کد خبر: 7903
تاریخ انتشار: چهارشنبه 17 دی 1399 - 10:47
کمیسیون های هیئت دولت >> امور دولت >> مصوبه
نوع مصوبه: تصویب نامه
شماره مصوبه: 58341/118136
تاریخ ابلاغ: 1399/10/16
با تصمیم هیئت وزیران، وزارت راه و شهرسازی مجاز و مامور شد تا نسبت به انجام صلح با اطراف اختلاف و دعاوي مربوط به سقوط هواپيماي اوكرايني و پرداخت داوطلبانه خسارات به بازماندگان درگذشتگان حادثه مذكور از محل اعتبارات مورد موافقت مقام معظم رهبري اقدام کند.
تصویب پرداخت داوطلبانه خسارات به بازماندگان درگذشتگان حادثه سقوط هواپيماي اوكرايني

به گزارش «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت» هیئت وزیران در جلسه 10 دی 1399 ضمن ادای احترام به روح جانباختگان سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی و با ابراز مجدد همدردی با بازماندگان آنان، به پیشنهاد معاونت حقوقی رییس جمهور، وزارت راه و شهرسازی را مجاز کرد تا برای مصالحه با دارندگان نسبت به حقوق احتمالی و متصوره بازماندگان قربانیان حادثه سقوط هواپیمای اوکراین و دیگر دارندگان حقوق احتمالی مرتبط با سانحه اقدامات لازم را انجام دهد.

بر اساس این تصمیم، وزارت راه و شهرسازی مجاز و مامور است تا درخصوص کلیه اختلافات و دعاوی مربوط به سقوط هواپیمای اوکراینی، نسبت به انجام صلح با اطراف اختلاف و دعاوی مزبور اقدام نماید.

پرداخت داوطلبانه خسارات به بازماندگان درگذشتگان حادثه یادشده از محل اعتباراتی که در تاریخ 7 دی 1399 مورد موافقت مقام معظم رهبری قرار گرفته است، صورت می‌پذیرد.

مصالحه موضوع این تصویب نامه و خسارات قابل پرداخت به بازماندگان قربانیان حادثه (در مورد جانباختگان تبعه ایران براساس قانون ایران و در مورد جانباختگان اتباع خارجی براساس قانون قابل اعمال نسبت به ایشان)، با در نظر گرفتن عرف و رویه بین المللی و برای جبران هر نوع خسارت مربوط به هر یک از جانباختگان به مبلغ 150هزار دلار یا معادل یورویی آن (برای مسافر و بار او) تعیین می‌شود.

گفتنی است، پرداخت خسارت بیش از مبلغ فوق تنها محدود به ارزش اموال یا اشیایی است که به هنگام پرواز به گمرک اظهار شده است.

ضمنا، ترتیبات، روش اجرایی مصالحه و پرداخت خسارات، برابر شیوه نامه ای است که با توافق معاونت حقوقی رییس جمهور و وزارت خانه های راه و شهرسازی، امورخارجه و امور اقتصادی و دارایی و در صورت نیاز با همکاری قوه قضاییه (سازمان قضایی نیروهای مسلح) تنظیم و توسط وزارت راه و شهرسازی به اجرا گذاشته می شود.

علاوه بر این، نظر به تابعیت خارجی برخی از طرف های مصالحه، جهت انعقاد و اجرای عقد صلح با آنان حسب مورد مجوزهای لازم از مراجع ذی صلاح قانونی اخذ می شود.

همچنین مصالحه مزبور، ناظر به خسارات ناشی از سانحه سقوط هواپیما است و نافی حق پیگیری جنبه کیفری موضوع در مرجع قضایی صلاحیت دار به موجب قانون نیست.

downlod