهرستانی

دولت با هدف تسهیل در انجام فعالیت های اقتصادی تعاونی های توسعه و عمران شهرستانی، با پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر اصلاح ماده (3) اساسنامه نمونه شرکت های مذکور درخصوص فعالیت های مجاز تعاونی ها موافقت کرد.

به موجب این اصلاحیه، هر موضوع فعالیت مجازی که مطابق ضوابط دستگاه های اجرایی ذی ربط، مستلزم درج در اساسنامه باشد، جزو فعالیت های مجاز تعاونی تعیین می شود.

 

** آیین نامه اجرایی تعمیرگاه های مربوط به هواپیمایی، کارخانه ها و قابلیت پرواز هواپیما

هیئت وزیران به منظور يكپارچه سازي قوانين و مقررات سازمان هواپیمایی کشوری و شناسایی و رفع خلاء های قانونی موجود، آیین نامه اجرایی تعمیرگاه های مربوط به هواپیمایی، کارخانه ها و قابلیت پرواز هواپیما را به تصویب رساند.

الزامات صلاحيت پروازي از جمله كارخانه ها و تداوم صلاحيت پروازي شامل تعميرگاه هاي مربوط به هواپيمايي، حوزه شمول این آیین نامه را تشکیل می دهند.

سازمان هواپیمایی نیز مرجع صدور، اصلاح، لغو، تعليق و يا محدود نمودن گواهينامه‌هاي موضوع این آیین نامه به شمار می رود.

گواهينامه‌هاي موضوع اين آيين‌نامه، گواهينامه تشكيلات طراحي، توليد، مديريت تداوم صلاحيت پروازي، نگهداري و گواهينامه‌هاي نوع، تغييرات در نوع، طراحي تعميرات، قابليت پرواز، تاييديه برنامه نگهداري و بازنگري صلاحيت پرواز و اجازه پرواز مخصوص وسيله پرنده مي‌باشد.

مطابق این آیین نامه، در صورتي كه گواهينامه تشكيلات طراحي به هر دليلي لغو،‌ محدود و يا عودت داده شود، استفاده از محصولات و قطعات مربوط به آن تشکیلات در عمليات پرواز مجاز نبوده، مگر اينكه تشكيلات طراحي ديگري، مسئوليت آن را به عهده گيرد.

علاوه بر این، در صورتي كه گواهينامه تشكيلات طراحي به هر دليلي تعليق شود، كليه محصولات و قطعات مربوط در مدت تعليق يا محدوديت تعيين شده قابل استفاده در عمليات پرواز نیستند.

همچنین به منظور صدور گواهينامه قابليت پرواز، وسیله پرنده باید علاوه بر تابعیت ایرانی، دارای گواهينامه بازنگري صلاحيت پروازي باشد، همچنین كتابچه‌ها، علائم، برچسب ها، فهرست ‌ها و ساير اطلاعات لازم به زبان فارسي يا زبان مورد تاييد سازمان بوده، ضمن اینکه علايم نصب شده براي مسافران در وسیله پرنده حداقل به زبان فارسي باشد.

اعتبار گواهينامه قابليت پرواز بدون محدوديت زماني و مشروط به تطابق وسيله پرنده با الزامات تداوم صلاحيت پروازي، عدم تغییر علامت ثبت وسيله مزبور و نیز لغو یا عودت نشدن گواهینامه نوع وسیله پرنده و یا قابلیت پرواز است.

همچنین سازمان هواپیمایی می تواند در موارد خاصی که وسیله پرنده با شیوه نامه های صلاحیت پروازی تطابق نداشته ولی برای پرواز ایمن باشد، اجازه پرواز مخصوص صادر نماید.