کد خبر: 783
تاریخ انتشار: سه شنبه 13 مهر 1395 - 11:49
تاریخ پیشنهاد: 1394/09/29
کد پیشنهاد: 52748
براساس ماده (۹) قانون بهبود مستمر محیط کسب کار وزارت امور خارجه موظف بوده ظرفیتهای روابط خارجی و نمایندگی‌های سیاسی کشور در خارج را در خدمت تولیدکنندگان داخلی و سرمایه‌گذاران در ایران و به‌ویژه صادرکنندگان کالاها و خدمات قرار دهد.

الف - براساس ماده (۹) قانون بهبود مستمر محیط کسب کار وزارت امور خارجه موظف بوده ظرفیتهای روابط خارجی و نمایندگی‌های سیاسی کشور در خارج را در خدمت تولیدکنندگان داخلی و سرمایه‌گذاران در ایران و به‌ویژه صادرکنندگان کالاها و خدمات قرار دهد.

و ظرف شش ماه با همکاری وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت و سایر دستگاههای اجرائی ذی‌ربط و اتاقها، آیین‌نامه اجرائی این ماده را تهیه و برای تصویب به هیأت وزیران ارائه نماید.

ب- آیین نامه اجرایی یادشده توسط وزارت امورخارجه تهیه و در کمیسیون اقتصاد هیئت دولت طی تصویب نامه شماره 62669/ت50318 هـ مورخ 4 /6 /1393 نهایی گردید.

ج- هم اکنون وزارت امور خارجه پیشنهاد نموده آیین نامه مذکور و قانون کار و همچنین قانون ورود و اقامت اتباع خارجی به شرح ذیل اصلاح شود:

اصلاحات آیین نامه اجرایی ماده (9) قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار

1- نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور مجازند با درخواست رسمی شرکت های معتبر ثبت شده داخلی، اقدام به صدور روادید تجاری یک ساله چندبار ورود برای تجار، فعالان اقتصادی و کارشناسان فنی مهندسی و اقتصادی خارجی نمایند.

2- نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور مجازند با درخواست رسمی مراکز مربوطه دولت متوقف فیه و دارا بودن گواهینامه خودروهای سنگین با در نظر گرفتن اصل عمل متقابل نسبت به صدور روادید چندبار ورود با یک سال اعتبار برای رانندگان خارجی اقدام نمایند.

3- نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور مجازند جهت آشنایی با جاذبه های گردشگری کشور برای مدیر و یک نفر از راهنمایان دفاتر خدمات مسافرتی خارجی با عنایت به ملاحظات، حداکثر روادید یک ساله چندبار ورود صادر نمایند.

4- جهت تسهیل امر گردشگری زیارتی، نمایندگیهای جمهوری اسلامی ایران در کشورهای عمان، امارات، کویت، قطر، عربستان و بحرین مجازند برای زائران و جهانگردان تبعه آن کشورها که بیشترین تردد به کشور را دارند با لحاظ شرایط، حداکثر روادید یکساله چندبار ورود صادر نمایند.

بدیهی است دستورالعمل اجرایی مواد فوق ظرف مدت یک ماه پس از تصویب، توسط اداره گذرنامه و روادید وزارت امور خارجه تهیه و به نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور ابلاغ می گردد.

اصلاحات پیشنهادی مربوط به قانون کار و قانون ورود و اقامت اتباع خارجی:

1- تأکید بر اجرای مصوبه ماده (6) آیین نامه اجرایی قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار مبنی بر ایجاد پایگاه اطلاعاتی و اخذ فهرست به روز خارجیان ممنوع الورود از نهادهای مربوطه.

2- افزایش اعتبار پروانه کار از یک سال به 5 تا 10 سال، تسهیل و تسریع در صدور آن.

3- اعطای اجازه اقامت بلند مدت 5 یا 10 ساله برای اتباع خارجی دارای اقامت، با درج روادید رفت و برگشت مکرر یکساله (سرمایه گذاران، تجار، کارشناسان اقتصادی و اتباع خارجی دارای همسر ایرانی)

4- بازنگری با رویکرد تسهیلات و مشوق های بهتر و بروز در قانون و آیین نامه اجرایی قانون سرمایه گذاری خارجی.

5- جهت پیشگیری از ازدحام مراجعین و رضایت مندی اتباع خارجی، امکان تمدید روادید اتباع خارجی از طریق ایجاد مراکز متعدد در سطح شهرها فراهم گردد.

6- سازمان مالیاتی موظف گردد به صورت ویژه استعلام های مفاصا حساب مالیاتی سرمایه گذاران را ظرف مدت سه روز کاری پاسخ داده و مشوق ها و معافیت های مالیاتی جهت محصولات صادراتی واحدهای تولیدی ناشی از سرمایه گذاری را تا 100 درصد و مالیات عملکرد سالانه واحدهای تولیدی سرمایه گذاری خارجی را تا 50 درصد در نظر بگیرند.

7- براساس ماده (14) قانون بهبود مستمر کسب و کار تأکید شود وزارت امور اقتصادی و دارایی ضمن معرفی دستگاههای مرتبط، نشانی، شماره تلفن و مشخصات مسئولین کسب و کار را در اختیار تجار و سرمایه گذاران اقتصادی قرار دهد.

8- راه اندازی سامانه استفاده از کارتهای اعتباری بین المللی (مانند ویزا کارت یا مستر کارت و...) توسط بانک مرکزی در مبادی ورودی کشور، هتلها و ...

9- سازمان ثبت شرکتها موظف شود بصورت ویژه ظرف مدت سه روز کاری نسبت به ثبت شرکت جهت سرمایه گذاران خارجی اقدام نماید.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف